Posiadanie wielodzietnej rodziny to marzenie wielu osób. Stworzenie ciepłego domu dla kilkorga dzieci to nie lada wyzwanie, ale dla rodziców, którzy dobrze przygotują się do rodzicielstwa – będzie to przygoda życia. Decyzja o posiadaniu drugiego i każdego kolejnego dziecka powinna być odpowiednio przemyślana i wsparta oceną własnych możliwości ekonomicznych, psychicznych i zdrowotnych. Kiedy wizja pojawienia się kolejnego dziecka w rodzinie stanie się rzeczywistym planem do zrealizowania, warto się do tej niby znanej – a jednak nowej roli dobrze przygotować.
Przygotuj jedynaka do roli starszego brata lub starszej siostry
Mając już jedno dziecko, zdajesz sobie sprawę, jak wiele emocji towarzyszy dorosłym w momencie pojawienia się nowego członka rodziny na świecie. Rodzice, dziadkowie, ciocie i wujowie bardzo emocjonalnie podchodzą do poznawania i zadomawiania się niemowlęcia w domu, jest to często bardzo wzruszające doznanie. Dla małego dziecka, które dopiero uczy się rozpoznawania emocji i ich wyrażania, spotkanie z młodszym rodzeństwem może być trudne. Rolą rodziców jest przegotowanie starszego dziecka do tej roli i oswojenie z różnymi, często skrajnymi emocjami. Nasz jedynak, który do tej pory otoczony był pełnią uwagi i był w centrum zainteresowania, może poczuć się zagubiony w nowej sytuacji. Nie jest niczym złym ani nieodpowiednim, by udać się do psychologa, który wesprze rodziców w odpowiednim przygotowaniu starszego dziecka do pojawienia się rodzeństwa.
Dwie kreski na teście – początek nowej przygody
Dla każdej kobiety, która pragnie dziecka, niezależnie od tego, która jest to jej ciąża – widok dwóch kresek na teście ciążowym to wzruszający moment. Szczególnie przeżywają to partnerzy, dla których walka o ciążę okupiona była wielomiesięcznymi staraniami. Dlatego by mieć pewność, że doszło do zapłodnienia, warto wybrać dobry test o wysokiej czułości na hormon beta HCG. Na portalu wapteka.pl znajdziesz takie testy, które możesz wykonać już pierwszego dnia spodziewanej miesiączki.
Wiele kobiet chce swój test zachować na pamiątkę, jako pierwszy dowód swojego spełnionego marzenia o kolejnym dziecku. To fantastyczny element edukacji starszego dziecka, które przyglądając się najpierw testowi, a później pierwszym zdjęciom z badania USG, może aktywnie uczestniczyć w kolejnych etapach rozwoju ciąży.
Zadbaj o swoje zdrowie w czasie ciąży
Dieta w ciąży. Jak odżywiać się w czasie ciąży? To pytanie z pewnością spędza sen z powiek każdej przyszłej mamie. Bowiem każda ciąża to okres wzmożonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Szczególną uwagę na swoją dietę powinny zwrócić kobiety, które oprócz tego że są w ciąży, są także mamami malucha, który wymaga ciągłej uwagi i wzmożonej aktywności.
Odpowiednie odżywianie podczas ciąży wymaga nie tylko spożywania zdrowych i świeżych produktów, równie ważna jest suplementacja. Preparaty dla kobiet w ciąży to ważny element dbałości o zdrowie własne i odpowiedni rozwój dziecka. Niedobory składników mineralnych i witamin mogą mieć bardzo negatywne skutki dla odpowiedniego wzrostu i rozwoju dziecka. Warto wybrać właściwy preparat witaminowy dla kobiet w ciąży i holistycznie podejść do kwestii żywienia w ciąży.
*wpis gościnny
Bardzo cenne rady, myślę że wszystko przede mną, a starsze dziecko łagodnie przywita młodsze rodzeństwo 🙂
Bardzo mądre rady. Ja sama nie wiem jakbym mojego jedynka przygotowała na pojawienie się rodzeństwa. To z pewnością też trudna decyzja aby po raz kolejny zostać mamą.
Dobrze, by była przemyślana.
Gratuluję! Pewnie już nie możesz się doczekać aż nowa metryczka w ramce wyląduje na półce 😀
Ale ja nie jestem w ciąży
Pamiętam jak rpzyszłam z dzieckiem do domu, w którym czekał brat. Nagle z maluszka stał się dużym chłopcem! To było takie dziwne uczucie, ze nagle jeden maluch, który był jedynakiem, nagle dorósł.
Fakt
U mnie właśnie kolejny maluch w drodze i będziemy mieli 2+2 (dwie dziewczynki i dwóch chłopców), lubię mieć dużą rodzinę, ale na kolejnego malucha już się na pewno nie zdecydujemy 🙂
To wszystkiego dobrego
Na pewno dobrym pomysłem jest oswajanie dziecka już od samego początku np. poprzez czytanie książek o nowym członku rodziny.
Też
Sposobów jest pewnie tyle, co rodzin. Ważne jest na pewno to, żeby dziecko miało poczucie współuczestniczenia w oczekiwaniu, bo wtedy zaakceptowanie nowej sytuacji jest dla niego bardziej naturalne.
I ważne by nie było zepchnięte na dalszy plan.
Fajnym dpodobem na przygotowanie statszego dziecka na przyjście rodzeństwa jest czytanie mu bajek z taką fabułą, np.: Franklin czeka na siostrzyczkę. W ogóle bajkoterapia fajnie się rozwinęła ostatnimi czasy
Tak, bajkoterapia robi świetną robotę.