Studia pedagogiczne i co dalej? Ścieżki rozwoju i możliwości zdobycia kwalifikacji dla pedagogów
Studia pedagogiczne od wielu lat cieszą się niezmienną popularnością. Nie bez powodu – ich absolwenci mogą pracować w przyszłości nie tylko w placówkach oświatowo-wychowawczych, ale także w urzędach pracy czy instytucjach zajmujących się poradnictwem zawodowym. Możliwości rozwoju po studiach pedagogicznych jest wiele i to właśnie im poświęcimy dzisiejszy wpis, skupiając się na jednej konkretnej ścieżce – zawodzie pedagoga specjalnego, którym można zostać m.in. po ukończeniu kursu kwalifikacyjnego z zakresu pedagogiki specjalnej.
Rozwój w pracy pedagoga – o czym warto wiedzieć?
Decydując się na zostanie pedagogiem, warto mieć na uwadze, że edukacja nie kończy się na ukończeniu studiów. Często zdobycie wykształcenia wyższego to dopiero początek. Inwestowanie w swój rozwój nie ogranicza się wyłącznie do zdobywania nowych, często niezbędnych kompetencji. To również możliwość wyróżnienia się na tle innych kandydatów na dane stanowisko i zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy. Kończąc kurs kwalifikacyjny, np. z zakresu pedagogiki specjalnej, pedagog może również ubiegać się nie tylko o awans, ale też o podwyżkę.
A jak zdobywać kwalifikacje i nieustannie się rozwijać? W przypadku pedagogów można wyróżnić dwie główne ścieżki:
- studia podyplomowe,
- kursy kwalifikacyjne (np. organizowane przez platformę edukacyjną https://epedagog.edu.pl/), które mogą odbywać się nie tylko stacjonarne, ale także online.
Oprócz tego pedagog może brać udział w licznych warsztatach i szkoleniach pedagogicznych czy zostać członkiem stowarzyszeń, np. Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Oczywiście, w wolnym czasie warto zaglądać do literatury naukowej oraz konsultować się z innymi pedagogami.
Kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki specjalnej – krok do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwojowymi
Jedną z najpopularniejszych ścieżek rozwoju jest pedagogika specjalna. Choć maturzyści mogą od razu zdecydować o karierze pedagoga specjalnego i zapisać się na studia jednolite magisterskie właśnie na tym kierunku, to czasami dopiero ukończenie ogólnych studiów pozwala na określenie swoich przyszłych planów zawodowych. W takiej sytuacji istnieją dwa rozwiązania, o których wspomnieliśmy już wyżej: podyplomówka lub kurs kwalifikacyjny z zakresu pedagogiki specjalnej, który, jak wskazuje jego nazwa, kończy się zdobyciem kwalifikacji potrzebnych do pracy w placówkach specjalnych.
Chcesz zostać pedagogiem specjalnym? Wybierz kurs kwalifikacyjny zgodny z planami zawodowymi
Podobnie jak sama pedagogika, tak i pedagogika specjalna jest dość szeroką dziedziną. Stąd też osoby zainteresowane kursem kwalifikacyjnym z jej zakresu mają do wyboru kilka różnych ścieżek rozwoju. Na liście dostępnych szkoleń znajdziesz m.in.:
- kurs kwalifikacyjny z zakresu socjoterapii,
- kurs kwalifikacyjny z zakresu terapii pedagogicznej,
- kurs kwalifikacyjny z zakresu tyflopedagogiki (praca z dziećmi
- i młodzieżą z dysfunkcjami narządu wzroku),
- kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki (praca z dziećmi z niepełnosprawnością umysłową),
- kurs kwalifikacyjny z zakresu surdopedagogiki (praca z dziećmi
- i młodzieżą z dysfunkcjami narządu słuchu),
- kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki z arteterapią,
- kurs kwalifikacyjny z zakresu oligofrenopedagogiki, autyzmu oraz zespołu Aspergera.
Jeżeli interesuje cię dział pedagogiki specjalnej, to możesz wybrać kurs kwalifikacyjny online, czyli prowadzony z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Upewnij się, że szkolenie kończy się egzaminem i wydaniem dokumentacji zgodnej z rozporządzeniem MEN, która potwierdzi zdobyte kwalifikacje i umożliwi ci ubieganie się o stanowisko pedagoga specjalnego.
Post powstał w ramach współpracy
Myślę, że dobrze wiedzieć co należy wybrać.
Zdecydowanie
Praca pedagoga jest trudna i odpowiedzialna, dlatego na pewno nie jest to praca dla każdego.
Zgadzam się. Są nauczyciela z powołania i są ludzie, którzy nigdy nie powinni tego zawodu wykonywać.