Sen niemowlęcia – 5 trików na komfortową drzemkę
Zdrowy i niczym nieprzerywany sen jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju maluszka. Noworodek powinien przesypiać około 16-18 godzin na dobę, a niemowlę do 3 miesiąca życia ok. 14-15. Im dziecko starsze, tym okresy czuwania są dłuższe. Jednak nie każda drzemka ma taką samą jakość. Szczególnie jeśli sen dziecka jest zakłócany przez nieprzewidziane sytuacje. Jak więc zadbać o komfort podczas odpoczynku niemowlęcia? Zobacz!
Codzienne rytuały ułatwiające zachowanie rytmu dobowego
Wprowadź stałą rutynę przed snem. Inny przed wieczornym zasypianie, a inne w ciągu dnia. Przykładowo przed nocnym spoczynkiem zacznijcie od kąpieli, wyciszającego masażu przy przytłumionym świetle, a przed drzemką w ciągu dnia od zasłonięcia okien i włączenia spokojnej, relaksacyjnej muzyki. Staraj się też wprowadzić rytuały w ciągu dnia. O stałych porach karm dziecko, baw się z nimi i zabieraj na spacery. Staraj się też kłaść malucha na drzemki zawsze w tych samych godzinach i po tych samym czynnościach. Na przykład po zabawie na macie i zmianie pieluchy.
Przytulne łóżeczko i miękki kocyk
Zadbaj o wygodne i bezpieczne miejsce do spania. Miękki kocyk i ulubiona przytulanka stworzą atmosferę sprzyjającą zasypianiu. Postaw na kocyki bambusowe, delikatne dla skóry, przyjemne w dotyku, które doskonale otulą maluszka. Da mu to poczucie bezpieczeństwa podobne do tego, które odczuwało w brzuszku mamy. Ponadto kocyki o różnej fakturze stymulują jego zmysły, co jest ważne dla rozwoju sensorycznego maluszka.
Wyciszenie przed snem
Kiedy zbliża się pora drzemki, postaraj się uspokoić dziecko. Ogranicz bodźce dźwiękowe, słuchowe i dotykowe. Mów do dziecka spokojnym, przyciszonym głosem, a nawet mu pośpiewaj. Możesz też włączyć muzykę relaksacyjną. Sprawdzi się też czytanie delikatnych i kojących książeczek dla niemowląt lub wspólne oglądanie obrazków. Głos rodzica czytającego może być dla maluszka kojący i relaksujący.
Otulacz lub pielucha
Otulacz lub pielucha do zasypiania dla niemowlaka to ważny element rutyny przed snem, który pomaga maluszkowi się zrelaksować i zasnąć spokojnie. Zapewniają one poczucie bezpieczeństwa, ciepła i przytulności. Jeśli Twoje dziecko lubi spać otulone, wybieraj miękkie, oddychające materiały, które pomogą w regulacji temperatury ciała maluszka, zapewniając mu komfort podczas snu. Dużą zaletą stosowania otulacza lub owijania niemowlęcia w pieluchę jak w kokon jest stymulacja zmysłów. To z kolei można pomóc w jego rozwoju sensorycznym i zrelaksować go przed snem. Otulacze i pieluchy idealne dla niemowląt znajdziesz w sklepie internetowym https://bajum.pl/.
Szumiący miś
Delikatny, jednostajny szum lub bicie serca naśladowane przez maskotkę ze wbudowanym głośnikiem może ukoić maluszka i pomóc mu zasnąć. Dlaczego? Dźwięk, który wydaje maskotka, przypomina ten, który maluszek słyszał w łonie matki, co daje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Poza tym ta niepozorna zabawka stymuluje zmysł słuchu dziecka, co może przyczyniać się do jego prawidłowego rozwoju. Szumiący miś to nie tylko zabawka, ale również praktyczne narzędzie wspierające rozwój i komfort dziecka.
Oczywiście opisane wyżej sposoby nie zawsze i nie u każdego niemowlaka się sprawdzą. Jeśli jednak będziesz dbać o rutynę dnia, wyciszenie przed drzemką oraz właściwą higienę snu, z pewnością komfort drzemek maluszka się poprawi.
post sponsorowany
Powiem, że u nas zawsze sprawdzała się suszarka, a mam czwórkę dzieci – na każde działała.
Ale to pięknie opisałaś. Jak moje dzieci były małe to nie było misiów szumisiów, a to jest chyba bardzo fajne. Ale i tak ważne jest żeby dziecko wyciszyć i utulić.
Właśnie kiedyś słyszałam o szumiącym misiu, zapewne skuteczny jest
Wiele mam chwali.
U nas rytuały pomagały w wieczornym zasypianiu. W dzień córka nie spała w ogóle;)
U nas rytuały też były stałym elementem.
Sen jest ważny w każdym wieku. 🙂 Dla maluszków jest tyle ślicznych gadżetów w postaci tych otulaczy czy pieluszek 😍
Racja. 🙂