Test PAPP-A to jedno z podstawowych badań prenatalnych, które ma dać odpowiedź na to, czy dziecko znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych. Dowiedz się, kiedy należy wykonać badanie, jak przebiega oraz jakie wady można dzięki niemu wykryć.
Czym jest test PAPP-A?
Test PAPP-A jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym, któremu kobieta poddaje się podczas kontrolnej wizyty u ginekologa w czasie ciąży. Badanie składa się z dwóch części, dlatego przez specjalistów w dziedzinie badań prenatalnych nazywane jest testem podwójnym.
Krok pierwszy: USG genetyczne
W tym etapie testu dziecko jest badane przy użyciu ultrasonografu. W trakcie badania USG lekarz ocenia przezierność karkową, czyli warstwę płynu, który znajduje się pod tkanką skórną na szyi płodu, a także obecność kości nosowej. Ocena wskazująca na nieprawidłowość może sugerować występowanie u dziecka wady genetycznej.
Krok drugi: badanie krwi
Od matki pobierana jest próbka krwi. Następnie jest badana w kierunku występowania substancji będących markerami zespołów wad genetycznych. W trakcie tej części testu PAPP-A bada się stężenie białka A oraz ilość beta hCG, czyli jednostki, która występuje w surowicy matki. W analizie wyników istotne jest również to, by lekarz wziął pod uwagę takie zmienne jak etap ciąży, wiek kobiety czy obciążenia, o których mowa była w wywiadzie medycznym.
Dla uzyskania jak najbardziej miarodajnych wyników obydwa badania należy wykonać tego samego dnia.
Kiedy zdecydować się na badanie?
Ze względu na konieczność oceny przezierności karkowej w trakcie badania ultrasonograficznego test PAPP-A wykonuje się w okresie pomiędzy 11,6 a 14 tygodniem ciąży. Przezierność karkowa najlepiej widoczna jest właśnie na tym etapie ciąży. Wyniki ilościowe otrzymuje się zwykle po 7-10 dniach od wykonania badania.
Złe wyniki – czy oznaczają wyrok?
Wyniki ilościowe wyrażone są w międzynarodowej jednostce IU/l.Muszą one jednak zostać przedstawione lekarzowi, ponieważ w takiej formie nie są one wystarczająco miarodajne. Wyniki ilościowe należy przekalkulować na odniesienie populacyjne, które wyrażane jest w jednostce MoM, która wskazuje na ryzyko występowania wad genetycznych.
Kiedy wyniki wskazują na wady?
- Zespół Downa – ten zespół wad wrodzonych może występować u dzieci, w których przypadku wartość wolnego HCG przewyższa 2,52 MoM, natomiast wartość PAPP-A spada poniżej 0,5 MoM.
- Zespoły Pataua i Edwardsa występują w przypadkach, gdy wartości wolnego HCG oraz PAPPA wynoszą poniżej 0,33 MOM.
- Zespół Turnera występuje przy wartości beta HCG 1 MoM oraz wartości PAPP-A 0,5 MoM.
Wskazania do wykonania testu PAPP-A
Test PAPP-A jest niedrogim badaniem prenatalnym, które dla spokoju o zdrowie dziecka powinna wykonać każda kobieta w ciąży, niezależnie od jej wieku. Są jednak okoliczności, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka wad genetycznych. Są to:
- wiek matki powyżej 35 lat,
- występowanie w rodzinie chorób genetycznych,
- choroby genetyczne któregoś z rodziców.
Test PAPP-A można wykonać w klinikach Gameta znajdujących się w czterech miastach polski: w Łodzi, Gdyni, Warszawie oraz Kielcach. Szczegóły oraz cennik badań znajdziesz na http://gameta.pl.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna.
- wpis gościnny
miałam te testy w obu ciązach na NFZ ,
Jestem pewna ze w ciazy zrobiłabym wszelkie mozliwe testy zeby wykluczyc wady
Robiłam test w obu ciążach w ramach badań prenatalnych – dostałam skierowanie na NFZ.
Mnie lekarz proponował. W sumie po naradzie z partnerem się nie zdecydowaliśmy, byliśmy wówczas w trudnej sytuacji finansowej, a badanie kosztowało 400zł. Słyszałam też, że często wyniki odbiegały od normy, sporo strachu i dopiero przy porodzie okazywało się, że dziecko jest jednak zdrowe.
Mialam robione przy dwojce dzieci. I nie zaluje bo to zawsze mniej stresu w ciazy..
Bardzo cenne informacje i ważny temat. Badania mogą powodować obawy, ale uważam, że warto.
Słyszałam o takim badaniu, dobrze że mamy teraz takie możliwości i medycyna jest tak rozwinięta. Nie miałam wskazań do wykonania takich badań w ciąży.
Czytałam o tym kiedyś u mamaginekolog. Ale muszę przyznać, że Twój tekst tez jest bardzo dobry. Będę polecać „ciężarówkom” 😉
Nie miałam robionych tych badań, chociaż słyszałam o nich i lekarz mi o nich mówił. Raczej nie było ryzyka dlatego nie miałam robionych
Słyszałam o tym badaniu, ale sama go nie wykonywałam i lekarze też mi go nie proponowali. Może dlatego, że nie byłam we wskazanej grupie.