Kaszel u dziecka?
Dźwięk kaszlu u dziecka to objaw, który niewątpliwie wywołuje nieprzyjemne ciarki na ciele jego rodziców, spędzając im sen z powiek. Kaszel u dzieci nie należy niestety do rzadkości, a najczęściej współwystępuje wraz z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi dróg oddechowych, które u małych pacjentów występują dość często. Za pojawienie się kaszlu u dziecka mogą odpowiadać jednak nie tylko infekcje, ale też inne czynniki. Co należy wiedzieć o przyczynach oraz o rodzajach kaszlu, które mogą u dzieci występować? Jak leczy się kaszel u dziecka i jakie domowe sposoby można zastosować? Sprawdzamy!
Czym jest kaszel i jakie mogą być jego przyczyny u dzieci?
Kaszel to odruch obronny organizmu polegający na gwałtownym wyrzuceniu powietrza z dróg oddechowych. Pojawia się najczęściej w przebiegu chorób układu oddechowego, ale może występować również w związku z innymi przyczynami.
Do rzadkości nie należy kaszel u dziecka, a za jego pojawienie się mogą opowiadać zarówno infekcje wirusowe i bakteryjne dróg oddechowych, jak i alergia, astma, refluks, a nawet dostanie się ciała obcego do dróg oddechowych. Często kaszel ma związek z wydzieliną spływającą po tylnej ścianie gardła, zatem pojawia się, gdy dziecko walczy z katarem lub z zapaleniem zatok. Można wyróżnić ponadto kaszel psychogenny, a także związany z przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku, a oprócz tego wiele innych czynników przyczyniających się do kaszlu u dzieci.
Kaszel u dziecka – rodzaje. Jak rozróżnić?
W dzieci mogą występować różne rodzaje kaszlu. Można do nich zaliczyć między innymi:
- Kaszel suchy – zwykle pojawia się na początku infekcji, poza tym może go powodować alergia, obecność ciała obcego w drogach oddechowych lub zapalenie płuc.
- Kaszel mokry – jest charakterystyczny dla drugiej fazy infekcji, poza tym może też występować przy zapaleniu oskrzeli.
- Kaszel szczekający – często występuje przy zapaleniu krtani i tchawicy.
- Kaszel świszczący – towarzyszy między innymi astmie, a także chorobom krtani.
- Kaszel napadowy – pojawia się między innymi w przebiegu alergii i astmy, poza tym może występować, gdy dziecko ma krztusiec.
Prawidłowe rozróżnienie rodzaju kaszlu jest ważne w diagnostyce przyczyny, która może za ten objaw odpowiadać, a zatem ma też znaczenie w ustaleniu prawidłowego leczenia, w tym pomaga dobrać odpowiednie syropy na kaszel dla dzieci. Najczęściej rodzice mają trudności z odróżnieniem kaszlu suchego i mokrego u dziecka. Czym różnią się wspomniane rodzaje kaszlu? Kaszel mokry to kaszel produktywny, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny z dróg oddechowych. Jest to pożądany rodzaj kaszlu, gdyż pomaga oczyszczać drogi oddechowe. Kaszel suchy, inaczej nieproduktywny, nie wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny, poza tym często ma charakter duszący i bywa bardzo uciążliwy.
Jak leczyć kaszel u dziecka?
Kaszel występujący u dziecka należy do objawów nie tylko niepokojących dla rodziców, ale przede wszystkim bardzo uciążliwych dla najmłodszych. Jeśli dziecko kaszle, najlepiej udać się z nim do pediatry, który zdiagnozuje przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie. Koniecznie należy udać się z dzieckiem do lekarza, jeśli kaszel utrzymuje się długotrwale lub nasila się z czasem, a także w przypadku zaobserwowania ropnej lub krwistej plwociny. Wskazaniem do wizyty u lekarza są też inne objawy, w tym wysoka gorączka, duszności, silne osłabienie itd. Wizyta u lekarza jest też niezbędna, jeśli występuje kaszel u niemowląt – w tej grupie wiekowej choroby bardzo szybko bowiem postępują.
Jak leczy się kaszel? Oprócz leczenia przyczynowego (np. antybiotyk przy anginie bakteryjnej) potrzebne może być leczenie objawowe. Sposób leczenia objawowego kaszlu u dzieci zależy od rodzaju kaszlu. Na kaszel mokry stosuje się leki wykrztuśne. Lek powinien rozrzedzać wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiać jej wykrztuszanie. Jeśli natomiast dziecko ma kaszel suchy (nieproduktywny), który bywa szczególnie męczący, lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwkaszlowych, w tym syrop na suchy kaszel lub inhalacje. Dodatkowo na kaszel można stosować również preparaty na bazie wyciągów roślinnych. Łagodząco i powlekająco na śluzówkę działa między innymi prawoślaz czy porost islandzki.
Domowe sposoby na kaszel u dzieci
By ulżyć kaszlącemu dziecku, można wypróbować także domowe sposoby. Bardzo dobrze na drogi oddechowe działają między innymi inhalacje – wystarczą już inhalacje z samej soli fizjologicznej, by dziecko poczuło się lepiej. Inną propozycją są parówki nad miską z gorącą wodą z dodatkiem olejków eterycznych. Starszym dzieciom można też podawać miód, który działa łagodząco na kaszel. Z domowych sposobów polecany jest też syrop z cebuli, który działa rozrzedzająco na wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie. Dziecku można też podać w rozsądnych ilościach czosnek, który jest znany ze swoich właściwości pomagających walczyć z wirusami i bakteriami.
Jednocześnie, gdy dziecko kaszle, warto pilnować, aby dużo piło, gdyż prawidłowe nawodnienie organizmu jest bardzo istotne. Nie mniej ważna jest też jakość powietrza, w którym dziecko przebywa, więc należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, stosując na przykład nawilżacz. Jeśli kaszel zakłóca sen dziecka, warto mu ponadto podnieść nieco poduszkę, ponieważ spanie z lekko uniesionym tułowiem bardzo pomaga.
Post sponsorowany
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
Temat bardzo na czasie. Sezon grypowo- infekcyjny jeszcze się nie skończył.
Myślę, że się rozkręca
U nas, z powodu alergii, kaszel jest bardzo częsty. Domowe sposoby już niespecjalnie pomagają, więc do akcji musiały wkroczyć leki.
Czasami trzeba i tak.
Takie domowe sposoby dobrze znać, zwłaszcza gdy są proste i skuteczne
😉