Wybór smoczka anatomicznego: co odróżnia go od innych?
Czy można wychować dziecko bez smoczka? Oczywiście, że tak. Jednakże bardzo wielu rodziców wspomaga się tym akcesorium. Odruch ssania jest u niektórych niemowląt bardzo silny, dlatego też główną funkcją smoczka jest zaspokojenie tej potrzeby, pomoc w wyciszeniu. Jego zadaniem jest kojenie emocji, w niektórych sytuacjach pomaga on także uśmierzyć i zaspokoić potrzebę bezpieczeństwa.
Rodzaje smoczków dla niemowląt
Zanim dokonam wyboru smoczka dla naszego malucha, warto zasięgnąć kilku podstawowych informacji na ich temat. Smoczki dzielimy według różnych kryteriów kryteriów: ze względu na tworzywo, z którego są wykonane, kształt, tarczę i rozmiar. Jeśli chodzi o materiał do wyboru mamy lateks lub silikon. Pierwszy charakteryzuje się jasnobrązową barwą oraz specyficznym zapachem i… smakiem. Drugi z kolei sprawia, że smoczki są nieco twardsze, ale równocześnie bezbarwne i bezwonne. Można je również wielokrotnie wyparzać.
Ze względu na kształt wyróżnia się smoczki:
- symetryczne – cechuje je fakt, iż mają płaską gumkę z góry i od dołu;
- okrągłe – kształtem przypominają żarówkę;
- anatomiczne zwane także ortodontycznymi – wyróżniają się tym, że są spłaszczone od dołu, a wypukłe od góry;
- specjalistyczne – różniące się kształtem w zależności od przeznaczenia (antykolkowe, dla dzieci z rozszczepem, etc.
- dynamiczne – mają bardziej miękką część do ssania i twardszą u nasady.
Spośród powyższych najczęściej zalecany jest wybór smoczków anatomicznych.
Wybór smoczków anatomicznych – odkryj bogactwo kolorów i rozmiarów!
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę przed wyborem smoczka? Przede wszystkim ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Mamy trzy zakresy: 0-6 (A), 6-18 (B) i powyżej 18 miesiąca życia (C). Są to sugerowane rozmiary. Wiadomo, że maluszki będą się różnić od siebie, jedne rosną szybciej, drugie wolno, dlatego ważna jest ich obserwacja, aby ssanie smoczka nie wywoływało u nich dyskomfortu. Za duży smoczek może sprawić, że dziecko będzie miało problem z oddychaniem lub wywoływać będzie u niego odruch wymiotny. Ponadto wpływać będzie na technikę ssania, a w przypadku nieprawidłowego ułożenia w buzi może przyczyniać się do powstawania wad zgryzu czy wymowy w późniejszym czasie.
Jeśli chodzi o tarczę, ważne by była dopasowana do kształtu buzi dziecka. Smoczki o anatomicznym kształcie mają ją wyprofilowaną w taki sposób, by łatwo było odróżnić górną część od dolnej (pod noskiem jest większe wgłębienie). Często też na zewnętrznej stronie jest urocza grafika, która ułatwia rodzicowi kontrolę tego, czy maluch ma włożony smoczek w prawidłowy sposób. Kolorystyka jest również zróżnicowana od barw pastelowych, po intensywnie nasycone.
Dodatkowo w tarczy nierzadko wycięte są otwory wentylacyjne, by smoczek nie odparzał buzi. Także od rodzica zależy czy wybierze smoczek anatomiczny kauczukowy czy lateksowy. Istotne, aby był bezpieczny i nie zawierał BPA (czyli Bisfenolu-A – związku chemicznego, który może mieć wpływ na układ nerwowy i hormonalny)
Dlaczego smoczki anatomiczne są takie dobre dla Twojego dziecka?
Smoczki anatomiczne bardzo dobrze dopasowują się do buzi dziecka, a swoim kształtem najbardziej są zbliżone do brodawki sutkowej. Niewątpliwą ich zaletą jest fakt, że prawidłowo stosowane, nie wpływają negatywnie na kształt podniebienia, nie przyczyniają się do wad zgryzu czy nieprawidłowego rozwoju zębów. Zaspokajają nie tylko potrzebę ssania, ale i łagodzą stres oraz pomagają się dziecku wyciszyć. To rodzaj smoczka najczęściej polecany przez specjalistów ortodontów i stomatologów. Istotne jest, aby ze względu na budowę, zawsze zwracać uwagę, którą stroną wkładamy go do buzi dziecka. W przeciwnym razie nie będzie spełniał swojej funkcji.
Jak długo dziecko może używać smoczka?
Zalecane jest, aby maluszki ssały smoczek maksymalnie przez sześć godzin dziennie, łącznie! Pożegnać ten gadżet powinniśmy najlepiej do 18 miesiąca życia. Wtedy bowiem wygasa fizjologiczny odruch ssania, który przekształca się w nawyk. Im dłużej dziecko będzie ssać smoczek, tym większe ryzyko powstawania wad wymowy i zgryzu. Pamiętajmy jednak, że odstawianie smoczka to proces, do którego powinniśmy się przygotowywać. Po szóstym miesiącu, warto ograniczać jego podawanie do wspomagania usypiania, a dalej już eliminować go coraz bardziej.
A jak często wymieniać smoczek? Wiek dziecka to niejedyne kryterium wymiany. Standardowo smoczek powinno się wymieniać co miesiąc lub dwa, pod warunkiem, że nie jest w żaden sposób uszkodzony. Jeśli jest przedziurawiony, pęknięty czy zużyty róbmy to częściej, w trosce o dobro naszego malucha.
Post powstał w ramach współpracy
Na pewno nie zaszkodzi zainteresować się tym, czym różnią się te smoczki. To ważne informacje.
Myślę, że tak.
U nas stosunkowo szybko poradziliśmy sobie z porzuceniem smoczków, jeszcze przed końcem ósmego miesiąca, może dlatego, że rzadko dzieciaki je używały przyszło to bardzo łatwo.
U mnie było podobnie. Córka sama wyrzuciła smoczek jak miała pół roku. Syn nie akceptował jako „uspokajacza” w nocy więc w tym samym okresie mu wyrzuciłam.