Nauka jedzenia i picia to niezmiernie ważny etap rozwojowy u niemowlaków, które aktywnie poznają świat, każdego dnia ucząc się czegoś nowego. Do samodzielnego spożywania posiłków przydają się rozmaite akcesoria. Jednym z nich jest właściwie dobrany kubek.
Wielu rodziców zastanawia się, jaki model wybrać – standardowy kubek, kubek niekapek czy może jednak model z rurką? Pomysłów jest wiele. Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze.
Kiedy odstawić butelkę ze smoczkiem?
Kiedy powinno się zacząć odstawiać butelkę ze smoczkiem? To bardzo indywidualna kwestia, zależna od predyspozycji konkretnego malucha.
Większość specjalistów twierdzi jednak, że proces rezygnacji z butelki najlepiej zacząć około 5.-6. miesiąca życia, co pokrywa się z okresem rozszerzania diety. Pozwala to przejść do kolejnych faz rozwojowych, poprzez wprowadzenie nowych naczyń. Zbyt długie ssanie smoczka nie jest korzystne dla dziecka. Dlaczego? Może bowiem hamować naukę mówienia, utrudniać poprawną artykulację dźwięków, a niekiedy prowadzić do powstawania wad zgryzu.
Najważniejsze funkcje kubka
Około 6. miesiąca życia warto zacząć wykorzystywać kubki do podawania maluchowi napojów innych niż mleko. Z czasem kubeczek staje się podstawowym asortymentem, który powinien być zawsze pod ręką. Warto zatem stawiać na rozwiązania praktyczne, trwałe i łatwe do przenoszenia.
Kubek ma pozwalać na zaspokajanie pragnienia – to jego podstawowe zadanie. Logopedzi zwracają jednak uwagę na fakt, że dobór odpowiedniego naczynia wpływa również na prawidłowy rozwój malucha. Dzięki niemu dziecko trenuje koordynację, ćwiczy mięśnie twarzy, ruchy szczęki i języka. A to ma kluczowy wpływ na późniejszą naukę mówienia.
Rodzaje kubków dostępnych na rynku
Na rynku można znaleźć rozmaite kubki, różniące się wyglądem, kształtem i konstrukcją. Szeroki wybór takich produktów pojawia się na stronie: Wozki-Foteliki.pl.
Na jakie naczynia warto zwrócić uwagę? Do najpopularniejszych zaliczają się:
- zwykłe kubki,
- kubki niekapki,
- kubki ze słomkami.
Który z nich najlepiej wybrać? Poniżej przedstawimy podstawowe informacje, ułatwiające dokonanie finalnego wyboru.
Zwykłe kubki – rozwiązania docelowe i przejściowe
Nauka picia to proces, który powinien przebiegać etapami, by maluch bezstresowo odstawił butelkę i nauczył się pić różne napoje w standardowy sposób. W końcu kubki będą mu później towarzyszyć przez całe życie.
Na samym początku picie z normalnego kubka może być zbyt dużym wyzwaniem dla dziecka. Warto zatem postawić na rozwiązania pośrednie. Na rynku pojawiają się kubki profilowane i pochylone. Takie produkty to idealna opcja nawet dla najmłodszych. Maluch bez trudu może pić, bez obaw o zakrztuszenie się lub oblanie napojem.
Kubki niekapki – popularne produkty dla najmłodszych
Kubki niekapki cieszą się wielką sympatią rodziców. Z jakiego powodu? Ich wielką zaletą jest specjalna blokada, która chroni przed rozlewaniem napoju i ułatwia dzieciom samodzielne picie. Wszystko odbywa się w bezpiecznych dla malucha warunkach, bez rozlewania wody i soku lub ryzyka zadławienia.
Warto jednak pamiętać o tym, że kubki niekapki działają w sposób zbliżony do butelek – by się napić, należy zassać płyn, co utrwala wcześniejsze nawyki u dzieci zamiast wyrabiać nowe. Rozwiązania tego typu mogą zatem stanowić proces pośredni między butelką a kubkiem, choć nie powinny być nadużywane.
Kubki z rurką – wygoda dla dziecka i rodziców
Inna opcją są kubki lub butelki ze słomką. W ich przypadku również ryzyko rozlania napoju jest niewielkie, a dziecko może swobodnie i bezpiecznie spożywać ulubione napoje. Dzięki konstrukcji kubka oraz wykorzystaniu praktycznych słomek, maluch ćwiczy inne mięśnie niż podczas picia z butelki ze smoczkiem.
Czego dziecko uczy się dzięki piciu przez słomkę? Musi trenować zacisk ust na rurce, mięśnie twarzy i język. Dodatkowo taka technika spożywania napojów wpływa korzystnie na rozwój aparatu mowy.
Nie zapominajmy o tym, że kubki ze słomką są idealną opcją podczas wycieczek w plener. Można do nich nalać ulubiony napój, bezproblemowo przenosić je w torbie i podać dziecku zawsze, gdy będzie spragnione.
Optymalne kubki dla dzieci
Choć wybór kubka dla malucha to sprawa mocno indywidualna, warto dokładnie poznać wszystkie opcje i zdecydować się na najlepsze rozwiązanie, wspierające rozwój dziecka. Sama estetyka kubka to bowiem nie wszystko – przede wszystkim praktyczne naczynie do picia powinno być wygodne i bezpieczne.
U mnie synek bardzo krótko pił z takiego kubka, przede wszystkim synek zaczynał od picia ze zwykłego kubka i okazało sie to strzałem w dziesiątkę 😉
Po butelce przeslismy na zwykły bidon ze słomką, bo picie z takiego wspomaga aparat mowy. Później odkryliśmy bbox i… Używamy do tej pory. Na spacery czy w podróż zabieram już nie bidon, ale kubek z tej firmy :Dl
Teraz to mamy mają fajnie. Tyle ciekawy rzeczy dla dzieci jest na rynku. A dawniej to kubki dla dzieci były straszną udręką, z której wszystko się wylewało.
U nas zawsze najlepiej sprawdzał się kubek ze słomka. Inne cieszyły się mniejszą popularnością i sympatią.
Każde dziecko jest inne.
U nas kubek niekapek przez kilka tygodni świetnie się sprawdzał, zwłaszcza u syna, później córka już chciała po dorosłemu naśladować brata i jeszcze krócej go używała. 🙂
To super.
z moją starszą było tak, że chętnie próbowała nowych rzeczy i nie było problemu z odstawieniem butelki, młodszy sam zaczął się przestawiać, właśnie podczas rozszerzania diety, wyszło naturalnie 🙂
I super
Bardzo przydatny wpis, u mnie właśnie maluch w drodze, co prawda nie pierwszy, ale i tak już o wielu rzeczach pozapominałam 🙂
O, to wszystkiego dobrego!
Tak jak napisałaś, wybór kubka to sprawa bardzo indywidualna. Jedne dzieci przystosują się szybciej inne wolniej. Na pewno duży wybór pozwoli na wybranie kubeczka takiego jaki spodoba się dziecku.
Tak
U nas na początku był oczywiście niekapek,ale nie używaliśmy go zbyt długo. Synek koniecznie chciał nas naśladować i szybko nauczył się picia ze zwykłego kubka.
My też szybko przeszliśmy na normalny
Jest taki wybór kubków i bidonów dla dzieci, że aż trudno wybrać, który będzie najlepszy.
Owszem, wybór jest spory
Pierwszy kubek dla dziecka powinien być odpowiedni, dobrze zwrócić uwagę na różne aspekty.
Na temat najlepszego kubeczka się nie wypowiem, ale przypomniał mi się fragment książki „Kwiat pustyni”, w którym Waris Dirie opowiada, jak dzieci w Somalii uczą się pić. Po prostu sadza się dziecko na kolanach, leciutko naciska policzki i przystawia kubek. I chwila-moment, a dzieci umieją pić bez tych naszych słomek i dzióbków.
Uwielbiam i książkę i film
Bardzo dobrze, że piszesz o tym jak wybrać dobry kubek dla dziecka. Jest skąd czerpać wiedzę.
🙂
Fajny merytoryczny tekst. Konkretnie i na temat. Bez lania wody. Lubię takie.
🙂