Zdrowie i dobre samopoczucie dziecka to priorytet rodziców. Dlatego szybko reagują, gdy maluch źle się czuje. Niektóre przypadłości dają mało charakterystyczne objawy i łatwo je przeoczyć lub zbagatelizować. Poznaj 4 dolegliwości, które dość łatwo przeoczyć.
Przeziębienie
Maluchy miewają zmienne nastroje. Często z radości i śmiechu dość płynnie przechodzą do płaczu, a następnie są smutne i markotne. Niewiele potrzeba, by maluch stracił radość z zabawy. Na dzieci, podobnie jak na dorosłych, wpływ mogą mieć różne czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda (np. zmieniające się gwałtownie ciśnienie atmosferyczne, nadchodząca burza czy zmiana frontu, przynosząca szybką zmianę pogody).
Czasem wystarczy pochmurny, zimny dzień i nieprzespana z jakiegoś powodu noc, by kolejny dzień przyniósł zły nastrój i brak chęci do czegokolwiek. O ile ten stan jest przejściowy – nie ma się zbytnio czym przejmować. Jednak jeśli nie przechodzi, a co więcej: nasila się, dochodzi do tego katar, kaszel, ból głowy i mięśni – powinien to być pierwszy i wyraźny sygnał alarmowy o tym, że dziecko może być przeziębione.
Zatrucie pokarmowe
Biegunka i wymioty mogą mieć różne podłoże. Kiedy biegunka i wymioty powinny skłonić do wizyty u pediatry? Jeśli incydent jest jednorazowy, dziecko ma dobry humor, jest skore do zabawy i nie zdradza innych objawów, rzetelna obserwacja i nawadnianie malucha powinny być wystarczające. Być może maluchowi zaszkodził posiłek i niebawem wszystko wróci do normy. Jeżeli jednak dziecko jest słabe, płaczliwe i senne, a do tego ma gorączkę (temperatura powyżej 39 stopni Celsjusza), a objawy nie tylko nie ustępują, ale wręcz się nasilają – to sygnał do niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Mogą to być bowiem objawy tzw. grypy jelitowej, a nawet rotawirusa.
Więcej o niepokojących objawach, które powinny skłonić do wizyty lekarskiej podczas zatrucia pokarmowego i biegunki znajdziesz w artykule: https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/kiedy-i-do-jakiego-lekarza-udac-sie-z-biegunka-lub-wymiotami-u-dziecka
Astma
Wiele chorób, zwłaszcza na początku, może nie dawać objawów, lub mogą one być na tyle słabe i mało charakterystyczne, że nie zwracają uwagi. Tak właśnie może być w przypadku początków astmy. Suchy kaszel po wysiłku czy jedzeniu, problemy z zaczerpnięciem powietrza po wysiłku czy dłuższej wypowiedzi, a także świszczący oddech to symptomy, które powinny zwrócić uwagę rodzica. Jednak na początkowym etapie choroby objawy zwykle są chwilowe i ustępują samoistnie, dlatego niestety dość łatwo je przeoczyć i zbagatelizować, bądź pomylić z alergią.
Alergia
Alergia może mieć różną postać, przez co jej objawy nie zawsze zostają rozpoznane na samym początku. Może dawać objawy zarówno ze strony skóry (zaczerwienienie, pokrzywka), jak i układu oddechowego (wodnisty katar, kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu). Objawy mogą być jednak na tyle mało nasilone, że alergia nie jest ani pierwszym, ani drugim skojarzeniem. Druga kwestia to ta, że alergia może być również nabyta. Jeśli więc do tej pory maluch nie wykazywał żadnych objawów w związku z kontaktem z potencjalnym alergenem, a nagle zaczął na niego reagować, czasem trudno zauważyć od razu związek przyczynowo-skutkowy.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
Lekarka mi kiedyś powiedziała, że najlepszym lekarzem są właśnie rodzice, bo to oni jako pierwsi potrafią zauważyć najmniejsza różnicę w zachowaniu czy stanie dziecka.
najważniejsze to obserwacja dziecka, u mnie ostatnio pojawiła się bardzo silna reakcja alergiczna, skąd nie mam pojęcia, ale od razu podjęłam stosowne kroki
Wiadomo, że szczególnie przy dzieciach lepiej dmuchać na zimne, ale odnoszę wrażenie, że pediatrzy ostatnio nieco przesadzają. Mieliśmy taką sytuację, że pani doktor wysyłała nas do szpitala dosłownie z każdym przeziębieniem, a w szpitalu wypisywali nas następnego dnia z antybiotykiem.
Syn jak ma być przeziębiony to już dwa dni wcześniej chodzi nie w sosie i trudno mu się bawić, generalnie maruda. Na szczęście alergii nie ma.
Dobrze wiedzieć na jakie objawy szczególnie warto zwracać uwagę.
Niby to takie oczywiste…
Niby oczywiste, a jednak nie każdemu się ta wiedza systematyzuje i nie zawsze wiadomo czy podejrzenia są słuszne. Wpis, jak zwykle, bardzo przydatny.
To prawda, trzeba być bardzo czujnym i wnikliwie obserwować dziecko, żeby niczego niepokojącego nie przeoczyć.
Jak to mówią, rodzic niekiedy ma intuicję lepszą niż lekarz.
Małe dzieci to i są problemy, łatwiej łapią wszystkie choroby, bo system odpornościowy jeszcze nie jest taki mocny…
To też prawda.