Atopowe zapalenie skóry – co należy wiedzieć na ten temat?
Atopowe zapalenie skóry jest częstą chorobą dermatologiczną, jednocześnie jej podłoże jest alergiczne. Pierwsze objawy mogą pojawić się już pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Należy zdawać sobie sprawę, że samo leczenie może nie wystarczyć, ważna jest także odpowiednia pielęgnacją skóry.
Czym jest atopowe zapalenie skóry? Jak leczyć objawy u dziecka?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, w której organizm nieprawidłowo reaguje na czynniki zewnętrzne. Powoduje to pojawiające się na skórze zmiany, a także liczne zaczerwienienia czy stan zapalny, a także uporczywy świąd. Przyczyną AZS mogą być uwarunkowania genetyczne czy niewłaściwe reakcje układu immunologicznego. Leczenie musi odbywać się pod okiem pediatry i dermatologa. Najczęściej lekarze zapisują leki immunosupresyjne, a także inne środki, które mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwhistaminowe. Celem leczenia jest uzyskanie jak najdłuższej remisji choroby. W niektórych, szczególnie trudnych przypadkach konieczna może być fototerapia. Dzięki niej można poprawić stan skóry dziecka, a także złagodzić objawy zapalne i uporczywe pieczenie. Warto dodatkowo spróbować domowych sposobów. Do kąpieli można dodać szklankę wywaru z rumianku. Zaleca się również pranie pościeli w specjalnych proszkach antyalergicznych. Jeżeli dziecko odczuwa duży dyskomfort, to można dodatkowo zastosować zimne, żelowe kompresy. Ważna jest także temperatura w domu. Powinna ona oscylować na poziomie 18-20 stopni Celsjusza.
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jak radzić sobie z objawami?
Atopowe zapalenie skóry występuje także u osób dorosłych. Najczęstszym objawem jest uporczywy świąd, a także duża suchość skóry, łuszczenie się. Objawy dodatkowo nasilają się w czasie stresu. Na skórze mogą pojawiać się czerwone plamy, które przypominają rumień. Również w przypadku osób dorosłych leczenie jest wieloetapowe. Nie wystarczy tylko stosowanie farmaceutyków, trzeba też zastosować właściwe dermokosmetyki. Na pewno warto wybierać balsamy, które w składzie mają niacynamid. Odbudowuje on warstwę lipidową naskórka, a przy tym łagodzi swędzenie. W składzie powinno też się znaleźć masło shea, które doskonale nawilża nawet bardzo suchą skórę. Kolejnym dobrym składnikiem nawilżającym jest olej z orzechów makadamia. Ma on silne działanie natłuszczające, a jednocześnie zapobiega rogowaceniu skóry. Nie można też zapomnieć o glicerynie, która wiąże wodę w skórze, a dzięki temu utrzymuje jej właściwe nawilżenie.
Domowe sposoby i codzienna pielęgnacja przy atopowym zapaleniu skóry
Można też spróbować domowych sposobów. Na pewno zaleca się kąpiele w solankach. Można też do kąpieli dodać kilka listków mięty, która łagodzi podrażnienia. Jednocześnie temperatura wody nie powinna przekracza 30 stopni Celsjusza. Jeżeli lekarz wyrazi zgodę, to można dodawać nadmanganian potasu. Ma on właściwości antybakteryjne, a przy tym łagodzi swędzenie. Po kąpieli skórę należy bardzo delikatnie osuszyć, a następnie wmasować dużą dawkę emolientów. Przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości ma maść szałwiowa. Można ją stosować na zrogowaciały naskórek. Przynajmniej dwa razy w tygodniu zaleca się olejowanie skóry. Tutaj możemy Wam polecić nierafinowany olej kokosowy, który silnie nawilża, a przy tym wzmacnia barierę lipidową naskórka. Zaleca się też stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Mieliśmy ten problem i bez leków nie dało rady okiełznać problemu, tym bardziej że było to skorelowane z alergicznymi problemami.
U na raz spokojnie, raz daje się we znaki. Najgorzej na początku okresu grzewczego.