Ogromny nacisk, w zasadzie w każdej dziedzinie życia, kładzie się na ekologię. W odniesieniu do potrzeb dbania o środowisko powstały jednorazowe ekologiczne pieluszki Kolorky®. Niejeden rodzic popuka się po głowie i zacznie się zastanawiać, jak pieluchy mogą być ekologiczne? Spieszę zatem z wyjaśnieniem, bo warto zainteresować się tym tematem.
Ekologiczne pieluszki jednorazowe
Do tej pory za najbardziej przyjazne środowisku uważano pieluszki wielorazowe – tetrowe. Większość rodziców stawia jednak na wygodę (także własną) – ich pranie, gotowanie, prasowanie jest bardzo czaso- i pracochłonne. Producenci połączyli więc zalety pieluch tradycyjnych i jednorazowych – tak powstały Kolorky.
Przyjrzyjmy się składowi:
- aloe vera – to składnik o działaniu leczniczym, łagodzącym i dezynfekującym. W pieluszkach znajdują się paski z jego domieszką, co ma przeciwdziałać występowaniu na skórze dziecka wysypek;
- pulpa – odpowiada za chłonność, jest także w całości biodegradowalna. Do jej wyprodukowania potrzebne są: len, drewno, bawełna;
- LDPE – nietoksyczne i biodegradowalne tworzywo, zapobiegające przeciekaniu. Pomaga dopasowywać się pieluszce do ciała maluszka.
- nietkany materiał – zapewnia elastyczność, jest ekologicznie czysty i również biodegradowalny;
- Japoński SAP – antybaktryjny żel, którego kryhształki wchłaniają 300-krotność swojej wagi, pochłaniając także nieprzyjemny zapach.
Dla porównania w standardowych pieluszkach znajdziemy m.in.:
- polipropylen,
- poliester
- farby na bazie chloru
Rozkład polimerów trwa od kilku do kilkuset lat, chlor sprzyja stanom zapalnym i namnażaniu drobnoustrojów, może przyczyniać się również do alergii skórnych.
Rodzaje pieluszek Kolorky
W ofercie pieluszek znajdziemy cztery rozmiary: S od 3 do 6kg, M od 5 do 8kg, L od 8 do 13kg oraz XL od 12 do 16kg. Wśród nich producent wyróżnił 4 kategorie:
- Pieluszki na dzień – mamy do wyboru aż osiem wzorów. Za dnia dzieci są bardziej aktywne, więc pieluszki zapewniają komfort maluchom.
- Pieluszki na noc – by sen malucha był komfortowy.
- Deluxe Velvet – przeznaczone dla bardzo wrażliwej skóry. Wewnętrzna perforowana powierzchnia odpowiada za chłonność i przewiewność pieluszki
- Deluxe Velvet Pants – pieluchomajtki, które mają wygodną elastyczną talię, przeznaczone są dla dzieci starszych.
Pieluszki Deluxe posiadają także wskaźnik wilgoci, zawierający kwas stearynowany, Poliwinylopirolidon (PVP), przeciwutleniacz, żywice estrowe (kalafonia) i kolorowy wskaźnik. Umiejscowiony jest on w środku pieluszki i ma kolor żółty, który zmienia się pod wpływem kontaktu z cieczą na kolor zielony.
KLRK Home
Oprócz pieluszek jednorazowych w ofercie Kolorky znajdziemy też ręczniki muślinowe z kapturem wykonane ze 100% bawełny organicznej oraz pieluszki muślinowe w rozmiarze XL, które można wykorzystać jako otulacze.
Certyfikacja pieluszek Kolorky
Na uwagę zasługuje też fakt, że jakość wyrobów potwierdza kilka certyfikatów, które posiadają pieluszki.
Są to:
- FSC®– system certyfikacji nadawany przez międzynarodową organizację Forest Stewardship Council®, który jest obecnie uznawany za jeden z najstarszych i najbardziej wiarygodnych wśród istniejących na świecie systemów promujących odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi i jako jedyny popierany jest przez główne organizacje ekologiczne.
- TCF, wyprodukowany bez użycia chloru (Total Chlorine Free)
- Certyfikat Bezpieczeństwa Zdrowotnego
- Certyfikat potwierdzający, że pieluszki ulegają biodegradacji (w ponad 70%).
- ISO 9001 jest międzynarodowym standardem systemu zarządzania jakością
- SGS certyfikuje komponenty i produkty gotowe, należące do szerokiej gamy towarów
Jak zatem widzicie Kolory robią wszystko, by dbać o zdrowie dzieci, wygodę rodziców i dodatkowo chronić środowisko. Warto więc zapoznać się z ich ofertą.
Post powstał w ramach współpracy, wszystkie zajęcia pochodzą ze strony https://kolorky.pl
To dobrze, że jest rozgraniczenie pieluszek na bardzo różne pory doby. Na pewno genialnym rozwiązaniem jest spora liczba propozycji wzorów tych jednorazowych pieluszek.
Ma to też swoje zalety.
Zupełnie nie mam zdanie w temacie pieluszek jednorazowych, bo wieki ich nie używałam. Cieszę się, że i w tym temacie pojawiają się na rynku ekologiczne rozwiązania.
Teraz już ekorozwiązania są chyba w każdej dziedzinie.
Jejku jakie teraz sa cuda dla dzieci:) piękne te pieluszki, aż ta małą pupcie ma sie ochote schrupać:)
🙂
Etap pieluch na szczęście już dawno za nami, ale podrzucę ten wpis znajomym, którzy mają kilkumiesięczne maluszki.