W karnawale zawsze odbywają się w przedszkolach baliki. Dzieci je uwielbiają, bo mogą się przebrać i wcielić w dowolną postać. Wybór strojów na rynku jest spory, ale można się pokusić o stworzenie czegoś samodzielnie, tanim kosztem, tym bardziej, gdy wszystko mamy w domu pod ręką. Ogólnie co roku idę na łatwiznę i kupuję gotowca, ale teraz wyniknęła zabawna sytuacja, o której niektórzy z Was czytali już pewnie na moim fanpage’u. Poniżej dowiecie się dlaczego powstał post na temat tego jak zrobić strój Batmana dla dziecka.
Kiedyś rodzice byli kreatywni…
Wszystko zaczęło się od dyskusji między mną a moim mężem. Przytoczę ją, bo była krótka:
Ja: Hania ma w piątek balik, a nie mam żadnego stroju. Muszę coś kupić.
M: Wiesz… Kiedyś rodzice byli KRE-A-TY-WNI. Sami wymyślali stroje, a teraz idą do sklepu i kupują…
Już chciałam powiedzieć, że zrozumiałam aluzję i podejmuję rękawicę, ale ostatecznie oznajmiłam:
– W porządku. Zgadzam się. Możesz zrobić dla niej strój. Masz tydzień.
Wiedziałam, że może mnie zaskoczyć i tak też się stało. Negocjacje trwały krótko, ponieważ Hania wie czego chce… Tata proponował, że zrobi z niej rakietę, ona chciała być wojownikiem Ninja, a ostatecznie stanęło na Batmanie w wersji dziewczęcej, czyli można rzec Batgirl. Ogólnie twórca zebrał sporo pochwał na fb, więc stwierdziłam, że zrobię z tego tutorial, tym bardziej, że kiedy Wojtek zobaczył strój, od razu stwierdził, że on też chce się tak przebrać, więc… tata nie miał wyboru i zrobił drugi, nieco inaczej. Poniżej zatem równolegle pokażę Wam jak powstawała opcja dziewczęca i chłopięca.
Jak zrobić strój Batmana dla dziecka – potrzebne materiały
Na początku wypiszę Wam najpierw elementy wspólne, wykorzystane do stworzenia zarówno wersji Batgirl jak i Batboy, a póżniej dopiszę to czym się różniły.
Wspólne materiały:
- filc w kolorach: żółty i czarny (idealnie sprawdził się filc od Bambino),
- klej butaprem,
- nożyczki,
- pędzelek,
- cieniutka gumka,
- nóż do tapet,
- linijka,
- ołówek,
- długopis,
- igła i nitka,
- czarna bluzka,
- szablon maski,
- szablon logo Batmana,
- legginsy.
Dla dziewczynki dodatkowo:
- żółty materiał (nie wiem jak się nazywa, jednak jest on podobny do takiego, z którego robi się peleryny przeciwdeszczowe),
- żółta wełna + szydełko,
- guzik,
- guma,
- filcowa wstążka.
Dla chłopca dodatkowo:
- stary, czarny t-shirt osoby dorosłej (początkowo była opcja wykorzystania na pelerynę grubego czarnego worka),
- czarne skarpetki męskie.
DIY: Strój Batmana krok po kroku
Przechodzimy do instrukcji jak zrobić strój Batmana. Szablon z logo odpowiedniej wielkości odrysowujemy na filcu. Wycinamy owal i środek – czyli nietoperza (przy nim warto się wspomóc na początku nożem do tapet, aby go nie uszkodzić, bo przyda nam się później).
Do jednego stroju potrzebujemy jednego zestawu w kolorze żółtym.
Peleryna dla Batmana (dla Wojtka) powstała z czarnego t-shirtu, który został rozcięty wzdłuż bocznych szwów (po zewnętrznej), do szwu na ramieniu i wokół obszycia dekoltu. Ramię doszywamy do obszycia dekoltu (jeśli jest inna nazwa tego niech mi ktoś podpowie) – i tutaj szok dla mnie, bo dowiedziałam się, że mój mąż potrafi szyć i to ściegiem dzierganym. Jakie ciekawe rzeczy przy tego typu pracach wychodzą na światło dzienne ;). Powstanie nam peleryna. Batman miał ją postrzępioną, ale ten krok M. odpuścił.
Wycięty wcześniej szablon z żółtego filcu przyklejamy butapremem na koszulce z przodu, a nietoperza na pelerynie – w wersji dla chłopca.
W opcji dla dziewczynki peleryna jest żółta. Tutaj wykonanie było łatwiejsze. Po prostu wystarczyło zachowując delikatny skos, uciąć materiał z pomocą linijki i noża do tapet – jest świetny bo się nie pruje. Na tej pelerynie nietoperz jest czarny.
Pewnie się zastanawiacie jak ta peleryna się trzyma na naszej Batgirl. Otóż patent jest taki – górę podklejamy butapremem zostawiając tunel. Do tunelu wkładamy wstążkę filcową (najpierw była cieniutka gumka jak przy masce, ale się zrywała), a do bluzeczki doszywamy guzik, o który zaczepimy wstążkę.
Dodatkowe elementy stroju Batmana
Batman ma żółty pas, więc wykorzystany został ten sam materiał, z którego powstała peleryna. Tutaj także nożem z pomocą linijki odkrojone zostały paski odpowiedniej szerokości. Klamrę stanowi czarny nietoperz wycięty z filcu. W ramach wyjaśnienia – pasek wiązany jest po prostu z tyłu – peleryna zasłania supełek.
Jeśli chodzi o Batmana to miał on na nogach coś na kształt „kolanówek”, więc Wojtek dostał jako element stroju skarpety męskie w kolorze czarnym. Natomiast Hani z pomocą przyszła szydełkująca ciocia, która zrobiła jej z wełny ekstra buty nakładane na kapcie przedszkolne – na gumach i nakładki na nadgarstki.
Uzupełnieniem całości jest maska – ponieważ w pełnej na pewno każdemu Batmanowi z przedszkola byłoby za gorąco, powstały maski częściowe – też wycięte z filcu. Wersja Wojtka ma dłuższe „uszy”, a opcja Hani ma bardziej kocie oczy.
Tak się prezentują gotowe zestawy:
Batboy
Batgirl
Oraz oczywiście dzieci w pełnym wizerunku:
Teraz już wiecie jak zrobić strój Batmana, czy jak wolicie Batboy’a czy Batgirl. Myślę, że wyszło całkiem fajnie i miło, że tata wykazał się kreatywnością, zaskakując wszystkich. Sam stwierdził, że nietoperz na paskach jest za duży, ale trudno :). Jak oceniacie efekt jego pracy? Jakie stroje szykujecie w tym roku dla Waszych pociech?