Co to jest czytanie globalne?
Czy ktoś z Was słyszał o tej metodzie i stosował ją? Globalne czytanie na którym oparta jest ta metoda polega na poznawaniu i czytaniu całych wyrazów, bez znajomości poszczególnych liter (dla wyjaśnienia drugi rodzaj to czytanie analityczno-syntetyczne czyli takie do którego potrzebna jest znajomość liter).
Glenn Doman: „Jeśli twoje dziecko ma pięć lat, to nauka czytania będzie łatwiejsza, niż gdyby miało sześć. Jeśli ma cztery, łatwiejsza niż gdyby miało pięć, a jeśli ma trzy lata, jeszcze łatwiejsza.
Dwanaście miesięcy lub mniej to najlepszy wiek, aby rozpocząć, jeżeli chcesz włożyć najmniej czasu i energii w nauczenie twego dziecka czytania.”
Zestaw do nauki czytania metodą Glenna Domana
My posiadamy taki zestaw do nauki czytania (aczkolwiek jeśli ktoś ma dużo wolnego czasu może przygotować sobie zestaw samodzielnie w domu, w Internecie na pewno znajdziecie mnóstwo podpowiedzi):
Jak zwykle postaram się Wam opisać wszystko w pigułce (powodem jest też brak czasu na szczegółowe opracowanie).
Pozwolę sobie zacytować to, co jest napisane na pudełku:
Zestaw kart do nauki czytania to kompletny 20-tygodniowy program zawierający gotowe materiały, które pozwalają na natychmiastowe rozpoczęcie nauki. Zestaw składa się z kart wydrukowanych na trwałym kartonie i jest bardzo dobrej jakości. Zestaw zawiera 2 komplety kart po 127 wyrażeń (jedno-, dwu- i trój-wyrazowych oraz zdań) – w sumie 254 wyrażenia. Każda karta jest zadrukowana dwustronnie i zawiera duży napis na jednej stronie i odpowiadający mu drugi, mały napis na odwrocie karty, który jest widoczny tylko dla rodzica. Usprawnia to i ułatwia pokazywanie kart bez konieczności podglądania z przodu pokazywanej karty.”
Na czym polega nauka czytania metodą Domana?
Instrukcja jest bardzo szczegółowa i nie chciałabym jej przepisywać. Program zakłada pokazywanie dziecku 3 zestawów po 5 kart trzykrotnie w ciągu dnia (min. 30min. przerwy pomiędzy każdym zestawem). Odczytujemy wyrazy głośno i szybko, jednak nie każemy dziecku ich powtarzać! To naprawdę nie zajmuje w sumie więcej niż 10 minut dziennie.
Mózg dziecka jest jak gąbka, która wszystko chłonie, dlatego im wcześniej zaczniemy, tym lepsze rezultaty osiągniemy.
Na rynku dostępne są przeróżne zestawy również matematyczne i wyrazowo-obrazowe.
Zachęcona pozytywnymi opiniami zakupiłam 1,5 roku temu taki zestaw. Wprowadzałam go, gdy Hania miała rok i 7 miesięcy (można już od 6 miesiąca życia do 6 roku życia.). Początkowo szło dobrze, ale szybko zaczęło jej się nudzić, chociaż stawałam na rzęsach, by ją zainteresować. Po 10 tyg. poddałam się. Uznałam, że nie ma sensu skoro zakrywa oczka, odwraca głowę i nie chce patrzeć. Jedna z podstawowych zasad: nie zmuszać, druga: wykazywać entuzjazm (u nas nie zdało te egzaminu), trzecia: chwalić, chwalić, chwalić (też nie pomogło).
Odłożyłam to na rok. Niedawno spróbowałam ponownie. Ku mojej radości pomysł zyskał aprobatę mojej córki… na kilka dni… Hania jest dzieckiem stanowczym i ruchliwym. Szybko jej się zaczęło znów nudzić. Niemniej łatwo zapamiętywała wyrazy i wyprzedzała mnie, gdy pokazywałam kolejne kartki (fakt, nie miałam takiego tempa jak pan na filmiku, więc jej się to udawało). Jednak znów skończyło się porażką. Odpuściłam. Plus taki, że kilka wyrazów pamięta. Potrafi wskazać litery, które rozpoczynają wyrazy (chociaż jej tego nie uczyłam): Hania, mama, Tata, Wojtek, babcia i kilka imion najbliższych osób: kuzynostwa, wujków i cioć. Za jakiś czas spróbuję ponownie. Zawsze coś jej się utrwali 😉
Jeśli macie również jakieś doświadczenia zachęcam do kontaktu, w komentarzach lub wiadomości prywatnej.
Cały post jest nieco chaotyczny, ale myślę, że do przyswojenia – wybaczcie 🙂
My też stosujemy metodę czytania globalnego w przedszkolu 🙂 Zastanawia mnie jednak czy roczne lub dwuletnie dziecko jest w stanie ochoczo przebrnąć przez cały "kurs". Niestety moja córka po kilku dniach nie chciała juz patrzeć na te karty, ale potrafi odczytać niektóre ze słów 😉
W przedszkolu, w którym pracowałam naukę czytania tą metodą rozpoczynano w grupie 3-latków. Daje świetne efekty. 🙂