Pierwsze oznaki, że Twoje dziecko potrzebuje leczenia ortodontycznego
Wady zgryzu są nie tylko nieestetyczne, ale i mogą zaburzać naukę mowy, obniżać pewność siebie czy zwiększać ryzyko chorób zębów, takich jak próchnica czy zapalenie przyzębia. Jakie są pierwsze oznaki wskazujące na to, że warto zabrać dziecko do ortodonty? Przeczytaj poniższy artykuł!
Obowiązkiem rodziców jest regularna kontrola uzębienia mlecznego dziecka podczas codziennego szczotkowania, aby w razie zaobserwowania ewentualnych nieprawidłowości, jak najszybciej podjąć odpowiednią interwencję. W niektórych przypadkach pomóc może jedynie ortodonta. Nowy Targ to miasto, w którym znajdziesz doświadczonych specjalistów z podejściem do dzieci. Kiedy należy udać się do nich na wizytę?
Oznaki problemów ortodontycznych przy zębach mlecznych
Wizyta u ortodonty z dzieckiem konieczna jest zawsze wtedy, gdy zauważysz niepokojące objawy, wskazujące na rozwój jakichkolwiek wad zgryzu lub będących ich czynnikami ryzyka. Zalicza się do nich m.in.:
- widoczne skrzywienia zębów;
- zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk;
- trudności z pełnym zamykaniem ust;
- chrapanie, bezdech senny;
- asymetria ustawienia żuchwy, bródki, kości jarzmowych;
- ssanie kciuka, obgryzanie paznokci;
- przedwczesna utrata zębów mlecznych.
Na wizytę warto wybrać się profilaktycznie po wyrżnięciu większości zębów stałych, aby ocenić ich rozwój.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne u dziecka?
Klasyczne, stałe aparaty ortodontyczne zakłada się u dzieci dopiero wówczas, gdy nie mają już one zębów mlecznych. Co w sytuacjach, gdy to właśnie mleczaki ustawiają się nieprawidłowo? W takich przypadkach stosuje się aparaty częściowe lub ruchome, umożliwiające prostowanie zębów przy uzębieniu mieszanym, stałym lub całkiem mlecznym. Wizyta rozpoczyna się dokładnym przeglądem zębów i niekiedy – wykonaniem zdjęcia RTG.
Następnie jeśli to konieczne, ortodonta w przyjaznej dziecku atmosferze dobiera odpowiednie akcesoria ortodontyczne i uczy małego pacjenta posługiwania się z nimi. Warto zaznaczyć, że niezwykle istotna jest profilaktyka próchnicy zębów mlecznych (np. poprzez fluoryzację i lakowanie) oraz edukacja z zakresu prawidłowej techniki szczotkowania zębów.
Czy warto korygować ustawienie zębów mlecznych?
Wady zgryzu zębów mlecznych mogą przełożyć się na skrzywienia dotyczące zębów stałych. Podobnie jak próchnica – wielu rodziców twierdzi, że nie ma konieczności leczenia próchnicy zębów mlecznych, ponieważ one i tak wypadną. Nic bardziej mylnego. Ogniska chorobowe mogą z łatwością przenieść się na zęby stałe i okoliczne tkanki miękkie, a przy tym powodują ból i dyskomfort. Dlatego leczenie schorzeń zębów mlecznych lub korekcja ich ustawienia jest równie istotna, co w przypadku zębów stałych.
Należy zaznaczyć, że istotne jest także wdrożenie wczesnego leczenia ortodontycznego tuż po pojawieniu się nieprawidłowo ustawionych zębów stałych. Im szybsza interwencja, tym krótszy czas trwania korekcji wad zgryzu oraz lepsze rokowania dla małego pacjenta. Masz pewność, że wada zgryzu nie przełoży się negatywnie na jakość wymowy czy oddychanie (np. powodując bezdech senny).
Post sponsorowany
Warto nawet jeśli nie zauważa się wad zgryzu skonsultować się z ortodontą, często nie uświadamiamy sobie, że niektóre wady są także zagrożeniem dla kondycji jamy ustnej.
Na szczęście świadomość ludzi wzrasta.
Dobrze wiedzieć, kiedy konieczne jest wybranie się z dzieckiem do ortodonty.
Bardzo przydatny wpis. Leczenie ortodontyczne jest długie, więc warto wyłapywać najmniejsze problemy, które można wyleczyć w młodszym wieku.
Masz rację.