Co roku przygotowujemy choinki w innym wydaniu (na przykład: choinki z orzechów czy makaronu, choinki z nitek). W niniejszym poście znajdziecie 4 opcje na wykonanie choinki z listewek – dekoracji przy której rozwijamy nie tylko kreatywność. Ponieważ zostaliśmy zaproszeni do projektu „Matematyka na święta” podczas działania zwróciliśmy szczególną uwagę właśnie na aspekty związany z tą dziedziną. Zapraszam zatem do wykorzystywania inspiracji przy nauce przez zabawę.
Choinki z listewek – potrzebne materiały
Do wykonania jednej choinki potrzebujemy:
- trzech listewek z których stworzymy trójkąt równoramienny,
- ozdób do dekoracji, np. sznurka, bombek, cekinów, wstążki z filcu, lampek choinkowych, wstążek, kokardek, etc.
- pistoletu z klejem na gorąco.
Szablon choinki z listewek
Przedstawiłam mężowi swój projekt mówiąc mu, że ma mi skombinować listewki. Pomysł tak mu się spodobał, że… pojechał kupić odpowiednie listwy, jakieś 4 x większe niż planowałam zrobić. Ponieważ pomysłów miałam kilka odnalazłam stary niepotrzebny regał na buty i odpowiednio go „przerobiłam”. Jak już wspomniałam wcześniej najpierw musimy zrobić trójkąt równoramienny. Docinamy więc odpowiednio listewki – dwie dłuższe i jedną krótszą, których końce docinamy po skosie, aby do siebie pasowały. W tym celu użyłam zwykłego brzeszczota.
Żeby stworzyć bazę choinki wystarczy skleić listwy klejem na gorąco.
Od razu można zauważyć, że poszczególne bazy różnią się wielkością, więc dzieci mogą wskazywać najmniejszą, największą i średnią.
Choinka DIY – opcja 1.
Do ozdobienia najmniejszej choinki wykorzystaliśmy zieloną wełnę. Przyklejaliśmy ją klejem na gorąco, robiąc „zygzaki”. Aby uniknąć poparzenia dzieci dociskały wełnę plastikowym patyczkiem.
Za ozdoby posłużyły nam srebrne gwiazdki, które przymocowaliśmy do sznurka. Po udekorowaniu przeliczyliśmy ich ilość. Wierzchołek udekorował duży cekin w kształcie śnieżynki.
Choinka DIY – opcja druga
Do ozdobienia kolejnej choinki wykorzystaliśmy czerwony sznurek, na który nawlekaliśmy małe bombki (kule). Sposób wykonania jest bardzo podobny do poprzedniego modelu. Na szczycie umieściliśmy złotą kokardkę.
Choinka DIY – opcja trzecia
Do wykonania tej choinki użyliśmy filcowej wstążki. Najpierw okleiliśmy przód, zakrywając drewno. Następnie z tyłu przykleiliśmy wstążki od wierzchołka do podstawy, pod różnym kątem. Ostatnim etapem było naprzemienne przekładanie wstążki w poziomie, między pionowymi paskami (górą i dołem).
Do dekoracji użyliśmy plastikowych śnieżynek, które wcześniej służyły jako lampki – niestety uszkodzonych nie dało się naprawić oraz gwiazdki.
Choinka DIY – opcja 4
Ta choinka jest zdecydowanie największa i za wykonanie jej zabrali się rodzice :D… Sznurek na długości z nawleczonymi bombkami splątał mi się niczym lampki choinkowe. Chyba 30 minut go rozplątywałam i ogólnie moje ciśnienie podnosiło się bez kawy. Ale zacznijmy od początku…
Najpierw tatuś przybił gwoździki, o które zahaczyliśmy świecący wąż led, a później sznurek z ozdobami.
Tutaj wykorzystaliśmy kolorowe małe bombki. W czasie, gdy ja przygotowywałam ich układ na sznurku na zasadzie prób i błędów dzieci miały za zadanie ponawlekać bombki według konkretnego rytmu.
Efekt końcowy wygląda tak:
Wpis powstał w ramach akcji „Matematyka na święta”.