Narodziny dziecka wnoszą do rodziny ogromne szczęście, ale również szereg obaw związanych z prawidłową pielęgnacją pociechy. Jak powinno przebiegać odpowiednie żywienie niemowlaków? Co powinno stanowić podstawę diety 3. miesięcznego malucha, a co półrocznego dziecka?
Dieta niemowlaków. W którym miesiącu należy zacząć ją rozszerzać?
Towarzystwa naukowe oraz międzynarodowe grupy ekspertów zgodnie zalecają, aby niemowlęta były karmione wyłącznie pokarmem kobiecym przez pierwsze 6 miesięcy życia (a minimum przez 4 miesiące). Oznacza to, że przez ten okres czasu niemowlę otrzymuje jedynie mleko matki. Nie podaje się w tym czasie dziecku innych płynów (soków, wody). W wieku 6 miesięcy maluch staje się coraz bardziej zainteresowany nowymi smakami. Moment ten warto wykorzystać na stopniowe rozszerzanie diety o nowe produkty. Na początek można podawać dziecku ugotowaną marchewkę i dynię, a w następnej kolejności jabłko i banan, zblendowane i podane dziecku w formie musu. Warto pamiętać, że rozwijanie akceptacji dziecka na warzywa jest trudniejsze niż na owoce. Z tego też powodu warto rozpocząć rozszerzanie diety od podania dziecku w pierwszej kolejności warzyw, a dopiero potem owoców. Dobrym pomysłem jest też wprowadzanie do jadłospisu maluszka zupek kremów. Podstawę odżywiania pociechy karmionej mlekiem modyfikowanym w tym okresie stanowią kaszki ryżowe. Kupując gotowe produkty, warto zwrócić uwagę na te bez dodatku cukru. Od 6. miesiąca, warto podawać kaszki ryżowe i pszenne dzieciom karmionym piersią. Również od tego momentu można rozszerzyć jadłospis o zupę, na przykład zupę jarzynową z dodatkiem kaszki i mięsa. Na tym etapie rozwoju powinna się ona pojawiać regularnie w porze obiadowej maluszka. Jako dodatek dobrze sprawdza się mięso z królika, indyka lub kurczaka. Dania i deserki można sporządzić samodzielnie w domu lub też sięgnąć po gotowe produkty dostępne w sklepach. Od 7. miesiąca życia dziecku można podawać soki i przeciery, a już po 10. miesiącu pociecha może codziennie jeść pierwsze i drugie dania – zupki oraz warzywa z mięsem lub rybą. Warto różnicować posiłki, podając dziecku zupki warzywne będące miksem brokułu, kalafiora, dyni, marchewki i ziemniaka z łyżką kaszy manny. Dobrym uzupełnieniem takiej zupki jest cielęcina.
Witaminy D3 – ważne uzupełnienie diety niemowlaków
Lekarze zalecają, aby żywienie niemowlaków wesprzeć suplementacją witaminą D3. Witaminy (najwygodniejsze są te w formie płynnej) można zakroplić na sutek – rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku mam karmiących. W okresach przeziębienia dziecku można podać do picia napar będący połączeniem owocu czarnego bzu i maliny. Tego typu preparaty w formie ekologicznych herbatek są o nabycia w aptekach.
Dlaczego odpowiednie żywienie niemowlaków ma tak duże znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju?
Pierwsze dwa lata życia mocno rzutują na zdrowie pociechy. Prawidłowa dieta to korzyści związane z:
- ograniczeniem ryzyka zachorowania na choroby takie jak cukrzyca, otyłość, miażdżyca, osteoporoza i alergie;
- wzmocnieniem odporności – ogromne korzyści przynosi w tym zakresie karmienie piersią;
- prawidłowymi nawykami żywieniowymi w przyszłości.
O czym warto pamiętać, przygotowując mieszankę mleka modyfikowanego dla niemowląt?
Warto pamiętać, aby przygotowywać mleko modyfikowane zawsze zgodnie z zaleceniami producenta – podawać tyle proszku względem wody, ile wskazuje producent. Świeżą porcję mleka przygotowujemy bezpośrednio przed podaniem – nie powinno się go sporządzać z dużym wyprzedzeniem. Nadmiar należy wylać. Gotowego mleka nie należy też przechowywać w termosach. Bezwzględnie należy dbać o czystość butelek, z których podajemy maluchowi posiłki. Dodatkowe informacje na temat żywienia niemowląt można znaleźć na stronie https://bioaron.pl/odpowiednie-zywienie/.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
* Artykuł sponsorowany
Przed nami właśnie niebawem rozszerzanie diety. A karmię piersią, więc wit D też suplementujemy.
Witamina D jest bardzo ważna
Post jeszcze przez jakis czas mnie bezposrednio nie dotyczy, ale napisany konkretnie i jasno 🙂 podsylam kolezance, ktora oczekuje na swojego Maluszka!
☺️
Chyba obydwóm wprowadzałam coś nowego po 5 miesiącu, Młodemu chyba nawet ciut później. Modyfikowane też przed rokiem dostawali.
Podobnie u mnie było
temat rozszerzania diety jest mocno drażliwy z tego czego dowiedziałam sie na grupach na fb. Ile mam tyle zdań 🙂
W takich miejscach nietrudno o burzę w dyskusji.
Świadome żywienie od samego początku jest niezwykle ważne. W naszej blogowej rodzince również pojawił się Maluszek, więc jest to dla nas teraz istotny temat i przykładamy do tego ogromną wagę. Świetny artykuł! 🙂
Buziaki!
teddyandcrumb
Dziękujemy i wszystkiego dobrego
ciekawy blog powodzenia
Witaminy w diecie dziecka jak najbardziej są potrzebne i tutaj zgadzam się z tym stanowiskiem.
O wielu rzeczach trzeba pamiętać
Prawidłowe żywienie ma podstawowy wpływ na nawyki żywieniowe. Przykładem jest mój syn, który w sklepie wybiera jogurt naturalny, jajka niespodzianki w ogóle nie zna 😉 Zresztą w KFC też poprosił o jogurt 😉 Ale żeby nie było, frytki też lubi 😉
Moje też domagają się same warzyw więc jestem zadowolona
Na szczęście kwestie rozszerzania diety mamy już za sobą – choć z drugiej strony w pewnym sensie chyba nigdy się to nie skończy przy naszym niejadku.
Czasami bywa trudniej
Dużo osób pamięta jak kiedyś mleko można było przygotować i trzymać godzinami w lodówce. Teraz producenci zalecają inaczej i bardzo dobrze, że o tym się mówi.
Moje dziecko miało 4 miesiące jak zaczekam wprowadzać mu coś innego jak mleko.
Moje miały 5
Jak myślisz, do którego roku życia wg Ciebie warto karmić piersią?
Mleko matki podobno zmienia się wraz z potrzebami dziecka. Znam osoby, które karmiły trzy lata i dłużej (podziwiam bo ja sobie nie wyobrażam karmić tak długo). Wszystko zależy od indywidualnego podejścia, możliwości i innych okoliczności. Sama karmiłam pierwsze dziecko prawie rok, drugie ponad 10 miesięcy, z jednej strony było mi żal, że tylko tyle, z drugiej odczuwałam nieco ulgi bo naprawdę byłam wykończona zwłaszcza nocnym karmieniem – moje maluchy jadły w nocy dużo…
świetna wiedza w pigułce!Zachowam sobie na przyszłość 🙂
😊
Zawsze przykładałam dużą uwagę do wprowadzania i komponowania diety moich dzieci, to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój.
Tak jak mówisz.
Cały czas to się zmienia. Kiedyś mówiło się o czwartym miesiącu, później piątym a teraz szóstym
Masz rację. Wszystko się zmienia 😊
Zaczynam rozszerzanie diety w 6 miesiącu, u młodszego synka zaczęłam od zielonych warzyw. Apetyt jak miał, tak ma. On uwielbia jeść.
Ja zaczynałam od marchewki. Do dziś nie mamy problemu z jedzeniem warzyw 😊
Każda mama powinna mieć te sugestie na uwadze.
Warto od małego uczyć dziecko zdrowego żywienia
właśnie przygotowujemy się do rozszerzania diety. Super ze o tym napisałaś
Cieszę się, że post się przyda
Chciałabym spamiętać wszystkie te elementy, które uwzględniliście w swoim poście. Sporo tego, ale mam nadzieję, że jeszcze sporo czasu przede mną, by tą wiedzę przyswoić 😊