Czas spędzony na zabawie z dziećmi to wielka radość dla rodziców i jeszcze większa frajda dla małych szkrabów. Ale zabawa nie musi być tylko beztroską. Oprócz ogromnej ilości przyjemności, może także nieść ze sobą cenną dla dzieci naukę. Wystarczy, że wybierzesz kilka zabaw z edukacyjnym przesłaniem lub wzbogacisz ulubione zabawy malucha o kilka ważnych elementów. Zobacz, jak to zrobić.
Aby zabawa była zabawą!
To, o czym musisz pamiętać planując zabawę dla dziecka, to fakt, że niemowlęta poznają otaczającą rzeczywistość za pomocą zmysłów – smaku, dotyku, węchu, wzroku i słuchu. Ze względu na to, że dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem, potrzebują silnych bodźców, aby wykazać zainteresowanie. Dlatego też przygotowane przez Ciebie zabawy muszą być skonstruowane tak, aby podtrzymywały ciekawość dziecka, a jednocześnie budowały atmosferę beztroski i radości.
Z własnego doświadczenia zapewne wiesz, że kiedy coś Ci się bardzo podoba, dużo szybciej zapamiętujesz związane z tym detale. Podobnie jest z Twoim skarbkiem. Jeśli zabawa będzie dla niego atrakcyjna, dużo szybciej i efektywniej zrozumie i zapamięta to, co chcesz mu przekazać.
Kiedy dziecko zaczyna okazywać niechęć do dalszej zabawy (marudzić lub odwracać główkę) nie staraj się za wszelką cenę zainteresować malucha, który sygnalizuje, że jest już zmęczony. Zostaw więc wymachiwanie kolorowymi przedmiotami na później i daj mu po prostu odpocząć. Zabawa ma być przyjemnością a nie koniecznością!
„W co się bawić, w co się bawić…?”
Zachwycona nową rolą rodzica, bardzo często każdą wyprawę na zakupy kończysz w sklepie z artykułami dla dzieci, skąd najczęściej wychodzisz z pełnymi torbami kolorowych maskotek i innych zabawek. Szczęśliwa pokazujesz swojemu maleństwu, co dla niego masz, a ono, zamiast podzielić Twój zachwyt, nie okazuje go w ogóle lub interesuje się nową „zdobyczą” zaledwie przez chwilę. Dzieje się tak dlatego, że Twoje dziecko dużo bardziej od nowych przedmiotów kocha zabawy z Tobą, do których wcale nie potrzeba wielu zabawek.
Jedną z zabaw dla dzieci, które pomagają ćwiczyć ich zdolności manualne, jest przybliżanie do nich maskotki, tak by maluch mógł jej dotknąć, a potem ponowne odsuwanie jej. Kolejna polega na umieszczeniu na brzuszku niewielkiej, kolorowej grzechotki w zasięgu rączki dziecka i zachęcanie je do jej chwytania.
Ponieważ dotyk to bardzo ważny zmysł dla niemowląt, możesz gładzić maleństwo skrawkami różnych materiałów lub piórkami. Podczas tej zabawy tłumacz, czym są poszczególne przedmioty oraz jakich doznań dostarczają. W ten sposób uczysz dziecko mówić o swoich odczuciach.
Bardzo dobrze stymulującą rozwój intelektualny, zdolności poznawacze i manualne jest zabawa w rozpoznawanie różnych przedmiotów. W tym celu przygotuj (dokładnie umyj gorącą wodą) kilka rzeczy, takich jak na przykład plastikowa łyżeczka, niewielki kubeczek itp. Pokaż je najpierw dziecku, opowiedz, jak wyglądają i do czego służą, a następnie pozwól maluszkowi dotykać je i samodzielnie poznawać. Pamiętaj, aby wybrane przez Ciebie przedmioty były w pełni bezpieczne dla dziecka. Nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi. Taka zabawa powinna przebiegać pod Twoją kontrolą.
Jeśli Twoje dziecko jest już trochę starsze, możesz posadzić je na kolanach, a wybrane przedmioty umieścić na stole. Następnie zachęć malucha do tego, aby sięgało po poszczególne rzeczy, a potem odkładało je ponownie na stół.
Do kolejnej zabawy przygotuj dużą dmuchaną piłkę. Połóż na niej swoją pociechę i poruszaj delikatnie, oczywiście cały czas bardzo mocno ją trzymając. Tą zabawą sprawisz maluchowi mnóstwo frajdy. Bujanie dzieci, na przykład w rytm spokojnej muzyki, czy to przy pomocy rąk czy wspomnianej piłki, pomaga kształtować koordynację ruchową, która jest wstępem do późniejszej nauki raczkowania, a następnie chodzenia.
W Waszych zabawach nie może także zabraknąć tradycyjnych dziecięcych rymowanek i wierszyków, a także delikatnych i kojących masaży całego ciałka maleństwa. Pamiętaj, że Twoje towarzystwo we wszystkich dziecięcych zabawach odgrywa kluczową rolę.
Dowiedz się więcej tutaj: http://www.enfamil.pl/pl/articles/kamienie-milowe-niemowlecia*wpis gościnny
Zabawy można zaczynać już od samego początku, na początku poprzez mowę, dotyk, potem, pokazywanie świata, zabawek. Wszystkie inne czynności związane z rozwojem naszego maluszka to też w pewnym sensie zabawa.
Zabawa na wielkiej dmuchanej piłce była jedną z ulubionych mojego Jasia.