Już od kilku lat domki ogrodowe dla dzieci cieszą się niezwykłą popularnością. Na rynku wybór jest coraz większy, zarówno jeśli chodzi o te wykonane z plastiku jak i z drewna. Jeśli tylko mamy kawałek ogrodu, warto pomyśleć o tym, by wygospodarować przestrzeń na taką zabawkę. Dlaczego? Otóż powodów jest kilka.
Dlaczego warto kupić domek ogrodowy?
Czasy mamy takie, że place zabaw są często opustoszałe. Rodzice żyją coraz szybciej, a dzieci wolą spędzać czas przed ekranami. Stworzenie w ogrodzie miejsca, w którym nasza pociecha będzie mogła spędzać aktywnie czas jest zatem wręcz wskazane. I to pierwsza zaleta – dziecko chętniej będzie wychodziło na świeże powietrze, jeśli będzie miało się gdzie bawić, przy okazji się dotleni. Równocześnie przebywanie na podwórku pozwala na obcowanie z naturą, obserwację żyjątek w trawie, słuchanie śpiewu ptaków.
Zabawy w domku ogrodowym sprzyjają rozwijaniu kreatywności. Niektóre tego typu zabawki wyglądają jak zminiaturyzowane prawdziwe domy. Można je sobie urządzić w dowolny sposób, pobawić się w gotowanie, przyjmowanie gości. Dodatkowo, najmłodsi mogą wdrażać się do obowiązku utrzymywania czystości w swoich czterech kątach. Uczą się odtwarzania ról, a przebywanie we własnym mieszkanku pozwala im poczuć się gospodarzami. Kiedy są zmęczeni, mogą odpocząć, a nawet uciąć sobie drzemkę. Jeśli domek jest podwyższony, posiada drabinkę lub zjeżdżalnię, z pewnością dzieciaczki rozwiną sprawność motoryczną i będą miały mnóstwo zabawy.
Całą masę inspiracji i aranżacji możecie podejrzeć w sekcji domki dla dzieci w ogrodosfera.pl.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem domku ogrodowego
Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest wielkość. Niektóre domki są tak małe, że wejdzie do nich zaledwie jedno dziecko. Zawsze milej jest mieć towarzysza do zabawy, choćby rodzica. Ponadto dużo zależy od przestrzeni, którą mamy do wykorzystania w ogrodzie. Kolejnym istotnym elementem jest tworzywo, z którego wykonana jest zabawka. Warto też zastanowić się czy przy okazji nie stworzyć małego placu zabaw połączonego z domkiem.
Plusy i minusy domków plastikowych
Domki plastikowe są zazwyczaj kolorowe, mamy spory wybór w tym zakresie. Ich montaż jest bardzo łatwy, są lekkie, więc łatwo je przenieść, a na zimę równie szybko je zdemontujemy. Przechowywanie nie jest problematyczne, gdyż w częściach zajmują niewiele miejsca. Nie wymagają impregnacji i dodatkowego zabezpieczania oraz są zdecydowanie tańsze. Niektóre jednak nie są odporne na warunki atmosferyczne, ponadto plastik szybciej się nagrzewa, dlatego w upalne dni, jeśli domek stoi na słońcu, przebywanie w nim nie będzie dla dziecka przyjemne. Dodatkowo, jeśli jakiś element ulegnie uszkodzeniu, trudno go naprawić – wiadomo, niektóre plastikowe fragmenty mogą pęknąć.
Zalety i wady domków drewnianych
Drewniane domki zdecydowane cechuje trwałość. Jeśli o nie odpowiednio zadbamy, będziemy pamiętać o impregnacji z pewnością posłużą nam wiele, wiele lat. Na plus przemawia tworzywo, z którego są wykonane – drewno jest bardziej ekologiczne niż plastik. Mają bardziej stabilną konstrukcję, a naprawy z pewnością łatwiej wykonać. Często mają w oknach pleksi i bardziej szczelne drzwi, które zabezpieczają domek przed niechcianymi lokatorami (owadami i ślimakami, które lubią wchodzić do niezabezpieczonych pomieszczeń). Mogą być parterowe lub piętrowe, dodatkowo niektóre mają urozmaicenie w postaci np. zjeżdżalni, drabinek czy huśtawek.
W przypadku drewnianych konstrukcji istnieje możliwość zmiany koloru, według uznania. W gorące dni nie nagrzewają się tak bardzo, a w chłodniejsze trzymają nieco dłużej ciepło. Dodatkowo zawsze mamy opcję rozbudowy.
Fakt, że domki wykonane są z drewna wpływa na ich wagę, dlatego zazwyczaj są ciężkie, co utrudnia ich przemieszczanie. Przed zakupem należy też zwrócić uwagę czy jest starannie wyheblowany, nie ma zbyt wielu sęków czy wystających gwoździ, którymi nasze pociechy mogłyby się zranić. Cena również jest znacznie wyższa.
Bezpieczeństwo dziecka w domku ogrodowym
Producenci domków starają się o jak najwyższą jakość wykonania. Znajdziemy w nich zatem uchwyty o strukturze antypoślizgowej, osłony na łączniki czy kotwy gruntowe. Ponadto warto zwrócić uwagę czy zamawiany przez nas domek posiada certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo produktu. Niektóre rodzaje drewna jak np. cedr są odporne na wilgoć bakterie i grzyby, a swym zapachem odstrasza owady. Są również impregnaty, które mają podobne działanie. Tak więc wybierając domek, polecam przemyśleć wszystkie kryteria o których wspomniałam.
Wszystkie zdjęcia w poście pochodzą z ogrodosfera.pl
Zawsze byłam pod wrażeniem większych domków połaczonych ze zjeżdżalnią, jakimis lnami, scianka wspinaczkową. Moje dzieci mają wprawdzie budowany przeze mnie domek, ale dziś zdecydowanie kupiłabym jakiś inny projekt.
W dzieciństwie marzyłam o takim domku schowanym gdzieś wokół drzew, wspaniały azyl do dziecięcych marzeń. 🙂
Jejku hakie cudne! Mieliśmy robić swój w tym roku, ale niestety już się nie wyrobiliśmy…
Fajny taki domek ogrodowy. Domek na narzędzia i domek dla zabawy są bardzo fajne .