Zmiana pieluszki nie jest skomplikowaną czynnością, a jednak wielu rodzicom – zwłaszcza tym, którzy pierwszy raz mają przebierać swoje niemowlę – spędza ona sen z powiek. To bardzo ważna czynności higieniczna, która umożliwia zminimalizowanie ryzyka wystąpienia odparzeń i podrażnień na delikatnej skórze dziecka. Nieodpowiednie założenie pieluszki może skutkować otarciami ale także gubieniem zawartości. Warto zatem zobaczyć krok po kroku, jak zmienia się pieluszkę i jak się do tego przygotować. Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Kiedy zmieniać pieluchę?
Dla niektórych rodziców podstawowym pytaniem nie jest „jak?”, ale „kiedy?”. Czasami trudno jest zorientować się, kiedy przyszedł już moment zmiany pieluszki. Dlatego wiele pieluszek jednorazowych posiada tak zwany indykator wilgotności – pasek, który zmienia swój kolor, gdy tylko zostanie on zasiusiany w stopniu wymagającym zmiany wyrobu. Dziecka nie powinno się pozostawiać w zabrudzonej ani zamoczonej pieluszce. Nawet pomimo że zapewniają one wysoką chłonność, każdy kontakt skóry dziecka z odchodami i moczem nie jest dla niego korzystny. Może spowodować nieprzyjemne podrażnienia a nawet odparzenia. W przypadku zamoczenia pieluchy może ona pozostać niezmieniona przez maksymalnie trzy godziny. Po tym czasie istnieje duże ryzyko, że mocz zacznie oddziaływać na skórę.
Początkowo pieluszki mogą być zmieniane nawet dwanaście razy dziennie. Z czasem jednak częstotliwość załatwiania się dziecka ulegnie zmianie.
Zmiana pieluszki – kosmetyki
Aby jak najlepiej przygotować się do zmiany pieluszki, warto mieć przy sobie wszystkie kosmetyki, które będą potrzebne do zachowania odpowiedniej higieny, oczyszczenia skóry i ochrony jej przed odparzeniami. Co należy mieć przy sobie, by móc zmienić pieluszkę?
- Pieluchę jednorazową – odpowiednią do potrzeb dziecka. O tym, jak wybrać rozmiar pieluszki pisaliśmy w naszym artykule.
- Woreczek lub pojemnik na pieluchę, który pozwala na szybkie wyrzucenie zużytego wyrobu.
- Chusteczki nawilżane lub wodę i płatki kosmetyczne, które umożliwiają oczyszczenie skóry dziecka z moczu lub kału.
- Krem na odparzenia, który nakłada się za każdym razem, gdy zmieniamy pieluszkę dziecku. Krem ma chronić skórę dziecka przed podrażnieniami spowodowanymi moczem lub kałem. Dodatkowo zmniejszają ryzyko wysuszenia delikatnego naskórka.
- Ubrania na zmianę, by móc szybko przebrać dziecko. Istotne jest także, by zapewnić maluchowi odpowiednią temperaturę podczas przebierania. Nie powinno się robić tego w przeciągu ani wychłodzonym pokoju.
Bezpieczna pozycja do przewijania
Warto pamiętać także, że w pierwszych miesiącach życia dziecka powinno ono być przewijane na twardym podłożu. Przewijak a nawet stół, na którym położyć można podkład jednorazowy, sprawdzi się dużo lepiej niż miękka mata. Z niej korzystać można dopiero w momencie, w którym maluch potrafi już samodzielnie trzymać główkę.
Dziecko powinno być położone na plecach, nogami do rodzica. W ten sposób może on w łatwy sposób oczyścić pupę malucha.
Niemowlę nie może zostać pozostawione samo na przewijaku. Nawet jeśli nie jest jeszcze ruchliwe, może przeturlać się i spaść, co jest dla niego bardzo niebezpieczne.
Jak zmienić pieluszkę krok po kroku?
Zmiana pieluszki nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli już się do niego przygotowaliście, tutaj znajdziecie instrukcję jak zrobić to krok po kroku.
- Umyjcie ręce, by upewnić się, że nie znajdują się na nich żadne drobnoustroje. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy dziecko ma podrażnioną skórę.
- Przygotujcie przewijak lub inne miejsce, na którym ułożycie dziecko. Obok powinny znajdować się wszystkie potrzebne przedmioty. Połóżcie dziecko na przewijaku układając je na plecach nogami do siebie.
- Odepnijcie rzepy pieluszki zgarniając nią jak najwięcej kupy jak się da. Tym samym wyciągacie ją spod dziecka. Uwaga, maluch może wierzgać nóżkami i nietrudno o małą katastrofę. Jeśli ubrudzi sobie stopy, postarajcie się wytrzeć je jak najszybciej. Wyrzućcie pieluszkę do kosza.
- Maluch najprawdopodobniej podkurczy nóżki samodzielnie. Jeśli jednak tego nie zrobi, wystarczy delikatnie potrzymać go za stopy u góry, by móc swobodnie wyczyścić pupę i okolice intymne chusteczkami nawilżanymi lub wacikami z wodą. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na pachwiny, krocze i pośladki. Uwaga, u chłopców nigdy nie należy odciągać napletka od żołędzi. U dziewczynek z kolei należy pamiętać o kierunku mycia – od cewki moczowej do odbytu. W przeciwnym wypadku możemy spowodować infekcję intymną.
- Następnie delikatnie unosimy pośladki dziecka i podkładamy pod nie czystą pieluszkę.
- Po usunięciu zabrudzeń i umyciu skóry dziecka, należy nałożyć odpowiedni krem ochronny. Wystarczy cienka warstwa.
- Zapnijcie pieluszkę upewniając się, że dobrze przylega ona do pupy, a jednocześnie nie była zbyt ciasna.
Teraz można już zdjąć niemowlę z przewijaka i odłożyć je w bezpieczne miejsce, a następnie posprzątać.
Chociaż przewijanie dziecka może z początku wydawać się skomplikowane, rodzice szybko uczą się jak to robić. Głównie dlatego, że muszą wykonywać tę czynność kilkanaście razy dziennie.
*post gościnny
Idealne dla każdego taty! Super! Przepiękne fotki 🙂
Super wpis, szczególnie dla świeżo upieczonych tatusiów! Pozdrawiam cieplutko 🙂
Tatusiom się przyda!
My już pieluszki mamy za sobą. Korzystałam wyłącznie z jednorazowych i nie wiem, czy przekonałabym się wielorazowych ze względów praktycznych.
Jednorazowe to znaczna oszczędność czasu.
Dla młodych rodziców wpis będzie bardzo przydatny.
Mam nadzieję
Wydaje mi się, że przy małym dziecku wszystkie pierwsze razy są nieco przerażające 🙂
Chyba tak.
Dla niepewnych wiedzy tekst jak najbardziej, umiejętności, które szybko się nabywa, praktyka czyni mistrza. 🙂
Dokładnie.
Dla wielu rodziców, bądź tych którzy za chwilę nimi zostaną zawarłaś wiele interesujących wskazówek w swoim artykule. Bardzo przydatna treść.
🙂