Zajęcia sensoplastyczne zyskują coraz większą popularność. Przynoszą one wiele zalet. Po pierwsze angażują różne zmysły i uczą poznawania nowych form. Sprawiają, że dziecko rozwija się motorycznie i poznawczo, a także nabywa umiejętność nieszablonowego myślenia i eksperymentowania. Sensoplastyka zachęca dziecko do autoekspresji, sprzyja samodzielności. Ma ona także działanie uspokajające i relaksujące. Jak więc korzystać z jej dobrodziejstw? Przedstawiamy pięć pomysłów na zajęcia sensoplastyczne.
Pomysł nr 1: Zabawa z masą plastyczną
Masa plastyczna jest miękka i bardzo łatwa do modelowania. Możliwość tworzenia z niej różnych kształtów i obiektów będzie dla dziecka dużą frajdą. Modelowanie stymuluje zmysł wzroku i dotyku. Równocześnie ćwiczy koncentrację. Można poprosić dziecko o stworzenie konkretnych obiektów, np. świątecznej dekoracji lub bohatera z ulubionej bajki.
Pomysł nr 2: Stworzenie dużego obrazu
Malowanie to jedno z ulubionych zajęć dzieci. Pomaga ono rozładować napięcie i dać upust kreatywności. Ale malowanie pozwala także na ćwiczenie ręki – później łatwiej będzie przedszkolakowi zacząć naukę pisania i utrzymać pióro w dłoni. Warto przygotować duży karton fakturowy, a także kredki, farby i inne dodatki. Temat pracy powinien być ogólny, tak, aby dziecko samo mogło zadecydować o szczegółach i rozwijać swoją wyobraźnię.
Pomysł nr 3: Stworzenie dekoracji
Sensoplastyka w przedszkolu może polegać na przygotowaniu dekoracji, np. związanej z daną porą roku. Dzieci nie tylko muszą przywołać konkretne skojarzenia związane z tematem pracy, ale także zaplanować proces tworzenia. Czują się one także bardziej odpowiedzialne za swoje otoczenie. Aby stworzyć ciekawą dekorację, warto sięgnąć po różne materiały jak bibuła, masa plastyczna, pompony, foremki i inne akcesoria.
Pomysł nr 4: Przygotowanie kartki z życzeniami
Cały rok przynosi wiele okazji do świętowania. Przykładem może być Boże Narodzenie, Dzień Matki czy Wielkanoc. Warto więc zachęcać dzieci do własnoręcznego przygotowania kartki z życzeniami lub laurki. W tym celu wykorzystać można nie tylko tradycyjne kredki czy farbki, ale także brokat, naklejki, bibułę i wiele innych akcesoriów. Przy okazji przedszkolak przekonuje się o sile gestów i nabywa społecznych umiejętności.
Pomysł nr 5: Zabawa dla zabawy
Zajęcia sensoplastyczne nie zawsze muszą mieć jasno określony cel. Czasami wystarczy dziecku pozwolić na pobawienie się masą plastyczną, piaskiem kinetycznym czy innymi akcesoriami. Dziecko spontanicznie będzie bawiło się dawnym przedmiotem, stymulując i angażując różne zmysły w trakcie zabawy. Przyniesie to także działanie uspokajające.
Zajęcia rozwijające dla dzieci powinny obejmować także działania sensoplastyczne. W tym celu trzeba jednak sięgnąć po specjalne pomoce dydaktyczne. Znaleźć można je w ofercie sklepu internetowego Moje Bambino. Oferta jest zróżnicowana, a jednocześnie można mieć pewność, że poszczególne produkty są bezpieczne dla dzieci i stymulują ich rozwój. Zajęcie sensoplastyczne przynoszą wiele korzyści, dlatego dobrze, jeśli dziecko ma okazję często w nich uczestniczyć – zarówno w przedszkolu, jak i w domu.
Fajnie, że pokazujesz takie pomysły na zabawę. Osobiście wykorzystam je podczas zabawy z moimi siostrzeńcami. Chyba robienie dekoracji wygra!
dzisiaj moje dzieciaki w przedszkolu miała tyle zabaw sensorycznych, że musiałam zabrać nawet ciapy do prania ;-), ale dobrze wiedzieć, jak można się bawić w domu 🙂
Nasz Bąbel uwielbia takie aktywności – a im bardziej się przy nich ubrudzi,tym jest szczęśliwszy 😉
Brudne dziecko – szczęśliwe dziecko