O tym, że edukacja klimatyczna jest bardzo ważna nie muszę nikogo przekonywać. Na każdym kroku w zasadzie słyszymy o tym, że powinniśmy podjąć konkretna działania, mające na celu ratowanie naszej planety, ograniczenie produkcji śmieci, emisji spalin etc. Umiejętność odpowiedniego podejścia do tematu powinniśmy zaszczepiać dzieciom już od najmłodszych lat.
Smok Bazyl na straży edukacji klimatycznej
Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach i rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne, to jeden z priorytetów polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022. Nic więc dziwnego, że pojawiają się publikacje mające za zadanie wspierać nauczycieli w tym zakresie. Może część z Was kojarzy Smoka Bazyla, który jest głównym boheterem popularnej serii książek przeznaczonych dla przedszkolaków i klas 1-3. Na początku tego roku ukazała się kolejna część: „Edukacja klimatyczna. Scenariusze zajęć”.
Autorką publikacji jest Jolanta Molenda, która jest m.in. nauczycielką wychowania przedszkolnego z kilkunastoletnim doświadczeniem, entuzjastką nurtu „zero waste” i działań proekologicznych.
Edukacja klimatyczna. Scenariusze zajęć – co zawiera?
Publikacja wydana przez Wydawnictwo Prawnicze Oficyna MM to zbiór 40 scenariuszy zajęć podzielonych na cztery pory roku. Zostały tutaj wykorzystane także tematy związane ze świętami ekologicznymi (m.in. Dnia bez samochodu, Dnia Nosorożca, Dnia Drzewa, Dnia Mokradeł, Międzynarodowego Dnia Lasu etc.). Adresatami są nauczyciele, osoby na codzień pracujące z dziećmi oraz rodzice, którzy wspierają edukację swoich pociech.
Każdy scenariusz zawiera informacje dotyczące:
- grupy wiekowej dla której jest przeznaczony,
- odniesienia do podstawy programowej (edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej),
- celów ogólnych,
- celów szczegółowych,
- metod pracy,
- form pracy,
- pomocy dydaktycznych niezbędnych do realizacji,
- materiałów i narzędzi
- przebiegu zajęć.
Ponadto do każdego scenariusza stworzona inną sylwetkę Smoka Bazyla, ale o tym opowiem za chwilę.
Niewątpliwym atutem są dodatki. Do książki dołączone są:
- plakat z ekoświętami – zebrano ich aż 77, więc jest co celebrować – jest on przygotowany w taki sposób, by służył przez wiele lat;
- plakat z ekomapą,
- naklejki ze smokiem Bazylem (40 sztuk).
W publikacji znajdziecie także kod dzięki któremu pobierzecie także:
- 40 kolorowanek ze Smokiem Bazylem (identycznych jak w scenariuszach),
- 40 kolorowych sylwetek Smoka Bazyla,
- plakat z ekomapą do kolorowania w formacie A3 i A4,
- ekomapę w pełnej „oryginalnej wersji” oraz ekomapy do wyszukiwania różnic: 5 elementów, 10 elementów i 20 elementów. Co jest tutaj ważne – nawet jeśli nie możecie wydrukować ich w kolorze, dzieci bez problemu będą mogły wyszukać różnice, gdyż wzięto pod uwagę, że nie każdy ma w drukarce kolorowy tusz, tudzież, że można po prostu mapę skserować,
- zabawę „znajdź wszystkie ekosmoki”,
- karty do gry memory ze Smokiem Bazylem – 40 par,
- regulamin konkursu „Godzina dla Ziemi”.
Jak się bawić dodatkami Smoka Bazyla?
Ekokalendarz polecam umieścić w widocznym miejscu, można go włożyć w antyramę – posłuży dłużej. Ułatwi nam to śledzenie świąt.
Dzięki kolorowankom poćwiczymy grafomotorykę, kreatywność lub jeśli wręczymy dzieciom wzór w kolorze – umiejętność odwzorowywania.
Kolorowe sylwetki mogą nam posłużyć do wprowadzenia do zajęć. Dzieci mogą zgadywać o czym będziemy rozmawiać, jaki będzie motyw przewodni.
Naklejki przydadzą się jako nagrody lub zachęty – chyba każde dziecko je lubi.
Jak przygotować grę memory?
Plik przygotowany jest w taki sposób, by można było wydrukować awers i rewers (po to, aby wizerunek smoka nie przebijał przez kartkę). Druga opcja jest taka, że drukujemy tylko wizerunek Bazyla i podklejamy go tekturką dla utrwalenia. Wybór należy do Was.
Zasady gry memory są raczej znane. Okrywamy karty w poszukiwaniu par. Wygrywa ten, kto uzbiera ich najwięcej.
Nadmienię jeszcze, że jeśli dysponujemy smokami w wersji czarno-białej i kolorowej, bez względu na to czy w formacie identycznym jak kolorowanka, czy w zminiaturyzowanym w formie memory, dzieci mogą pobawić się w wyszukiwanie takich samych okazów.
Na mapie ekologicznej możemy wyszukiwać smoki (jest ich 13). Fajnie sprawdza się też wyszukiwanie różnic. Najmłodsi mają najłatwiejsze zadanie, ponieważ muszą wskazać ich 5, starsze dzieci muszą wyszukać aż 20.
Jedna książka wiele możliwości
Pomysł i realizację oceniam bardzo wysoko. Dużo dodatków, z możliwością dodruku to świetna opcja. Do tego przemyślane, merytorycznie dobrze przygotowane scerariusze zajęć pomogą nam w realizacji planu wdrażania dzieci do dbania o środowisko naturalne. Książka „Edukacja klimatyczna. Scenariusze zajęć” ma 191 stron i stanowi doskonałe źródło inspiracji do edukacyjnych działań i zabaw. Jeśli jeszcze nie znacie Smoka Bazyla, to gwarantuję Wam, że na pewno się z nim zaprzyjaźnicie.
Super, że ta książka daje wiele możliwości. Edukacja ekologiczna jest bardzo ważna.
edukacja klimatyczna jest bardzo ważna, od tego jak wychowamy młode pokolenie tak będzie wyglądała ich przyszłość pod tym względem
Wspaniałe materiały! Choć akurat dziś moją głowę zaprzątają inny myśli – edukacja klimatyczna i ekologiczna to bardzo ważna sprawa.
Bardzo fajnie to wygląda 😀 Akurat nie mam już braci,którym mogłabym Bazyla pokazać, ale mój kuzyn ma fazę na dinozaury, więc może i smok by przeszedł 😉
Od dinozaura do smoka niedaleko chyba 😀
zainteresował mnie ekokalendarz, chętnie bym zawiesiła taki u dzieciaków, ostatnio ekologia jest bardzo istotnym tematem w naszym domu
Jest świetny! Kilka razy w miesiącu jest co świętować.
Bardzo fajna pozycja, gwarantuje dobrą zabawę i zdobywanie wiedzy bez większego wysiłku
Nauka przez działanie najlepsza
Bardzo ciekawa propozycja, podoba mi się ten pomysł
Mi również
Bardzo podoba mi się ta propozycja edukacyjna. Każde dziecko chciałoby w taki sposób zaznajamiać się z ekologią.
Opcji jest naprawdę sporo.
Edukacja klimatyczna powinna sie zaczynać jak najwcześniej. Smok Bazyl pomoże.
I to na ile sposobów.
Tematy związane z ekologią i klimatem są niezwykle ważne. Warto edukować dzieci już od najmłodszych lat.
To jest wręcz wskazane.