Jak prawidłowo dbać o cerę?
Każdy jak najdłużej chciałby zachować młody wygląd, stąd coraz więcej osób przywiązuje wagę do świadomej pielęgnacji, często stawiając sobie za wzór Azjatki. Gołym okiem widać, że współcześnie np. 60-latki „wyglądają młodziej” niż ich rówieśnicy sprzed stu lat. Temat dotyczy nie tylko płci żeńskiej, bo i coraz więcej mężczyzn zaczyna dbać o cerę. Jakie rytuały wdrożyć, by osiągnąć pożądany cel?
Odpowiedni dobór kosmetyków
Jednym z ważniejszych elementów, pozwalających nam prawidłowo dbać o cerę, jest odpowiedni dobór kosmetyków. Myślę, że każdy o tym wie, ale przypomnę, iż wyróżniamy cztery rodzaje skóry:
- suchą,
- normalną ,
- mieszaną ,
- tłustą.
Jeśli twoja skóra jest tłusta nie sięgniesz po kosmetyki przeznaczone do skóry suchej, gdyż osiągniesz rezultat odwrotny do zamierzonego i odwrotnie. Gdy jesteś uczulony na jakieś składniki powinieneś zwrócić szczególną uwagę na skład. Posiadaczy wrażliwej cery również uczulam, by wybierali kosmetyki dedykowane takim osobom. Rytuały pielęgnacyjne dzielimy na dwa etapy: poranne, czyli szybkie i wieczorne, na które można przeznaczyć więcej czasu.
Jak pielęgnować twarz rano?
Poranny zabiegi powinniśmy zacząć od oczyszczania twarzy. Dlaczego? Otóż w nocy pocimy się, nasza skóra wydziela sebum, w pomieszczeniach w których przebywamy unosi się kurz, a i w naszej pościeli też mogą znajdować się różne rzeczy. Ten etap jest często lekceważony, ponieważ wydaje nam się, że jeśli wieczorem poświęcamy więcej czasu na pielęgnację cery, rano możemy niektóre kroki pominąć. To błąd, podobnie, jak zapominanie o dbaniu o szyi i dekolt.
Jakie kosmetyki będą do tego odpowiednie? Przyda się żel lub pianka oczyszczająca. Ich zadaniem jest usunięcie nadmiaru zabrudzeń i sebum. Nakłada się je na wilgotną skórę i delikatnie masuje ją około 1-2 minut, po czym spłukujemy kosmetyk letnią wodą. Ważne, byśmy unikali produktów zawierających w składzie alkohol. Kolejnym krokiem będzie przywrócenie odpowiedniego pH, zatem musimy zastosować tonik (lub hydrolat). Jego zadaniem jest ochrona przed rozwojem bakterii i spowolnienie produkcji sebum. Dopiero po tych dwóch etapach możemy nałożyć serum, które zawiera dużą ilość składników aktywnych, a na nie lekkiego kremu dopasowanego do naszej cery. Nie powinniśmy zapominać również o filtrach SPF chroniących przed promieniowaniem UV. Dopiero po tych etapach możemy nakładać makijaż. To kilka kroków, ale tak naprawdę są one szybkie do wykonania.
Wieczorna pielęgnacja twarzy
Wieczorem mamy zazwyczaj więcej czasu, więc pielęgnacja będzie bardziej wymagająca. Zabiegi powinnyśmy rozpocząć przede wszystkim od zmywania makijażu. Dlaczego to takie ważne? Otóż częste spanie w makijażu znacznie przyspiesza proces starzenia. W nocy skóra regeneruje się a np. podkłady hamują dopływ tlenu do niej utrudniając ten proces. Jeśli chodzi o oczy to np. niezmyty tusz może powodować, że będą przekrwione i zmęczone.
Do demakijażu możemy wykorzystać płyn micelarny lub olejek. Usuną one nawet wodoodporne kosmetyki i przygotują nasza twarz do dalszych zabiegów. Pamiętamy, że zmywamy je wodą. Następnie stosujemy piankę lub żel do oczyszczania. Kolejne działanie, które możemy zastosować raz lub dwa razy w tygodniu polega na złuszczaniu martwego naskórka. W tym celu wykorzystujemy peelingi. Pobudzą one także skórę do wytwarzania nowych komórek, wygładzają i uelastyczniają. Powinny być one oczywiście dopasowane do naszego rodzaju cery. Nie możemy pominąć etapu przywracania odpowiedniego pH, czyli zastosowania toniku lub hydrolatu.
Doskonale powinniśmy zdawać sobie sprawę jak ważne jest odżywianie i regeneracja. Do tego celu producenci kosmetyków tworzą różnego rodzaju maseczki lub sera. Naprawdę na rynku mamy szeroką gamę produktów, spośród których każdy wybierze coś dla siebie. Mają one różnego rodzaju działanie, począwszy od nawilżania, poprzez redukcję przebarwień, ujędrnianie czy oczyszczanie.
Osobnej pielęgnacji wymaga skóra pod oczami z racji tego że jest szczególnie wrażliwa. Jest też cieńsza, a zatem bardziej wymagająca stąd konieczność zastosowania dedykowanych kosmetyków, które łagodzą obrzęki, koją, redukuje cienie. Dopiero na koniec nakładamy na twarz krem nawilżający. Ma on za zadanie ujędrnienie skóry, rozświetlenie, odżywienie czy redukcję zmarszczek.
Rutyna jest ważna
Zabiegi pielęgnacyjne powinny stanowić stały element naszych poranków i wieczorów. Jeśli będziesz dbać o swoją cerę, na pewno odwdzięczy Ci się zdrowym wyglądem i blaskiem. Pamiętaj tylko, by dobierać odpowiednie produkty, a nie nakładać wszystkiego, co wpadnie nam w ręce. Chcesz oszczędzić – kupuj taniej jako konsultantka Avon.
Kończąc, życzę Wam jak najmniej problemów skórnych, a jeśli takowe macie i nie potraficie sobie z nimi poradzić, koniecznie zasięgnijcie porady specjalisty.
Bardzo ciekawy artykuł! Dobór odpowiednich kosmetyków i rytuałów pielęgnacyjnych ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowej skóry. Dzięki temu każdy może osiągnąć pożądane rezultaty i cieszyć się piękną cerą. 🙂
Dziękuję
Warto zadbać o swoją cerę ale także o swoje dłonie i paznokcie. Regularne powtarzanie czynności związanych z pielęgnacja pozwoli wyrobić w sobie rutynę co na pewno korzystnie wpłynie na stan i wygląd naszej cery.
Tak.
Takich rzeczy warto uczyć już własne córki. Ja sporo miałam problemów z cerą właśnie przez nieumiejętna pielęgnację. Od kiedy więcej nawilżam czy robię peelingi (delikatne, enzymatyczne) jest o niebo lepiej.
Też sporo przeszłam zanim wdrożyłam pewny rytuały.
Ja mam już swoją małą rutynę i u mnie ona się sprawdza ♥️ najważniejsze jest delikatne mycie i nawilżenie cery w moim przypadku
Ja sporo przeszłam zanim trafiłam na dobrą kosmetolożkę, która dała mi cenne wskazówki.
Faktycznie interesujący tekst. Warto posłać go dalej.
Cieszę się 🙂
Prawidłowe dbanie o cerę z całą pewnością jest też ważne w każdym wieku.
Prawda
Bardzo przydatne informacje, w pośpiechu często zapominamy o podstawowych czynnościach, a potem tego żałujemy.
Racja, czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego jakie to ma znaczenie.
Bardzo ciekawy i mądry post. Czasem w codziennym biegu nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie teraz pracujemy na to, jak będzie wyglądać (i czuć się) nasza skóra w przyszłości.
Dziękuję