Na co dzień wiele czynników decyduje o tym jak się ubieramy. Inny strój wybierzemy do pracy, inny na trening, jeszcze inny na imprezę okolicznościową czy na zakupy. Jeśli mamy wybór sięgamy najczęściej po takie ubrania w których dobrze się czujemy, ale zwracamy też uwagę na inne kryteria. Sami potrafimy zadecydować co nam odpowiada. Tak samo powinniśmy dobierać ciuszki dla najmłodszych. W poście znajdziecie informacje jakie elementy powinny determinować nasz wybór.
Kiedy jakieś ubranie nam nie odpowiada, po prostu go nie zakładamy (chyba, że jest to obowiązkowy uniform pracowniczy). Dzieci w zależności od wieku potrafią wyrazić swoje zadowolenie lub jego brak na różne sposoby. Te, które nabyły umiejętność mówienia, z pewnością powiedzą nam wprost czy coś im się podoba, czy też nie, ale np. niemowlęta będą nam to komunikować inaczej. Niekiedy nie jest łatwo rozpoznać co jest przyczyną rozdrażnienia maluszka, chyba, że objawy widać na jego skórze – w postaci potu czy wysypki. Czasami może być on markotny, mimo, że jest najedzony, ma suchą pieluszkę i teoretycznie wszystko powinno być w porządku i zachodzimy w głowę co może być powodem. Może właśnie niewłaściwie dobrana odzież?
Na co zwracać uwagę przy zakupie ubrań dla dziecka?
Każdy rodzic chce, by jego dziecko wyglądało w ubraniu ładnie, ale pamiętajmy, że ładne nie zawsze dla maluszka oznacza komfortowe. Rynek zasypuje nas szerokim asortymentem. Czasami trudno się na coś zdecydować, dlatego przy zakupie ubrań dla dziecka powinniśmy pamiętać by zwracać uwagę na kilka elementów.
Jakość ubrania
Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa, dlatego powinniśmy wybierać ubrania z dobrych gatunkowo, najlepiej naturalnych materiałów. Najlepsze będą takie, które w swoim składzie mają 100% bawełny. Jest to materiał przewiewny, miły dla skóry i niealergizujący. Ciuszki wykonane ze sztucznych materiałów, mimo, iż wyglądają pięknie, ograniczają cyrkulację powietrza, przez co malec może czuć dyskomfort i nadmiernie się pocić. Skład materiałów zawsze jest wypisany na metce odzieżowej.
Bezpieczne dla dzieci tkaniny oznaczane są certyfikatem OEKO-TEX. Jeśli widzimy na odzieży taki znak, możemy być pewni, że jest ona wolna od substancji tj. formaldehydy, pestycydy czy wywołujących reakcje alergiczne. Ponadto podczas badań tkanin ocenia się odporność na ślinę i pot. Aby uzyskać takie oznaczenie, instytuty analizują i weryfikują dokumentację wskazującą na pochodzenie surowców z których tkanina została wyprodukowana, badają próbki materiałów i porównują je z innymi.
Rozmiar ubranka
Ubranie dla dziecka, powinno być odpowiednio dopasowane. Raczej nikt w sklepie nie przymierza maluszkowi ciuszków, dlatego rozmiarówka jest podana w dwóch wariantach: wzrost i wiek. Są to jednak kryteria orientacyjne, gdyż jeden trzymiesięczny bobas może być drobny i mieć rozmiar 62, a drugi może być znacznie większy i mieć już 74. Ponad to różne marki mogą pod danym rozmiarem szyć nieco inne wymiarowo ciuszki. Najlepiej zmierzyć pasujące na Twoje dziecko ubranie miarką i właśnie tymi wymiarami sugerować się przy zakupie. Jeśli zamawiasz odzież przez Internet, bardzo często w opisie masz dane dotyczące długości i szerokości.
Podobnie jest w przypadku bucików czy skarpetek – tutaj zwraca się uwagę na długość stopy, czy opasek i czapek, przy których musimy znać obwód głowy.
Nie powinniśmy wciskać dziecka w za małe ubranko na siłę, gdyż jego ruchy mogą być skrępowane, a to wpływa na jego wygodę i samopoczucie. Za duże z kolei również nie jest najlepszym pomysłem, gdyż łatwo się z niego choćby częściowo wyswobodzić.
Bezpieczeństwo
To kolejna ważna kategoria. Mamy dziewczynek, lubią, gdy ich pociechy błyszczą, ale kupowanie ubranek z cekinami czy małymi guziczkami nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż taki element maluch może oderwać, włożyć do buzi, a następnie się nim zadławić. Przy każdych zakupach obejrzyj produkt bardzo dokładnie – nawet jeśli mówimy o skarpetkach. Niemowlęta bez większego problemu potrafią sięgnąć stopą do ust.
Sprawdź też metki. Czasami jest ich kilka i są wykonane z różnych materiałów. Niektóre mogą drapać czy powodować podrażnienia delikatnej skóry. Jeśli takie zauważysz, odetnij je przed założeniem odzieży dziecku.
Różnorodność garderoby maluszka
W szafie naszej małej pociechy, powinna znaleźć się odzież, która w razie potrzeby pozwoli nam ubrać dziecko na cebulkę. Gdy zrobi się ciepło, łatwo zdjąć warstwę ubrań, a z kolei gdy się ochłodzi, zawsze można dołożyć element garderoby, aby nie zmarzło. Polki mają tendencję do przegrzewania dzieci. Zimne rączki nie są oznaką tego, że maluszkowi jest zimno – temperaturę sprawdza się zawsze na karku.
Ilość ubranek
Co za dużo to niezdrowo. Niemowlęta rosną naprawdę bardzo szybko, dlatego nie ma sensu kupować zbyt dużej ilości odzieży. Lepiej zaopatrzyć malucha w mniejszą liczbę, lepszych gatunkowo rzeczy, które nie zniszczą się po dwóch praniach.
Cena
Myślę, że większość młodych rodziców zwraca uwagę na kryterium jakim jest cena ubranka. Za niska czasami wzbudza naszą nieufność, aczkolwiek, można trafić na prawdziwe perełki, które naprawdę kosztują niewiele. Ważne, abyśmy sprawdzili m.in. opisy na metce oraz jeśli dokonujemy zakupów stacjonarnie dotykowo ocenili również jakość tkaniny. Myślę, że nie jest to szczególnie skomplikowane.
Są też ubranka bardzo drogie, których wybór warto porządnie przemyśleć. Niekiedy wydamy sporą sumę po to, by założyć dziecku ciuszek zaledwie jeden raz, bo bardzo szybko z niego wyrośnie. Zastanówmy się więc czy to się opłaca.
Mam nadzieję, że powyższe wiadomości będą dla Was przydatne. Czy Wy również zwracacie uwagę na wymienione przeze mnie kryteria przy wybieraniu ubranek dla dzieci? A może sugerujecie się jeszcze innymi?
Zaraz po narodzinach synka zrobiłam zbyt duża wyprawkę. Przez rok czasu kupowałam mu jak najładniejsze ubranka. Prawda taka, ze dziecko szybko rośnie. Teraz kupuje ubranka z drugiej ręki. Za to zaoszczędzone pieniądze mogę zainwestować lepiej w niego:-)
Ja często „wymieniam się z koleżanką”. Daję jej ciuszki dla córki, a ona mi dla syna. 😉
Od zawsze kiedy tylko miałam okazje kupować ubranka dla dzieci robiłam to w firmowych sklepach. Zawsze zwracałam uwagę na skład i rozmiar.
Choimowanie ubrań dla maluszków jest nie potrzebe. Ale myślę, że każda świerzo upieczona mama popełnia ten błąd i zauroczona ubrankami kupuje je zna zapas. Potem częśc z nich wcale nie jest noszona. Obecnie można dostać dobre gatunkowo ubrania w przstępnych cenach.
Ubranka dla dzieci są takie śliczne i słodkie. Teraz jest ich tak duży wybór, że nie wiadomo na co się zdecydować. Bardzo fajny wpis, który z pewnością przyda się nie jednej świeżo upieczonej mamie.
Słyszałam, że warto zwracać uwagę też na kolory przy problemach skórnych, ponieważ ciemne barwniki częściej podrażniają delikatna skórę np. skłonną do alergii.
Dobre rady dla początkujących rodziców
Małe dzieci tak szybko wyrastają z ubrań że moim zdaniem wydawanie na nie sporych pieniędzy nie jest za mądre. Najważniejszy jest materiał, nie marka.
Też nigdy nie zwracałam uwagi na to czy coś ma znaną metkę czy też nie. Liczył się głównie skład.
Wybierając ubranka dzieciom oczywiście chce aby były ładne, ale przede wszystkim mają być wygodne i nie krępować ruchów dziecka. W ubraniach dla niemowlaka wybierałam body, które mogłam szybko zdjąć. Kiedy moi chłopcy byli mali, nie znosili się ubierać. Każde przebieranie to był płacz, dlatego darowalam sobie body z kilkunastoma guzikami. 🙂 Pajacyka też nie kupowalam, bo też nie lubili nosić. Najczęściej sprawdzam też na metksch skład materiału.
Ja pnący i stosowałam najczęściej jako piżamkę
Takie rady są bardzo cenne dla niedoświadczonych rodziców, tak aby od razu można było wyeliminować niechciane błędy. 🙂
Na pewno takie porady przydają się i rodzicom, i tym, którzy chcą kupić dziecku drobny upominek.
Też tak sądzę
Ja przede wszystkim dbałam o to, żeby rozmiar był odpowiedni. Przerażają mnie maluchy ubrane w za duże rzeczy. Może i starczą na dłużej, ale czy to na pewno jest wygodne?
Raczej nie. Tak samo jak w przypadku dorosłych. Czy komukolwiek jest wygodnie z za dużych np. spodniach?
Przyznać się muszę , że nie zwracałam mocno na to uwagi 🙁
Myślę, że przy ubrankach dziecięcych trzeba przede wszystkim sprawdzać ich skład. Nie warto też przeplacac, bowiem dzieci szybko wyrastają z konkretnych rozmiarów.
Masz rację
Sporo przydatnych rad dla niedoświadczonego rodzica.
niestety, rozmiary się bardzo różnią między sobą, pamiętam jak czekałam na 18 miesięcy z pewną sukienką, ale niestety okazała się już za mała…
18 miesięcy???? Co to był za sukienka?
Myślę, że wszystkie te czynniki jednocześnie – aczkolwiek bardzo często zdarza mi się znależć prawdziwe dziecięce perełki w szmateksie. Jakościowo świetne, a cenowo bardzo zachęcające 😉
Na samym początku, w trakcie ciąży, nie wiedziałam nic o ubrankach :p Potem zrozumiałam, że ważny jest choćby rodzaj branka – czy zapinany czy przez głowę 😀 Obecnie patrzę na wygodę i materiał 🙂
Wstyd się przyznać ale nie miałam pojęcia o tym certyfikacie Oeko-Teks.