Czas, w którym dziecko powinno przestać korzystać z pieluchy, zależy od jego indywidualnej sytuacji i gotowości do zmiany przyzwyczajeń. Zazwyczaj rozstanie z pampersem następuje między 2. a 3. rokiem życia. Maluchy w tym wieku samodzielnie już chodzą, mówią i stają się coraz bardziej świadome. Co więcej, powszechnie przyjęte jest przekonanie, że pociechy idące do przedszkola nie powinny już używać pampersów. Jak zatem odzwyczaić dziecko od pieluchy?
Zauważanie sygnałów wysyłanych przez dziecko
Aby rozpoznać właściwy moment na odzwyczajenie malucha od pieluszki, warto uważnie wypatrywać sygnałów wysyłanych przez dziecko. Oznaką świadczącą o gotowości na rozstanie się z pampersem jest przede wszystkim ciekawość. Maluch może zadawać wiele pytań dotyczących korzystania z toalety. Będzie interesować go to, jak ludzie i zwierzęta oddają mocz i kał. Pojawi się zwiększone zaciekawienie fizjologią. Ciekawość dziecka warto przekuć w naukę samodzielnego odczytywania sygnałów płynących z ciała i kontrolowania potrzeb fizjologicznych.
Nie należy popędzać swojej pociechy ani na siłę przyspieszać odpieluchowania. Cierpliwość, uważność i dawanie poczucia akceptacji pomoże dziecku sprawnie nauczyć się korzystać z nocnika czy toalety.
Przygotowania do zdjęcia pieluszki
Poza odpowiadaniem na pytania dotyczące fizjologii zadawane przez dziecko przygotowaniem do zdjęcia pieluchy będzie również zaproszenie malucha do toalety i opowiedzenie mu, w jaki sposób się z niej korzysta. Warto opisać rodzaje łazienkowych sprzętów i procesy zachodzące w ludzkim ciele. W przekazaniu wspomnianych informacji pomogą również książeczki dla dzieci poświęcone tematyce korzystania z toalety. Maluchy chętniej wysłuchają bohaterów ulubionych bajek, a nierzadko będą chciały ich naśladować, co przyspieszy odpieluchowanie.
Majtki treningowe zamiast pieluszki
Jednym ze sposobów na zniechęcenie dziecka do moczenia bielizny czy noszenia pieluszki jest zakup majtek treningowych albo zwykłych majtek, które wybierze dziecko (np. z ulubionym zwierzątkiem albo postacią z bajki).
Majtki treningowe po zmoczeniu powodują dyskomfort. Ich zawartość nie wydostaje się na zewnątrz, a maluch czuje nieprzyjemny chłód mokrej bielizny. Dyskomfort związany ze zmoczeniem majtek zaczyna przeszkadzać dziecku, co skłania je do nauki korzystania z nocnika lub toalety. Nosząc bieliznę treningową, maluch zaczyna też widzieć skutki załatwiania się w majtki, co sprawia, że lepiej rozumie fizjologię i potrzebę przyzwyczajenia się do zmiany w sposobie zaspokajania swoich potrzeb. Zamiast majtek treningowych w trakcie odpieluchowania można użyć zwykłych majtek, ale trzeba liczyć się z tym, że ich zawartość będzie przeciekać. W takim przypadku oduczanie dziecka od pieluchy lepiej przeprowadzić latem, gdy pociecha może chodzić tylko w koszulce i bieliźnie a zmiana zmoczonych ubrań na suche będzie łatwiejsza.
Nauka korzystania z nocnika
Ważnym etapem odzwyczajania dziecka od pieluchy jest nauka korzystania z nocnika. Akcesorium powinno być wygodne i stabilne. Musi też spodobać się dziecku – najlepiej, gdy samo wybierze nocniczek. Zamiast nocnika można wybrać też specjalną nakładkę na sedes. Niektóre dzieci będą czuły się szczególnie dumne z tego, że robią to samo, co dorośli. Warto na swoim przykładzie pokazać maluchowi, jak korzysta się z nocnika czy toalety. Czynność tę można zaprezentować też poprzez zabawę lalką czy misiem.
Dobrym momentem na naukę korzystania z nocnika jest wolny weekend, gdy w pełni można skoncentrować się na ćwiczeniach z dzieckiem. Maluch nie powinien być chory ani zestresowany (np. pójściem do przedszkola). Nie może rozpraszać go też wizyta gości czy inne wydarzenia przerywające codzienną rutynę. Warto podawać dziecku sporo płynów do picia, co zwiększy częstotliwość prób korzystania z nocnika.
Podczas pierwszego dnia treningu dobrze jest sadzać swoją pociechę na nocniku czy nakładce zamontowanej do sedesu co 15 minut, a drugiego i trzeciego co pół godziny. Nauka nie powinna trwać od rana do wieczora, dlatego że dziecko znudzi się nią i zniechęci. Przy każdej próbie skorzystania z nocnika czy toalety maluch powinien siedzieć na nich przynajmniej przez 5 minut. Wato też co jakiś czas pytać dziecko, czy potrzebuje się załatwić. Po każdej udanej próbie skorzystania z nocnika czy toalety warto chwalić malucha. Po nieudanej próbie warto spokojnie zachęcić swoją pociechę do dalszych starań.
Aby odzwyczaić dziecko od pieluchy, warto przyjąć postawę pełną cierpliwości, uważności i akceptacji. Momentu odpieluchowania nie należy wymuszać. Trzeba obserwować sygnały wysyłane przez dziecko, a także opowiadać mu o fizjologii i korzystaniu z toalety. W oduczaniu noszenia pieluchy mogą pomóc majtki treningowe, a także wybór odpowiedniego nocnika i ćwiczenia siadania na nim w razie potrzeby. Jeżeli mimo starań dziecko nadal moczy pieluchy albo bieliznę, nie należy się tym zbytnio martwić. Warto pozwolić maluchowi dojrzeć do zmiany w stylu życia i stworzyć warunki sprzyjające temu, by sprawy potoczyły się naturalnym biegiem.
u mnie odpieluchowywanie poszło sprawnie, dzieciaki szybko zrozumiały o co w tym chodzi, gorzej było w nocy, tutaj długo walczyliśmy
Myślę, że ten post może być wskazówką dla wielu młodych rodziców.
Oby był.
Szybko przeszliśmy z pieluch na nocnik, dzieciaki fantastycznie sobie z tym poradziły, ale korzystaliśmy z uroków ciepłych wakacji i oddalonej od cywilizacji działki, kiedy mogły w dowolnym momencie przykucać, czy przystawać, i siusiać z okrzykiem radości, bez pieluch i majteczek.
U mnie też poszło szybko.
Na pewno odzwyczajenie dziecka nie jest łatwe, ale nie niewykonalne.
Wymaga też zaangażowania rodzica.