Tym razem pokażę Wam jak zrobić kotyliony ze wstążki. Do czego taka wiedza może się przydać? Aktualnie imprez dookoła pełno. Niektórzy wykorzystują takie gadżety na przyjęciach karnawałowych, koleżanki po fachu mogą przygotować je z dziećmi na balik, a mamusie mogą stworzyć je na przykład na przyjęcie urodzinowe swojej pociechy. Taka dekoracja przyda się też z okazji świąt państwowych. Zasadniczą różnicę będzie stanowił dobór kolorów. Ten post sponsoruje kolor różowy z prostej przyczyny: powstał w ramach projektu „Spoza tęczy”. Poprzednie kolory odnajdziecie klikając poniżej:
– brązowy,
– biały,
– biały i czarny.
Jak zrobić kotyliony ze wstążki – DIY?
Poniżej przedstawię Wam dwa wzory kotylionów do samodzielnego przygotowania. Do pierwszego potrzebne będą:
– wstążka,
– dwie tekturowe obręcze, jedna większa druga mniejsza (średnica mniejszej musi być nieco większa od otworu wyciętego w większej).
– nożyczki,
– klej na gorąco lub magic.
Opcja 1.
Sposób wykonania:
Bierzemy pierwszą obręcz. Przyklejamy do niej początek wstążki.
Zaczynamy owijać obręcz w taki sposób by wstążka na siebie nachodziła.
Przy zakończeniu sklejamy wstążkę, jednak nie ucinamy jej jeszcze. Powinno zostać kilkanaście centymetrów w rezerwie.
Gotowa obręcz prezentuje się w taki sposób:
Czynność tę powtarzamy z mniejszą tekturą.
Następnie smarujemy ją klejem i przyklejamy do większej.
Na koniec wstążkę z większej przekładamy jeszcze przez oba koła i sklejamy. Nadmiar ucinamy np. po skosie, aby wstążki były równej długości.
*spostrzegawcze osoby zauważą, że „ogonek” jest nie z tej strony, powinien wychodzić od spodu, ale nieistotne 😛 Kolejne sztuki zrobimy właściwie – dzieciom taki błąd nie przeszkadza.
Na ścisłość możemy zostawić kotylion w takiej wersji, ale proponuję nieco inne wykończenie, by móc wykorzystać go do zabawy.
Wystarczy wziąć papierowe koło o średnicy większej niż najmniejszy otwór w kotylionie i przykleić je w odpowiednim miejscu. Jeśli mamy większą grupę dzieci wykorzystać możemy naklejki z postaciami z bajek, zwierzętami, owocami, warzywami, cyframi, literami.
Jeśli stworzymy po dwie identyczne sztuki – użyjmy ich do zabawy kształtującej spostrzegawczość – odnajdowanie par wśród kolegów i koleżanek.
Jeśli kotyliony są pojedyncze:
– w przypadku opcji z postaciami z bajki, można zaproponować dzieciom wcielenie się w rolę postaci, która im przypadła w udziale, na zasadzie zabawy w kalambury (bez wcześniejszego pokazywania kotylionu), lub po prostu zacytować fragment wypowiedzi z bajki lub przedstawić opis postaci. Na przyjęciu urodzinowym z udziałem małych dam możemy po prostu podarować zaproszonym ozdoby ze znanymi księżniczkami, chłopcom z postaciami z bajek, które wśród nich są aktualnie na topie;
– w przypadku opcji z literami – urządzić zabawę kto wymyśli więcej wyrazów w określonym czasie na daną literę,
– w przypadku cyfr – spróbować ułożyć działanie matematyczne, którego wynikiem będzie właśnie liczba znajdująca się na kotylionie właściciela.
Możliwości jest sporo, trzeba tylko wykazać się odrobiną kreatywności.
Opcja 2.
Potrzebujemy:
– 4 kawałków wstążki, trzy identyczne i jeden nieco dłuższy,
– cekinów lub guziczka,
– igłę i nici lub idąc na skróty klej.
Trzy identyczne paski sklejamy w taki sam sposób. Widoczny jest on na załączonym poniżej zdjęciu (opcjonalnie kawałki można zszyć).
Kolejny krok to sklejenie powstałych kawałków w taki sposób, aby powstał kwiatek.
Na środku mocujemy na przykład motylka.
Najdłuższy kawałek składamy na pół (nieco po skosie) i sklejamy go w miejscu zgięcia. Następnie doczepiamy go do kwiatka „od spodu”.
Tak się prezentuje gotowy kotylion numer 2.
Aby go przypiąć wystarczy agrafka. Wykonanie jest proste, zamiast kleju na gorąco można użyć magica. Teraz już wiecie jak zrobić kotyliony, mam nadzieję, że mój tutorial Wam się przyda 🙂