Rozwijanie kreatywności jest bardzo ważne już na wczesnym etapie dorastania dziecka. Ta niezwykle istotna cecha, przydaje się nie tylko w szkole czy w czasie pozalekcyjnych zajęć, ale również w dorosłym życiu i pracy zawodowej. Zdolność nietuzinkowego myślenia pozwala przede wszystkim szybciej rozwiązywać problemy i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jak zatem rozwijać ją u pociech?
1. Rysowanie do muzyki
Niemalże każda forma rysowania pobudza wyobraźnię i uruchamia kreatywność, ale tworzenie rysunków w rytm muzyki może okazać się dużo ciekawszym wyzwaniem dla malucha. Zadaj dziecku konkretny temat lub pozwól mu improwizować i wybierz kilka zróżnicowanych utworów (wolny, szybki, klasyczny, nowoczesny), które będzie musiało przedstawić za pomocą ilustracji. Zadanie możesz urozmaicić, proponując mu rysowanie obiema rękami jednocześnie czy dwoma pisakami w jednej dłoni.
2. Wycieczka
Nic tak nie rozbudzi wyobraźni dziecka, jak wizyta w muzeum tematyczny czy kreatywne warsztaty, umożliwiające mu np. samodzielnie stworzenie ozdoby z gliny. Fantastycznym pomysłem będzie również zabranie pociechy do interaktywnego centrum odkrywania historii Polski i Polaków https://historyland.pl
w Krakowie, które wykorzystuje m.in. gogle VR czy technologię 360°, umożliwiającą przeniesienie się do historycznych wydarzeń.
3. Kreatywne malowanie
Ta metoda bez wątpienia rozwija zdolność nietuzinkowego myślenia. Polega ona na przekształcaniu gotowego rysunku bądź konturów w coś zupełnie innego (np. stołu w wazon pełen kwiatów) za pomocą różnego rodzaju farb i pędzli lub nawet dłoni. Takie prace najlepiej wykonywać na większych kartkach (A4 lub A3).
4. Snucie historii
Jedną z najbardziej lubianych przez dzieci zabaw jest wymyślanie własnych historii i opowiadań – pozwala ona przede wszystkim rozwinąć nieszablonowe myślenie i rozbudza zdolność prowadzenia oryginalnych narracji. Twórczą opowieść rozpoczyna rodzic, następne zdanie dopowiada malec i tak aż do zakończenia historii. Na koniec możecie przepisać opowiadanie na kartkę i opatrzyć je barwnymi ilustracjami.
5. Znajdź różnicę
Książeczkę z tego typu ilustracjami można kupić lub wykonać samodzielnie – wystarczy, że umieścisz w zeszycie kilka zestawów obrazków, które będą się od siebie różnić tylko niektórymi elementami. Zadaniem dziecka będzie odszukanie szczegółów, które pojawiły się na jednym z obrazków, ale zabrakło ich na drugim. Zachęć pociechę do tej formy rozrywki, dając jej kolorowe zakreślacze lub stempelki, dzięki którym zabawa będzie również atrakcyjna wizualnie.
6. Oryginalna zabawka
Sklepowe półki uginają się od nadmiaru dziecięcych gadżetów. Warto jednak pomyśleć o stworzeniu własnej i jedynej w swoim rodzaju zabawki. Przygotuj barwne tkaniny, materiały, watę i sznurki, a następnie zaproponuj maluchowi zrobienie maskotki.
7. Konstruowanie budowli
Projektowanie i konstruowanie budowli to doskonała propozycja dla małego architekta. Tego typu kreatywne zajęcia nie muszą ograniczać się do budowania z klocków – mogą to być również pudełeczka, koce, maty i… to na co dziecko ma ochotę. Warto jednak pamiętać o czujnym nadzorowaniu zabawy i dopilnowaniu, aby maluch nie przenosił samodzielnie ciężkich przedmiotów.
8. Wyobraź sobie, że…
Zdolność kreatywnego myślenia bez wątpienia rozwiną zabawy, polegające na wyobrażeniu sobie przez dziecko, że staje się kimś lub czymś innym (np. sławnym artystą, kropelką wody czy ulubionym zwierzątkiem). Zadaniem pociechy jest wcielenie się w wybraną rolę, odwzorowanie ruchów i opowiadanie o swoich odczuciach.
9. Odgrywanie scenek
Tego typu rozwiązania sprawdzą się najlepiej w formie improwizowanej. Ustal z pociechą podział na role, a następnie przebierzcie się i zacznijcie odgrywać scenkę. Najważniejszym elementem w tej grze jest szybkie wymyślanie oryginalnych i pasujących do dialogu odpowiedzi.
10. Gry planszowe
Gry planszowe coraz bardziej zyskują na popularności. Dużym zainteresowaniem cieszą się te strategiczne, przygodowe czy klasyczne. Warto jednak zaproponować dziecku stworzenie własnej gry planszowej – ustalenie nazwy, zasad i stworzenie barwnej, dużej planszy będzie wymagało sporego skupienia, ale efekt z pewnością będzie tego warty.
Chodzimy w Łodzi na zorganizowane kreatywne zajęcia Twórcze Szaleństwo. Wygląda to tak jak z Twojego zdjęcia głównego. Młody to uwielbia.
Świetne pomysły. Dobrze poznać takie sposoby 🙂
Fajne propozycje. Dodałabym jeszcze układanie puzzli
Bardzo dobre sposoby. Ja najbardziej lubiłam odgrywanie scenek i gry planszowe 🙂
Uwielbiamy gry planszowe 🙂 Gramy w nie notorycznie i ciągle ich u nas przybywa:)
My podobnie mamy z grami planszowymi, uwielbiamy je
Jestem za wycieczką:)! Ale pozostałe pomysły też są bardzo fajne:)
Świetne pomysły. Zapamietam!
🙂
U nas rządzą LEGO;) czasem bawimy się memory i czytamy książki z serii Mądra mysz
To dobrze.
U nas obecnie synek najbardziej lubi gry i rysowanie
W domu mam artystkę, która codziennie robi z 10 rysunków.
snucie historii bardzo rozwija wyobraźnię 🙂 ja tez uwielbiałam zabawy w teatrzyk
O tak.
Własna gra planszowa? WOW! Świetny pomysł!
Oczywiście. Moja córka ostatnio robi takie raz w tygodniu.
Podoba mi się pomysł z własną grą planszową, myślę,że by się u nas sprawdził 🙂
Już kilka zrobiliśmy.
Snucie historii…tak zdecydowanie mojej córce świetnie to wychodzi. Za to zabaw plastycznych nie bardzo lubi 🙁
Snucie historii staje się ciekawsze gdy mamy w domu nastolatka.
Wszystkie te rzeczy bardzo lubię, więc z przyjemnością będę je robić z maluchem gdy się już go dorobię. 😉 Swoją drogą, kiedy ja byłam maluchem moja Mama też tak ze mną spędzała czas więc czasy się zmieniają, ale niektóre rzeczy się nie przeterminowują! ♥
Niektóre są ponadczasowe.
O my własnie tak najczęściej zabijamy nudę, no i dodatkowo gry planszowe to podstawa 🙂
Tak jest!
Lubię kreatywne zabawy, które rozwijają różne umiejętności i uczą. Podoba mi sie pomysł z rysowaniem do muzyki
A tak rzadko się to robi…
Przerabialiśmy wszystko z listy 🙂 Największa wyobraźnia budzi się kiedy dwoje dzieci choruje i zostaje w domu 😉
Otóż to!
My zdecydowanie najczęściej gramy w planszowki 😀
Planszówki uczą wielu innych umiejętności.
Najbardziej mnie urzekła samdozielnie zrobiona maskotka. Jak mój maluch podrośnie na pewno to zrobimy :))
🙂
Fajne pomysły 😀 pamiętam jak na studiach rysowaliśmy do muzyki. Bardzo to lubiłam.
Bo to fajna opcja.
Genialne pomysły! Gry planszowe u nas są na porządku dziennym.Ostatnio dużo też malujemy farbami, gdzie zamiast pędzla używamy innych materiałów, np.rolki po papierze, kapusty pekińskiej, gąbki.:)
Super!
Podoba mi się chyba najbardziej punkt pierwszy oraz snucie historii i gry planszowe 😀 Sama mam całą szafę różnego rodzaju planszówek
My też mamy ich sporo.
Fajna zabawa, np w czasie podróży to składanie opowieściom, gdzie każdy mówi jedno zdanie, zawsze to nagrywamy, śmiesznie tego razem słuchać 😂
O, to jest też fajna zabawa.
Wszystko znamy i stosujemy:) warto dodać jeszcze lepienie, zabawę różnymi nietuzinkowymi rzeczami,tworzenie prac plastycznych np z makaronów, patyczków itd.
W sumie to ta lista mogłaby być znacznie dłuższa.