Niania elektroniczna to gadżet, po który bardzo chętnie sięgają rodzice. Pozwala on na monitorowanie naszej pociechy, gdy jesteśmy w innym pomieszczeniu. Rynek oferuje nam bardzo szeroki asortyment, więc sprawdźmy, na co zwracać uwagę przed dokonaniem wyboru.
Jak działa niania elektroniczna?
Myślę, że większość z nas słyszała już o urządzeniach jakimi są nianie elektroniczne. Jeśli jednak nie do końca wiecie, jak one działają, spieszę z wyjaśnieniem. Najczęściej zestaw składa się z dwóch urządzeń działających bezprzewodowo, przypominających trochę walkie-talkie. W najbardziej podstawowej wersji, jedno posiada moduł z mikrofonem, a drugie moduł z głośnikiem. Pierwsze ustawiamy w pokoju dziecka, by wyłapywało wszystkie dźwięki, drugie z kolei mamy przy sobie, by odpowiednio szybko zareagować. Kiedy chcemy wykorzystać czas drzemki dziecka na inne czynności, będziemy o wiele spokojniejsi. Niania powala nam czuwać nad naszą pociechą na odległość, co znacznie ułatwia nam funkcjonowanie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie niani elektronicznej?
Jest kilka kryteriów, które powinniśmy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Najtańsze nianie kosztują kilkadziesiąt złotych, najdroższe nawet ponad 1500 zł. Warto więc wiedzieć czym się sugerować, abyśmy nie żałowali wydanych pieniędzy.
Zasięg, częstotliwość, zasilanie niani elektronicznej
Na początek powinniśmy się zastanowić na jakim obszarze będziemy używać niani. Chodzi tutaj o zasięg działania urządzeń. Wiadomo, że nikt nie zostawi dziecka z elektroniczną nianią by iść na zakupy, ale na przykład w sytuacji, gdy chcemy rozwiesić pranie na podwórku lub mamy bardzo duży dom, zasięg ma ogromne znaczenie. Istotny jest też fakt czy urządzenie informuje nas o zanikającym sygnale, abyśmy nie stracili nieświadomie kontaktu z maluszkiem. Nianie analogowe mają znacznie większy obszar działania (nawet do 800m!), ale też są one bardziej wrażliwe na zakłócenia, z kolei nianie cyfrowe wykorzystują kodowanie sygnału, co wpływa na lepszą jakość przekazu.
Kolejnym ważnym kryterium jest częstotliwość. Jeżeli zależy nam na jak najczystszym przekazie powinniśmy wybrać nianię, która działa na częstotliwościach 1,88 oraz 2,44 GHz. Wpływa to znacznie na jakość komunikacji. Urządzenia działające jak krótkofalówki na częstotliwości 446 MHz mogą być podatne na różnego typu zakłócenia.
Jeżeli chodzi o zasilanie, do wyboru mamy nianie działające na baterie, akumulator lub ładowane sieciowo. Najlepszym wyborem będzie jednak „hybryda”, która wykorzystuje więcej niż jedną możliwość.
Dodatkowe funkcje elektronicznej niani
- Jeśli nie ufacie samemu przekazowi dźwiękowemu, polecam zainwestować w nianię z kamerką. Wówczas mamy stały podgląd dziecka i tego, co aktualnie robi. Obecnie urządzenia pozwalają nam także wyświetlać obraz zarówno na telefonie komórkowym jak i na komputerze czy telewizorze.
- Monitor oddechu – przy tego typu wyposażeniu czujniki ruchu umieszcza się pod materacem łóżeczka. Jak to działa? Jeśli czujniki nie odnotowują oddechu przez 15-20 sekund, w niani włącza się alarm. Ta funkcja ma na celu zminimalizowanie ryzyka śmierci łóżeczkowej.
- Pomiary temperatury i wilgotności powietrza – dokonują ich również czujniki wbudowane w moduł umieszczony przy łóżeczku. Gdy wartości zostają przekroczone również jesteśmy zaalarmowani o tym fakcie.
- Kanał zwrotny – zasadniczo niania przesyła dźwięki z nadajnika umieszczonego przy dziecku do odbiornika, który ma przy sobie rodzic. Niektóre egzemplarze pozwalają też na przesyłanie dźwięku w drugą stronę, aby np. uspokoić dziecko zanim dojdziemy do jego pokoju.
- Tryb nocny – jeśli chcemy podglądać dziecko także nocą, z pomocą przyjdzie nam tryb wykorzystujący podczerwień, który przekazuje wyraźny obraz z kamery także, gdy w pokoju maluszka jest zupełnie ciemno.
- Dodatkowe funkcje – nianie mogą być wyposażone także w lampkę lub projektor wyświetlający kolorowe obrazy na ścianie, pozytywkę z melodyjkami czy opcję odtwarzania wcześniej nagranego głosu rodzica.
Opinie innych użytkowników
Jeśli mimo wszystko wahacie się jakiego wyboru dokonać, polecam zapoznać się także z opiniami innych osób, które z pewnością Wam pomogą. Dostępne są one zarówno na stronach sklepów internetowych jak i na różnych forach dla rodziców. Przede wszystkim przed zakupem, przemyślcie dokładnie na ile przydatne będą dla Was dodatkowe funkcje.
Elektroniczna niania – czy warto kupić?
Decyzję musicie podjąć sami, aczkolwiek uważam, że to jeden z tych gadżetów, które naprawdę warto mieć. Daje nam trochę więcej swobody, pozwala zapewnić w większym stopniu bezpieczeństwo dziecku, kontrolować jego czynności nawet, gdy nie przebywamy w tym samym pomieszczeniu. Dla rodzica czasami taka opcja bywa zbawienna.
*wpis powstał w ramach współpracy
Miałam dośc prosty model niani elektronicznej, tylko z głosem, ale sprawdziła się w 100%. Polecam każdemu.
Dobra rzecz.