Gdy dziecko rośnie, oprócz zbilansowanej diety warto też zadbać o czystość i higienę jamy ustnej. Witaminy i minerały dostarczane z pokarmem są potrzebne do prawidłowego rozwoju, ale też wzmacniania organizmu od wewnątrz. Natomiast wraz ze wzrostem dziecka rosną również zęby, które należy chronić od zewnątrz.
Kiedy zacząć dbać o higienę jamy ustnej malca?
Według specjalistów dbanie o higienę jamy ustnej małego dziecka należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach jego życia. Rytuał należy powtarzać za każdym razem przed pójściem spać. Oczyszczenie buzi dziecka będzie chronić ją przed pojawieniem się pleśniawek. Codzienna higiena jamy ustnej dziecka pomoże wyrobić pewien nawyk (początkowo bardziej w rodzicach niż maluchach), który przełoży się na przyszłość. Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, można wzbogacić go o jeszcze jedną porę dnia (aby zęby myć dwa razy dziennie) oraz małą szczoteczkę z nylonowym miękkim włosiem. Higiena jamy ustnej początkowo tylko na wieczór ma za zadanie zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej, które w późniejszym czasie mogą wpłynąć na rozwój próchnicy u dziecka.
W jaki sposób zadbać o higienę jamy ustnej dziecka?
Gdy dziecko nie ma jeszcze ząbków, higienę jamy ustnej można wykonać jałową gazą nawiniętą na palec i namoczoną w przegotowanej wodzie. Należy wymasować delikatnie dziąsła i usunąć resztki pokarmu z buzi. W przypadku pojawienia się pierwszych ząbków szczoteczka do ich mycia także nakładana jest na palec.
W jaki sposób dbać o higienę w trakcie ząbkowania?
Podczas wyrzynania się pierwszych zębów często dziecku towarzyszy rozdrażnienie i ból. Zmiany w obrębie jamy ustnej nie należą do najprzyjemniejszych i mogą powodować dyskomfort u dziecka, co z pewnością wpływa na jego nastrój. A to z kolei przekłada się na ogólną współpracę z dzieckiem, nawet jeśli dany rytuał wprowadzamy w formie zabawy.
W takim przypadku można zastosować środki łagodzące ból związany z bolesnym ząbkowaniem, przy jednoczesnym braku szkodliwego oddziaływania na zęby. Do takich preparatów należy żel Anaftin Baby. Jest to wyrób medyczny w formie żelu zamkniętego w tubce z aplikatorem w postaci miękkiej silikonowej szczoteczce. Najlepiej stosować po posiłku i przed snem, aby zapewnić jak najdłuższą ulgę w bólu dziecku.
Anaftin Baby stosuje się, wyciskając niewielką ilość żelu na silikonową szczoteczkę i tą szczoteczką z żelem należy delikatnie masować dziąsło dziecka. Zawarte w preparacie: kwas hialuronowy i poliwinylopirolidon szybko tworzą na dziąśle warstwę adhezyjną dobrze trzymającą się dziąsła, która chroni przed bólem. Naturalne składniki zmniejszają zaczerwienie dziąsła. Delikatny masaż szczoteczką dodatkowo zmniejsza dyskomfort i przynosi ulgę. Preparat nie zawiera cukru, który mógłby przyczynić się do rozwoju próchnicy. Nie zawiera alkoholu, więc nie piecze, ani nie szczypie po nałożeniu na zmianę. Nie zawiera środków miejscowo znieczulających (tj. lidokaina, benzokaina). Leki te, choć bardzo popularne wśród matek, bo wykazują szybkie działanie znieczulające – wg najnowszych doniesień medycznych nie powinny być jednak stosowane u ząbkujących dzieci poniżej 2. roku życia. FDA, Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (AAPD) zwracają uwagę, że ze względu na możliwość wystąpienia odczynu alergicznego, nie zaleca stosowania takich środków, wskazując jednocześnie na ich potencjalną toksyczność.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/jamaustna_zeby/67445,zabkowanie-rozwoj-i-wyrzynanie-zebow-mlecznych
- https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52395,higiena-jamy-ustnej-malego-dziecka
- https://www.anaftin.pl/anaftin-baby-zel-na-zabkowanie/jak-dziala/
- https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-recommends-not-using-lidocaine-treat-teething-pain-and-requires
- https://www.fda.gov/drugs/drug-safety-and-availability/fda-drug-safety-communication-fda-recommends-not-using-lidocaine-treat-teething-pain-and-requires#:~:text=The%20U.S.%20Food%20and%20Drug,and%20children%20with%20teething%20pain
- https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/190753,zabkowanie-fakty-i-mity
Prawidłowa higiena jamy ustnej u dziecka to bardzo ważny temat, często jest niestety bagatelizowany przez rodziców.
Niestety
Im szybciej zacznie się o to dbać,tym lepiej – żeby uniknąć póżniejszych problemów i nadprogramowych wizyt u dentysty.
Od początku zwracałam na to szczególną uwagę, uczyłam dzieciaki prawidłowych wzorców higieny jamy ustnej, tak aby to było dla nich coś zupełnie naturalnego. 🙂
To tak jak ja
miałam to szczęście, że ząbkowanie przebiegało u nas w miarę spokojnie, ale na pewno polecę paru osobom ten preparat
U nas też jakichś większych problemów nie było
Dla młodych rodziców to na pewno przydatny artykuł!
Bardzo przydatne informacje dla rodziców małych dzieci. Moje słodziaki już samodzielnie dbają o żeby 👍
To dobrze
U nas ząbkowanie po raz drugi, czyli wymiana mlecznych na stałe 😛 Na szczęście to nie jest tak nieznośne jak pierwsze ząbkowanie.
To jesteśmy na tym samym etapie