Okres ferii zimowych czy letnich wakacji sprzyja planowaniu wyjazdów na kolonie czy obozy. Rodzice, rozważając zapis dziecka, mają często wiele obaw: począwszy od tego czy dziecko nie jest za małe, czy sobie poradzi, czy się nie rozchoruje etc. To zupełnie naturalne uczucia. Drugą stroną medalu jest odpowiednie przygotowanie naszej pociechy do udziału w tego typu przygodzie.
W jakim wieku powinno być dziecko by móc pojechać na kolonię?
Wielu rodziców zapewne ma początkowe obawy, czy ich dziecko nie jest jeszcze za małe na taki wyjazd i czy na pewno sobie poradzi. Tak naprawdę jest to kwestia mocno indywidualna i w dużym stopniu zależy od poziomu rozwoju psychospołecznego, w tym także emocjonalnego. Najczęściej organizatorzy przewidują wyjazdy już dla dzieci od 6-7 roku życia, czyli od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W tym okresie pociechy powinny być już na tyle samodzielne by potrafić się ubrać, najeść i zadbać o własną higienę. Należy pamiętać, że opiekunowie kolonijni są odpowiednio przygotowani do spędzania czasu z najmłodszymi i mają świadomość odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. Przede wszystkim ważne jest, aby dziecko było pozytywnie nastawione i chciało wziąć udział w takim wyjeździe. Możemy je też zaangażować w proces wyboru korzystając z ofert firm specjalizujących się w tej dziedzinie np. https://voguetravel.pl
Na co zwrócić uwagę wybierając kolonię dla dzieci
Jeśli to pierwszy wyjazd rodzice powinni wziąć pod uwagę kilka czynników:
- Czas trwania wyjazdu – na pierwszy wyjazd optymalnym czasem jest 5 do 7 dni.
- Lokalizacja – jeśli rodzic obawia się wyjazdu bardziej niż dziecko, można wybrać lokalizację, która nie znajduje się na drugim miejscu Polski, ale jest stosunkowo blisko miejsca zamieszkania.
- Organizator – warto sprawdzić czy firma, z którą wyślemy na wyjazd naszą pociechę działa legalnie i zasięgnąć opinii dotyczącej firmy organizującej wyjazd, wśród znajomych czy w Internecie. Ważne jest zarówno doświadczenie, dobór kadry jak i proponowany program wyjazdu.
- Zainteresowania dziecka – coraz większą popularnością cieszą się obozy sportowe czy tematyczne. Jeśli masz w domu fana Minecrafta, miłośnika survivalu czy motoryzacji, pasjonata kuchni czy zajęć kreatywnych możesz dobrać wyjazd pod tym kątem. Spójrz na przykład na ofertę https://voguetravel.pl/kolonie-dla-dzieci
Co spakować na kolonię?
Sprawa jest na ogół mocno ułatwiona przez organizatora, który najczęściej ma przygotowaną listę z niezbędnymi rzeczami. Wszystko zależy od rodzaju kolonii, na którą posyłamy dziecko, inaczej spakujemy je w góry, inaczej nad morze, inny dobór garderoby będzie latem, inny zimą. Ponadto jeśli jedziemy na obóz tematyczny tutaj również wymogi mogą się nieco różnić.
Stała lista najczęściej zawiera:
- koszulki/bluzki,
- ubranie z długim rękawem,
- spodnie/spodenki,
- bielizna osobista,
- piżama,
- odpowiednie obuwie (klapki, sportowe, trekkingowe itp.),
- kurtka (także przeciwdeszczowa),
- ręcznik,
- przybory do higieny (szczoteczka, pasta, mydło, szampon, szczotka do włosów),
- chusteczki higieniczne,
- legitymacja,
- maseczki,
- mały plecak na krótkie wyprawy,
- woreczek na brudne ubrania.
Latem:
- strój kąpielowy,
- krem z filtrem,
- nakrycie głowy,
- środek przeciwko kleszczom/komarom,
Zimą:
- czapka, szal, rękawiczki.
Jeżeli Twoje dziecko przyjmuje na stałe jakieś leki, najlepiej przekazać je z informacją wychowawcy. Organizatorzy nie zalecają zabierania sprzętu elektronicznego, a jeżeli już zdecydujesz się wyposażyć w niego dziecko, pamiętaj, że nie ponoszą oni za niego odpowiedzialności. Również z kieszonkowym nie należy przesadzać. Powinno być go tyle, by wystarczyło na drobne przyjemności czy pamiątkę z wakacji.
Czy na kolonię warto zabierać zabawki?
Osobiście jestem zdania, że niekoniecznie. Oczywiście jeśli dziecko jest bardzo mocno emocjonalnie związane np. z jakimś pluszakiem bez którego nie potrafi zasnąć, można mu go spakować – pod warunkiem, że nie zajmuje połowy walizki. Na koloniach jest wiele atrakcji, zajęć, nowych kolegów – zawsze jest co robić. Ponadto minimalizujemy ryzyko zagubienia czegoś, co jest dla naszej pociechy wartościowe.
Kontakt z dzieckiem na kolonii
Kiedy sama jeździłam na obozy, kontaktu nie mieliśmy z rodzicami wcale – i dawaliśmy radę. Dzisiaj jednak większość z nas chce mieć pewną kontrolę nad wszystkim. Mimo, iż niewskazane jest dawanie dzieciom telefonów na obozy, organizatorzy są i na takie sytuacje przygotowani. Opcje są trzy, jeśli uczestnicy mają telefony, są one składane do depozytu u wychowawcy i zgodnie z regulaminem dostają je np. na godzinę dziennie. Opcja druga: rodzic otrzymuje telefon do wychowawcy i może się skontaktować ze swoją pociechą w wyznaczonych godzinach – ta forma też świetnie się sprawdza. I ostatnie rozwiązanie – uczestnik obozu ma telefon przy sobie cały czas, ale jest proszony o niekorzystanie z niego w trakcie warsztatów.
Mam nadzieję, że post będzie dla Was użyteczny, a jeśli macie jeszcze jakieś pytania na temat przygotowania dziecka do wyjazdu to zapraszam serdecznie do dyskusji.
Mnie jeszcze temat nie dotyczy, ale na pewno w przyszłości taka notatka jak spakować dziecko na kolonie . Zawsze można poradzić bądź podsunąć Twój wpis.
Jeśli chodzi o wyjazd na kolonie warto wziąć przede wszystkim tyle ile da się unieść. Lista ubrań będzie na pewno przydatna.
Zwłaszcza dla młodszych