Ciąża to bardzo specyficzny i szczególny czas w życiu każdej kobiety. Zmiany, które w tym czasie zachodzą w organizmie mają wpływ na jakoś życia ciężarnej. Dlatego bardzo ważne jest szczególne dbanie o siebie w tym czasie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w trakcie ciąży, trzeba zwrócić większą uwagę na wzrok. Warto wiedzieć w jaki sposób stan błogosławiony może wpłynąć na wzrok przyszłej matki.
Czy ciąża może sprawić, że wzrok się pogorszy?
Nie można konkretnie i jednoznacznie odpowiedzieć, czy ciąża może doprowadzić do pogorszenia wzroku. Jeżeli kobieta przed zajściem w ciąże nie miała zdiagnozowanej żadnej wady wzroku to widzenie może się w ogóle nie pogorszyć. Sporadycznie mogą mieć miejsce mniej poważne zaburzenia widzenia, za które odpowiedzialne są hormony.
Badania dowodzą, że bardzo często z powodu hormonów w pierwszych miesiącach ciąży może pojawić się astygmatyzm. Natomiast pomiędzy 30 a 40 tygodniem ciąży może mieć miejsce krótkowzroczność. Niekiedy może też dojść do podrażnień i zaczerwienienia, pieczenia, obrzęków gałek ocznych, a także delikatnym ograniczeniu pola widzenia.
Bardziej znaczące i dokuczliwe zmiany można zaobserwować u kobiet, które korzystają na co dzień z soczewek lub okularów. Zazwyczaj wszelkie zmiany mijają niedługo po porodzie i nie stwarzają żadnego zagrożenia. Warto jednak mieć je na uwadze.
Co powinno wzbudzić niepokój?
Kobiety, które przed ciążą miały zdiagnozowaną wadę wzroku, powinny regularnie decydować się na kontrole lekarskie. Są one obciążone większym ryzykiem trwałego pogorszenia wzroku. Okulista powinien przeprowadzić stosowne badania, m.in. sprawdzić jakie jest ciśnienie we wnętrzu gałki ocznej oraz jaki jest stan siatkówki. Jeżeli coś wzbudzi jego obawy, należy rozpocząć leczenie.
Jeżeli nawet przed ciążą nie było mowy o żadnych wadach wzroku i tak kilka problemów powinno zwrócić uwagę. Z pewnością suchość oka to coś czego nie należy lekceważyć. Kobiety, które odczuwają bardziej znaczące zmiany w jakości widzenia np. nagle zaczęły widzieć niewyraźnie także powinny zasięgnąć pomocy specjalisty.
O czym warto pamiętać, aby zatroszczyć się o swój wzrok w ciąży?
Aby zadbać o swój wzrok i mieć pewność, że nie ulegnie on pogorszeniu w czasie ciąży, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim dobrze jest wybrać się na konsultacje ze specjalistą, który w fachowy sposób sprawdzi, jaki jest stan wzroku. Badania dobrze jest przeprowadzić raz na trymestr.
Kolejną radą, której przestrzeganie pomoże zadbać o jakość wzroku jest zrezygnowanie z dźwigania. Kobieta nosi w brzuchu spory ciężar przez 9 miesięcy. W ciąży nie powinna więcej dokładać. Wysiłek fizyczny może doprowadzić do uszkodzenia siatkówki.
Dla dobra wzroku ważne jest także właściwe odżywianie. Dla jakości widzenia szczególne znaczenie ma witamina A, B oraz D. Aby zapewnić sobie te mikroelementy warto np. do swojej diety dołączyć orzechy, ryby czy szpinak.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest regularne nawilżanie oczu, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. W tym celu najlepiej sprawdzają się specjalne krople dostępne w aptekach. Aby mieć pewność, że preparat naprawdę jest skuteczny i nie wywoła żadnych podrażnień, dobrze jest skonsultować swoją decyzję z okulistą lub optykiem.
Ciąża to specjalny czas w życiu każdej kobiety. W jej organizmie zachodzą znaczące zmiany, które mogą odbić się np. na jakości widzenia. Aby zadbać o swój wzrok i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, warto udać się na kontrole do specjalisty, a także stosować się do kilku prostych zasad, które mają duży wpływ na wzrok.
Po więcej informacji zapraszamy do wpisu: https://www.krio.org.pl/przyszla-mama-w-okularach-czyli-jak-ciaza-wplywa-na-jakosc-widzenia/, a także na stronę https://www.krio.org.pl/ w celu znalezienia najlepszego specjalisty.
Nawet nie miałam pojęcia o tym i nigdy bym nie pomyślała, że ciąża również może wpływać na wzrok! Warto jest mieć tego świadomość.
Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę.
Nawet nie podejrzewałam, że ciąża może tak wpływać na wzrok. Moja przyjaciółka ma stwierdzoną wadę wzroku i jest w ciąży. Muszę ją zapytać czy jest tego świadoma i nic jej w tym względzie nie niepokoi.
Przy niektórych wadach poród naturalny jest wręcz przeciwwskazany.
Noszę okulary od 8 roku życia. Nigdy nie było źle, w ciązy i po ciąży też, ale jednak po ciąży wzrok pogorszył mi się trochę bardziej. Dodatkowo mam astygmatyzm i on też się powiększył. Wskazówki są bardzo dobre, ja sama nawilżam oczy od dawien dawna.
Niektórzy o tym nie wiedzą, a fakt jest taki, że lekarze też niekiedy ignorują ten fakt
Jestem krótkowidzem. Po pierwszej ciąży pogorszył mi się wzrok. Po drugiej również, do tego doszedł astygmatyzm. Bez okularów widzę naprawdę źle. Nikt mi w szpitalu nie powiedział, że mogę rodzic w okularach. Rodziłam bez. Wtedy jeszcze nie miałam problemu, żeby ich nie nosić. Czasami je zdejmowałam. Jednak po naturalnych porodach wzrok bardzo mi się pogorszył. Mało tego, lekarka powiedziała mi że przy każdym kolejnym porodzie naturalnym mogę mieć ten sam problem.
Ja robiłam korektę laserową w wieku 20 lat. Miałam powiedziane tylko, że pół roku nie mogę zajść w ciążę. Co się okazało? Po 10 latach wada wróciła i wtedy usłyszałam: takie zabiegi robi się już po urodzeniu dzieci…