Widok zadowolonego, pokazującego pierwsze ząbki malucha jest rozczulający, ale zanim pierwszy mleczak zagości na dobre w dziąsłach niemowlęcia, musi ono przejść dość bolesny proces ząbkowania. Wbrew powszechnemu przekonaniu, ząbkowanie nie u wszystkich dzieci objawia się tak samo, a większość z dwudziestu zębów mlecznych, wyrasta już po skończeniu pierwszego roku życia.
Jakie są objawy ząbkowania?
Kiedy niemowlę ząbkuje, jego samopoczucie zwykle znacząco się pogarsza. Wachlarz symptomów, który towarzyszy temu procesowi jest bardzo szeroki, a na dodatek u każdego dziecka przebiega on nieco inaczej. Sprawia to, że rodzice i opiekunowie nie zawsze wiedzą, na co powinni zwrócić uwagę.
Zanim pojawi się pierwszy ząbek, dziąsła dziecka są rozpulchnione, zaczerwienione i swędzące. Gdy ząb jest już bliski przebicia się przez dziąsło, staje się ono bardzo wrażliwe i wtedy dziecko może odczuwać ból. Najbardziej powszechnym, typowym objawem wyrzynających się ząbków jest obfite ślinienie. Wiele maluchów dotyczą też inne dolegliwości, które można łatwo pomylić z infekcją. Są to:
- podwyższona temperatura ciała,
- brak apetytu,
- rozdrażnienie, problemy ze snem,
- biegunka,
- katar, kaszel.
Częstotliwość i nasilenie objawów to sprawa bardzo indywidualna. Czasem występują wszystkie naraz, czasami tylko niektóre z nich. Mogą również pojawić się nietypowe dolegliwości, takie jak wysypka, ropienie lub łzawienie oczu. Warto wiedzieć, że wszystkie wymienione wcześniej symptomy mogą zwiastować ząbkowanie u niemowląt już kilka tygodni wcześniej i trwać aż do czasu zakończenia całego procesu.
Ząbkowanie u niemowląt – jak ulżyć dziecku w przykrych objawach
Najczęściej wykorzystywanym sposobem, który daje ulgę w swędzeniu dziąseł, są popularne gryzaki. Do wyboru jest wiele modeli, w tym żelowe, wypełnione wodą, które można schładzać w lodówce. Należy pamiętać, by gryzak dostosować do wieku dziecka, a także zwrócić uwagę na odpowiednie atesty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.
Ból, pieczenie i swędzenie dziąseł pomoże złagodzić także działający miejscowo preparat Dentosept A MINI w postaci sprayu z wygodnym aplikatorem. Jest to bezpieczny środek, który można stosować już od pierwszych dni życia dziecka nie tylko w łagodzeniu objawów ząbkowania, ale także w walce z pleśniawkami czy aftami. Wszystkie potrzebne informacje, takie jak skład preparatu czy dawkowanie można sprawdzić tutaj: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a-mini/.
Kiedy można spodziewać się ząbkowania?
Wiedza na temat tego, kiedy niemowlę ząbkuje, pomaga rodzicom przygotować się na ten szczególny okres. Ciekawostką jest to, że zęby mleczne formują się u dziecka jeszcze na etapie życia płodowego. Są one jednak początkowo niewidoczne, choć zdarza się tak, że niektóre maluchy przychodzą na świat z jednym ząbkiem! U znacznej większości niemowląt na pierwsze zęby trzeba zaczekać do około 4. miesiąca życia.
Jeśli jednak ząbkowanie u twojego maluszka zacznie się kilka miesięcy później, nie należy się niepokoić i nie ma potrzeby odwiedzania lekarza. Także geny mogą mieć bardzo duży wpływ na tę kwestię i z dużym prawdopodobieństwem u Twojego dziecka ząbkowanie rozpocznie się wtedy, gdy zaczynało się u Ciebie lub Twojego partnera
Kalendarz ząbkowania – kolejność wyrastania zębów
Choć ząbkowanie u niemowląt to sprawa bardzo indywidualna, można nakreślić pewne orientacyjne ramy, które pozwolą rodzicom kontrolować stan zdrowia i samopoczucie swojego dziecka. Ząbkowanie rozpoczyna się zwykle w 4. miesiącu życia i trwa mniej więcej do 3. urodzin. Jako pierwsze pojawiają się zęby dolne, a krótko po nich – odpowiadające im zęby górne.
Kalendarz ząbkowania u niemowląt przedstawia się następująco:
- -10. miesiąc – dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe),
- -12. miesiąc – górne jedynki,
- -13. miesiąc – dolne i górne dwójki (siekacze boczne),
- -16. miesiąc – dolne i górne czwórki (pierwsze zęby trzonowe),
- -20. miesiąc – dolne i górne trójki (kły),
- -31. miesiąc – dolne i górne piątki (drugie zęby trzonowe).
W sumie dziecko po 31. miesiącu życia powinno mieć 20 zębów mlecznych. Z czasem te zęby zostaną zastąpione przez stałe uzębienie. Proces wypadania mleczaków i pojawiania się tak zwanych zębów stałych będzie trwał mniej więcej od 6. do 12. roku życia.
*post gościnny
Wiem,że z każdym dzieckiem jest inaczej,ale pamiętam syna przyjaciółki jak zajmował,krzyki płacze wrzaski i gorączka. Nic nie pomaga.
a właśnie zastanawiałam się kiedy wychodzą kły, bo mój mały jeszcze ich nie ma, chociaż ostatnio tak strasznie nas gryzie, że to chyba ten czas 😉
My już ząbkowanie mamy za sobą, bałam się bardzo tego okresu u dzieciaków, ale okazało się, że na szczęście wcale tak źle nie było. Może ciut gorzej u córci, ale ona dośc póxno zaczęła ząbkować zatem większa świadomość bólu.
Podoba mi się, że ten post to taka wiedza w pigułce. Nie wiem, kiedy będę mieć dzieci, ale wtedy chciałabym właśnie natknąć się na taki post. 🙂
U mnie jeden chłopak przechodził bezboleśnie , drugi z kłopotami i płakał.
Każde dziecko jest inne…
U nas chłopcy ząbkówanie przechodzili dość boleśnie. Teraz młodszemu wychodzą ostatnie mleczarski i bywa ciężko, najgorzej nocą. Płacze, marudzi, często się wzbudza. Nam pomaga żel że szczoteczką. Czuje po nim ulgę.
Twoje porady są bardzo przydatne dla młodych rodziców.
Bardzo fajnie napisany post.