Chrypka może wywoływać uczucie dyskomfortu – zwłaszcza u dzieci. Im mniejszy maluch, tym zazwyczaj gorzej znosi objawy, jakie zazwyczaj towarzyszą chrypce. Chodzi m.in. o pieczenie i suchość w gardle. Jak najszybciej pozbyć się chrypki u dziecka?
Skąd chrypka u dziecka? Jakie mogą być jej przyczyny?
Chrypka to efekt podrażnienia strun głosowych. Może do tego dojść np. na skutek zakażenia górnych dróg oddechowych – i to jest właśnie jedna z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u dzieci. Zdarza się jednak, że to objaw zapalenia krtani. W takiej sytuacji warto jak najszybciej udać się do lekarza. Czasami jednak chrypka to po prostu skutek długiego płaczu lub krzyku – co u dzieci bywa dość częste.
Jak poznać, że dziecko ma chrypkę? W pierwszej kolejności zmienia się barwa jego głosu – może stać się bardziej matowy. Często w takiej sytuacji dzieci mają dodatkowo problemy z mówieniem. Oprócz tego dziecko może uskarżać się na suchość i pieczenie w gardle, a jeśli chrypka towarzyszy np. infekcji wirusowej – także na uczucie zbierania się flegmy w gardle czy jego ból. Rodzic powinien obserwować dziecko, czy nie pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy i jeżeli jest taka konieczność, udać się do lekarza. .
Domowe sposoby na chrypkę: co na chrypkę u dziecka?
Każdy rodzic chce jak najszybciej pomóc swojemu dziecku. W przypadku pojawienia się chrypki większość z nich postanawia więc wypróbować jeden z domowych sposobów. W pierwszej kolejności warto zadbać jednak o prawidłowe nawilżenie błony śluzowej – czyli pilnować, by dziecko regularnie i dużo piło. Najlepiej podawać wodę i herbatę. Napoje gazowane (i ogólnie napoje kolorowe) mogą dodatkowo podrażnić śluzówkę. Rodzice powinni też zadbać, by pomieszczenie, w którym przebywa dziecko, było regularnie wietrzone, a powietrze – nie było zbyt suche (co często zdarza się podczas sezonu grzewczego).
Jeśli chodzi z kolei o konkretne domowe sposoby na chrypkę, to wiele zależy od wieku dziecka. Młodszym dzieciom (do 5-6 lat) można podawać herbatę z miodem, który ma właściwości łagodzące. Nie zaszkodzi również czosnek. 1-2 ząbki czosnku można przepuścić przez praskę i dodać np. do mleka – ale pod warunkiem, że dziecko nie skarżyło się wcześniej na uczucie zbierania się flegmy.
W przypadku starszych dzieci sytuacja jest znacznie prostsza – można przygotować dla dziecka płukankę, np. ziołową. W tym celu należy zalać łyżeczkę tymianku, szałwii lub rumianku szklanką wrzątku, a następnie parzyć przez kilkanaście minut. Po ostudzeniu dziecko może ostrożnie przepłukać gardło; warto jednak uprzedzić je, by robiło to delikatnie i niezbyt długo. W innym przypadku może dojść do podrażnienia błony śluzowej.
Dzieciom – niezależnie od wieku – nie powinno się sporządzać płukanki z sody oczyszczonej. Używanie takiej płukanki wymaga pewnej wprawy, zalecana jest też znacznie większa ostrożność niż przy płukankach ziołowych. Z tego względu lepiej pozostać przy płukankach ziołowych.
Sposoby na chrypkę u dziecka: co zrobić, gdy domowe metody okażą się nieskuteczne?
Niestety, jest bardzo prawdopodobne, że domowe sposoby na chrypkę nie zadziałają – zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które nie powinny stosować płukanek. W takiej sytuacji warto sięgnąć po tabletki lub pastylki, które w pierwszej kolejności wyeliminują poczucie suchości w gardle. Należy mieć na uwadze fakt, czy dziecko potrafi ssać pastylki. Do ukończenia 4 lat (a nawet dłużej) dzieci mogą mieć z tym problem, co grozi zakrztuszeniem. W tym wypadku można zastosować preparaty w sprayu, oczywiście stosowane pod opieką osoby dorosłej. Uczucie suchości i pieczenia w gardle towarzyszące chrypce w największym stopniu przyczyniają się do powstania poczucia dyskomfortu. Najlepiej wybrać pastylki do ssania – wtedy składniki preparatu uwalniają się znacznie dłużej. Warto też zwrócić uwagę na to, czy tabletka lub pastylka mają w swoim składzie substancje utrzymujące wilgoć (tak jak np. Fiorda Junior – http://fiorda.pl/fiorda-junior/) – dzięki temu istnieje szansa, że uczucie suchości w gardle czy problemy z przełykaniem zostaną wyeliminowane na dłużej.
Jednocześnie warto pamiętać, że jeżeli chrypka i towarzyszące jej objawy utrzymują się kilka (u młodszych dzieci) lub kilkanaście (u starszych) dni, to konieczna jest wizyta u lekarza, który przepisze odpowiednie środki.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
*wpis gościnny
Na szczęście nas ten problem ominął. Syn rzadko miewa chrypki, chyba że dużo płacze, jak go bolą w nocy nózki. Jednak bardzo ciekawy artykuł, dużo w nim cennych rad.
To oby Was te problemy omijały
U nas tabletki do ssania i spray do gardła,jeśli przy chrypce pobolewa i jest zaczerwienione. A czasami po prostu „sama” przechodzi.
A czasami głos wysiada całkowicie 😀
Ja sama często stosuję domowe sposoby, niektóre mam sprawdzone od lat. Miód na pewno warto mieć w domu i korzystać z jego dobrodziejstwa.
Świetnie nawilża gardło
Mam już starsze dzieci, ale jedynie płukanka ziołowa by dała u nich radę, bo smak sody ich odrzuca. Za to uwielbiają (brzmi jak lekomaństwo) cukierki do ssania, zwłaszcza z tymiankiem i podbiałem.
Są specyficzne, ale te akurat też lubię
Bardzo dobrze, że we wpisie gościnnym poruszasz temat chrypki u dziecka. To temat zawsze na czasie.
Nigdy nie wiadomo kiedy ta wiedza się przyda
U mnie zawsze w pierwszej chwili była grana ciepła woda z miodem i cytryną. Zresztą dobrze wchodzi i bez chrypki 🙂 A na nawilżenie polecam tabletki do ssanie tymianek i podbiał.
Nawet jest zalecana
Ciekawy post dla rodziców. Na pewno wiele skorzysta z porad.
🙂