Pierwsza kąpiel noworodka po wyjściu ze szpitala często bywa zarówno dla dziecka jak i rodziców stresującym wydarzeniem. Rodzice obawiają się, by nie zrobić maluszkowi krzywdy, a płacz dziecka z pewnością nie pomaga w sprawnym przeprowadzeniu całej operacji. Podpowiadamy, jak sprawić, by kąpiel niemowlaka była miłym przeżyciem i dodatkową okazją do nawiązania więzi z maluszkiem. O czym należy pamiętać przygotowując kąpiel? Jaki płyn do kąpieli dla niemowląt sprawdzi się najlepiej?
Jak często kąpać niemowlaka?
Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak często kąpać niemowlę. Jeszcze do niedawna standardem była codzienna kąpiel, jednak coraz częściej słyszy się opinie, że powinna ona mieć miejsce 2-3 razy w tygodniu. To, jak często zdecydujesz się kąpać niemowlaka zależy tak naprawdę wyłącznie od Ciebie i dziecka. Jeżeli u maluszka nie występują żadne problemy skórne i skłonności do przesuszeń, a oboje lubicie ten wspólny czas, nic nie stoi na przeszkodzie, by kąpiel niemowlaka była elementem Waszej codziennej rutyny. Bez obaw jednak możesz kąpać maluszka nieco rzadziej, np. co 2-3 dni. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli ogólną kąpiel wykonujesz rzadziej, codziennej pielęgnacji wymagają okolice okołopieluszkowe i okolice ust i szyi (po każdym karmieniu, zwłaszcza jeśli dziecko ma skłonności do ulewania). Do tego z powodzeniem możesz użyć nasączonej wodą pieluszki tetrowej lub płatków kosmetycznych.
W czym myć niemowlę?
Szykując wyprawkę dla niemowlaka z pewnością staniesz przed wyborem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka. Choć na rynku produktów kosmetycznych wybór jest ogromny, decyzja tak naprawdę nie jest taka prosta. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Przede wszystkim pamiętajmy, że skóra maluszka jest wyjątkowo delikatna i podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Ma to związek z faktem, iż nie tylko warstwa naskórkowa jest cieńsza, ale też ochronna bariera lipidowa nie została jeszcze w pełni ukształtowana, co sprzyja rozwojowi podrażnień i infekcji.
Do kąpieli noworodka początkowo z powodzeniem wystarczy sama woda lub woda z niewielkim dodatkiem łagodnego kosmetyku. Z pewnością kosmetyki przeznaczone dla osób dorosłych nie nadają się do stosowania u niemowlaka. Czym powinien charakteryzować się optymalnie dobrany płyn do kąpieli dla niemowląt? Tak naprawdę im krótszy skład danego produktu tym lepiej. Przede wszystkim nie powinien zawierać barwników czy substancji zapachowych, a zamiast tego posiadać w swoim składzie substancje łagodnie natłuszczające i nawilżające skórę. W ten sposób nie tylko unikniemy jej nadmiernego przesuszania się, ale również wzmocnimy ochronną warstwę tłuszczową skóry. Ciekawym rozwiązaniem są specjalne produkty typu 2w1, które mogą być stosowane zarówno jako płyn do kąpieli jak i szampon dla niemowląt. Zwróćmy jednak szczególną uwagę na to, by nie zawierały one składników mogących wywoływać szczypanie oczu. Zawsze bowiem istnieje ryzyko, że pomimo naszych starań niewielka ilość płynu dostanie się do oczu maluszka.
Kąpiel niemowlaka krok po kroku
Zanim rozpoczniesz kąpiel niemowlaka odpowiednio się do niej przygotuj. Wanienkę ustaw w miejscu, w którym łatwo będzie Ci się przemieszczać wokół niej, a także będziesz miała swobodny dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów. Nie zapomnij o przygotowaniu delikatnego ręcznika, czystej pieluszki i ubrania, w które ubierzesz maluszka po kąpieli. Woda w wanience powinna mieć temperaturę w granicach 35-37 stopni, a jej głębokość powinna sięgać mniej więcej do wysokości bioder maluszka. Niemowlę wkładamy do wanienki opierając jego plecki o swoją rękę, a główkę w zgięciu łokcia. Drugą ręką delikatnie przemywamy wodą poszczególne partie ciała maluszka, zaczynając od głowy i włosków w dół ciała, pilnując by woda nie dostała się do jego oczu lub ust. Jeżeli dziecko jest spokojne i zadowolone, możemy pozwolić mu chwilę popluskać się w wodzie. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych tygodniach życia kąpiel powinna trwać maksymalnie kilka minut. Po wyjęciu dziecka z wanienki należy ułożyć je na ręczniku i delikatnie osuszyć, raczej otulając niż pocierając jego delikatną skórę. Jeżeli do wody nie był dodany żaden płyn do kąpieli dla niemowląt, pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu. W tym celu możesz zastosować oliwkę lub delikatny balsam, przy okazji wykonując uspokajający masaż, który korzystnie wpłynie nie tylko na samopoczucie maluszka, ale również na więź między Wami.
na szczęście nie miałam problemu z kąpielą dzieci, wszystko wyszło u nas naturalnie, a dzieciaki do tej pory lubią wodę 🙂
U nas ja popełniłam błąd, kiedy mój mąż wziął się za pierwszą kąpiel – stwierdziłam, ze zrobię to lepiej i później się bał kąpać maluszka
Bardzo się cieszę że pojawił się wpis o kąpieli niemowlaka. Na pewno wiele osób z niego skorzysta.
🙂
Bardzo obawialiśmy się pierwszej kąpieli naszego dzieciaka, ale na szczęście moja mama dokładnie pokazała nam, co i jak, dodała nam pewności, że wszystko dobrze robimy. 🙂
Nam tłumaczyła położna