Jesienną czy zimową porą spacery mogą być dla Ciebie i dziecka równie miłe, jak w pięknej, wiosenno-letniej aurze. W końcu nie ma złej pogody – jest tylko nieodpowiednie ubranie. Zadbaj o ciepły i przytulny śpiworek do wózka i ruszajcie w drogę! Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni – taki, który będzie komfortowy dla malucha i ułatwi Ci codzienne życie.
Uniwersalne rozwiązanie, czyli odpowiedni rozmiar śpiworka
Śpiworka do wózka nie musisz wymieniać co sezon. Nie musisz też kupować jednego do gondoli, drugiego do spacerówki, a kolejnego do sanek. Postaw na praktyczność, minimalizm i oszczędność pieniędzy – kup uniwersalny śpiworek w rozmiarze 45 × 90 cm, który pasuje do różnych wózków od wszystkich producentów i może służyć od 1. dnia życia przez cały okres spacerów malucha.
Takie wymiary to prawdziwy złoty środek – śpiworek idealnie wypełnia gondolę, ale mieści się też w dużej spacerówce i w dziecięcych sankach, służąc maluchowi nawet do 3.-4. roku życia. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich i jakościowych materiałów oraz dodatkowych rozwiązań funkcjonalnych śpiworek do wózka będzie „rósł” razem z młodym człowiekiem i dopasowywał się do jego potrzeb.
Śpiworki do wózków, które izolują, ale przepuszczają powietrze
Poza rozmiarem priorytetową kwestią w doborze śpiworka do wózka są materiały, z których go uszyto. Świetnie sprawdzi się wodoodporna i dobrze izolująca od zimna warstwa zewnętrzna i miękkie, przyjemne wypełnienie – z zewnątrz śpiworek chroni wówczas przed wiatrem, deszczem i śniegiem, a w środku ogrzewa i koi przytulnością i łagodnością faktury. Materiały muszą być jednak tak dobrane, aby mimo solidnej izolacji od zimna umożliwiać cyrkulację powietrza: zapewniać idealny komfort cieplny bez przegrzewania się malucha. Jako warstwa zewnętrzna sprawdzi się m.in. tkanina poliestrowa Oxford z powłoką PU, a rolę wypełnienia dobrze odegra antyalergiczny mięciutki polar.
Powinnaś również móc szczelnie okryć dziecko śpiworkiem – dociągnąć jego krawędzie do ciała malucha, na przykład za pomocą ściągaczy. Pozbędziesz się w ten sposób szczelin, przez które mogłoby wpadać zimne powietrze.
Dobrym rozwiązaniem w śpiworkach do wózka jest odpinane futerko kapturka – ciepłe i przyjemne (i stylowe!) wykończenie, które w mroźny dzień zapewnia dodatkową ochroną główce dziecka. Kaptur z futerkiem skutecznie odgradza małego człowieka również od nadmiaru bodźców – czyli zwiększa poczucie bezpieczeństwa i tworzy zaciszną przestrzeń do smacznej drzemki.
Śpiworek do wózka z otworami na pasy bezpieczeństwa
Jesienią i zimą faktycznie trudniej czerpać radość z aktywności na świeżym powietrzu z maluchem: ubranie dziecka w parę warstw ciepłej odzieży czy puchowy kombinezon znacznie utrudnia zapięcie pasów bezpieczeństwa w wózku albo na sankach. Dlatego warto zdecydować się na śpiworek z przygotowanymi wycięciami: rozkładasz go w wózku, przeciągasz pasy, zapinasz nimi lżej ubrane dziecko, szczelnie otulasz śpiworkiem, zasuwasz zamki i… jesteście gotowi do wyjścia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniasz maluchowi maksimum bezpieczeństwa i wygody, a zarazem oszczędzasz swój czas, energię i nerwy.
W naprawdę mroźny dzień malucha w gondoli czy w spacerówce – zapiętego pasami bezpieczeństwa – możesz dodatkowo otulić kocykiem, na przykład bambusowym, o właściwościach termoregulacyjnych. Uniwersalny rozmiarowo, wyposażony w otwory na pasy śpiworek daje mnóstwo możliwości zapewnienia dziecku ciepła i wygody!
Ułatwienie dla Ciebie – zapięcie na zamek błyskawiczny
Zimowy spacer z niemowlakiem w mroźnej aurze również możesz połączyć z nawet dłuższymi zakupami albo odwiedzinami u przyjaciółki – tylko wybierz śpiworek z podwójnym zamkiem po bokach i na środku, który to zapewni Ci wygodę wkładania i wyjmowania dziecka z wózka, a także pozwoli szybko rozsunąć ciepłe akcesorium, żeby maluch nie przegrzał się w sklepie.
Wchodzisz z mroźnej zimowej aury do ogrzewanego pomieszczenia lub pojazdu – ale zamiast odpinać pasy bezpieczeństwa, wyciągać malucha, rozbierać go z ciepłej kurtki czy kombinezonu, szalika i rękawiczek, tylko rozsuwasz suwak i odchylasz poły śpiworka. W sekundę maluch jest przygotowany do wyższej temperatury i ta nagła zmiana w otoczeniu nie powoduje najmniejszego nawet dyskomfortu. I na odwrót – wystarczy, że zapniesz śpiworek, bez wyciągania dziecka z wózka, i jesteście znów w pełni gotowi do wyjścia na zewnątrz.
Higiena spacerów, czyli czyszczenie śpiworka do wózka
Śpiworki zimowe do wózka – tak jak każde akcesoria i tekstylia dziecięce – wymagają regularnego czyszczenia. Upewnij się zatem, że producent śpiworka przewiduje możliwość prania akcesorium – ręcznego bądź w pralce. Wysokogatunkowe materiały nawet po wielokrotnym czyszczeniu nie stracą właściwości izolacyjnych czy miękkości w dotyku, dzięki czemu przez cały czas użytkowania zachowasz świeżość śpiworka, zatroszczysz się o jego higienę, tak ważną dla zdrowia i komfortu dziecka.
Śpiworki do wózków to duża i różnorodna grupa akcesoriów dziecięcych – zawężając wybór pod kątem tych kilku wskazanych kryteriów, szybko znajdziesz dobry produkt, który zapewni i dziecku, i Tobie bezpieczeństwo i wygodę zimowych spacerów.
Partnerem artykułu jest lionelo.pl
Taki śpiworek to naprawdę fajny pomysł, by nie ubierać malucha w tysiące warstw.
Racja.
Bardzo przydatny wpis! Ciesze sie ze powstał. Na pewno bardzo mi sie przyda 😉
Cieszę się.
Śpiworek do wóżka to było moje odkrycie macerzyństwa! Zero ubierania w tysiąc warstw. Na pewno ten wpis pomoże wielu młodym i przyszłym mamom
Mam nadzieję 🙂
Przydatne rady, które póki co mnie nie dotyczą. Nie orientuje się w tym temacie.
Może będzie okazja wykorzystać tą wiedzę.
Dla nas też liczył się przede wszystkim komfort dziecka, odpowiednie atesty i to, żeby śpiworek trzymał właściwą temperaturę (ani nie przegrzewał, ani nie był zbyt cienki).
Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Bez wątpienia wybór odpowiedniego śpiworka do wózka jest bardzo ważnym zadaniem i dobrze do jego wykonania jest podejść za każdym razem odpowiedzialnie.
Tak.
Kompletnie się nie orientuję w śpiworkach dla dzieci, ale zgadzam się, że powinny byc wygodne i bezpieczne.
🙂
Uwielbiałam śpiworki wózkowe. Wprawdzie nie wybierałam niczego poza tym co oferował dany model wózka, ale tak je polubiłam, że dzieci nawet w domu spały w śpiworku (ale już nie w wózkowym, bo za ciepły).
Szkoda, że nie znalazłam takiego konkretnego wpisu, kiedy to szukałam śpiworka do wózka dla moich dzieci.
Może na przyszłość się przyda
No pewnie, zawsze też można polecać ten wpis krewnym oraz znajomym.
Nie mam już malutkich dzieci, ale Twój post bardzo mi się podoba. Bardzo dokładnie wytłumaczyłaś jak należy wybrac odpowiedni śpiworek.
🙂