Pierwsze miesiące życia dziecka, to czas wyjątkowy, w którym maluch zmienia się z dnia na dzień. Rodzice cieszą się każdym zauważonym u swojego potomka uśmiechem, radość wzbudza też nabywanie nowych umiejętności. Jednak jak zawsze, tak i w tym przypadku może znaleźć się łyżka dziegciu. Rodzinne szczęście może zostać nagle przerwane przez kolkę. Kolka u niemowlaka to częsty problem, jak można mu zaradzić?
1. Kolka u niemowlaka – kiedy występuje?
2. Kolka u niemowlaka – jakie daje objawy?
3. Domowe sposoby na kolkę u niemowlaka
Kolka to uciążliwa dolegliwość zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Najważniejsze, to zachować w tym trudnym czasie spokój. Kolki często mijają samoistnie, choć są też sposoby, które pomagają, choć nieco ulżyć maluchowi.
Kolka u niemowlaka – kiedy występuje?
Pierwszy atak kolki u małego dziecka może pojawić się już w pierwszym miesiącu życia malucha. Najczęściej występuje pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem. Nie każdy noworodek będzie borykał się z tą przypadłością, lecz problem jest na tyle powszechny, iż spędza młodym rodzicom sen z powiek na długo przed tym, zanim pojawią się pierwsze objawy.
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy istnieją w ogóle sposoby, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Co ma wpływ na wystąpienie kolki? Czy chodzi o dietę? A może powodem jest stres u malucha albo niewłaściwa pozycja podczas karmienie? W temacie dziecięcych kolek narosło przez lata wiele mitów i stereotypów postępowania. Tymczasem okazuje się, iż najbardziej pomocny będzie spokój rodziców, którzy na głośny płacz dziecka nie będą reagować panicznym lękiem. Kolka z czasem minie, choć warto też wiedzieć, jak przynajmniej w części, można złagodzić dolegliwości występujące u dziecka.
Kolka u niemowlaka – jakie daje objawy?
Dziecko, które do tej pory było aniołkiem śpiącym na miękkiej pościeli, nagle zaczyna płakać bez wyraźnego powodu? Po karmieniu pojawia się wzdęty brzuszek i występują gazy? Jeżeli dolegliwości te występują na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca, to istnieje prawdopodobieństwo, iż mogą to być objawy kolki niemowlęcej. Jak się zachować w takiej sytuacji? Czy jest to zjawisko normalne?
Kolka u niemowlaków jest bardzo powszechna. Wystarczy wejść na forum internetowe czy grupę dyskusyjną prowadzoną przez młodych rodziców, aby przekonać się o skali tego zjawiska. Płacz dziecka zawsze jest powodem do niepokoju, zwłaszcza jeżeli pojawia się nagle i bez wyraźnej przyczyny. Podczas kolki najczęściej jest tak, że dolegliwości w jednej chwili się pojawiają, po to, by równie niespodziewanie ustąpić.
Jak długo trwa kolka u niemowlaka? Jest to dolegliwość bardzo indywidualne, która nie pojawi się u każdego dziecka. Jednak gdy już wystąpi, to przeważnie cechuje się dużą intensywnością. Pojedyncze napady kolki niemowlęcej mogą zdarzać się sporadycznie lub występować każdego dnia. Czas trwania kolki także jest bardzo zróżnicowany – od kilkunastu minut, nawet do kilku godzin.
Domowe sposoby na kolkę u dziecka
Kolka u niemowlaka może występować z różnych przyczyn. Niekiedy odpowiada za nią połykanie przez dziecko zbyt dużych ilości powietrza podczas karmienia. W takim przypadku pomóc może zmiana pozycji karmienia lub wymiana butelki, jeżeli maluch karmiony jest pokarmem zastępczym.
Na dolegliwości bólowe związane z kolką może pomóc delikatny masaż brzuszka niemowlaka lub jego ogrzewanie przy pomocy ciepłego ręczniczka albo specjalnego okładu. Warto pamiętać o tym, aby zachować spokój i nosić dziecko w taki sposób, aby ułatwić mu oddanie gazów. Wówczas napięcie brzuszka zmaleje i maluch spokojnie zaśnie.
Z tego co słyszałam to kolki u dzieci potrafią być naprawdę dużym problemem który tak szybko nie mija, tak więc bardzo fajnie że piszesz taki post z radami.
boję się, że jak już ten temat będzie mnie dotyczyć to totalnie nie będę wiedziała co mam robić 😉
Kolka to taki męczący czas u maluszka, że potrafi dać rodzicom na prawdę w kość. Fajny artykuł i wiele tu cennych rad. W takich trudnych i ciężkich sytuacjach na pewno się przydadzą.
mnie na szczęście kolka ominęła, ale w bliskiej rodzinie był z nią duży problem. Ręcznik na brzuszek to chyba moja ulubiona metoda, nie tylko na kolkę, ale ogólnie na inne dolegliwości 😉
Nam na szczęście przy naszej trójce udało się uniknąć problemów z brzuszkiem, ale wiem jakie potrafi to być uciążliwe dla malucha. Warto zrobić wszystko aby ulżyć dzieciom.
Kolka potrafi bardzo uprzykrzyć życie zarówno małego dziecka jak i całej rodziny. Niestety moja przyjaciółka ze swoją córką przechodziły przez kolkę.
Kolki to zmora większości rodziców. Chociaż u nas na szczęcie były to tylko krótkie epizody. Za to ząbkowanie dało się nam we znaki. Na szczęście młody jest na tyle duży i teraz gubi mleczaki i czeka na wizytę wróżki zębuszki.
Na całe szczęście jak mój synek by malusi, nie miał kolek 🙂
U nas kolka okazała się przyczyną nietolerancji laktozy i ogólnie alergii. Na szczęście udało się ją jakoś przeżyć, a alergię wyciszyć lekami. Bez nich raczej i tak byśmy polegli, bo alergia objawiała się i skórnie.
Filip nie miał kolej na całe szczęście. Za to z Bartkiem kolki to była męka. Zaczynały się około godziny 22 i kończyły po 24. Dobrze, że to już za nami. Nic nie pomagało.
Nie mieliśmy większych kłopotów z kolką u dzieciaków, na szczęście nas ominęły zarwane noce, ale masaż brzuszka często robiliśmy, tak prewencyjnie, w końcu to też bliskość wywodząca się z dotyku, nie zaszkodzi. 🙂
Ja nie mam dziecka, ale słyszałam od moich znajomych zatrważające historie na temat tego, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem. Dlatego wydaje mi się, że każda porada jest na wagę złota.
Na szczęście na razie nie miałyśmy z tym do czynienia, bo nie mamy malutkiego dziecka, jednak dobrze wiedzieć na przyszłość.