Dziecko, kariera i praca zdalna — czy da się to połączyć?
Prowadzenie produktywnego życia zawodowego nie jest łatwe, gdy w udziale przypada nam także opieka, zwłaszcza nad małym, dzieckiem. Praca zdalna pozwala pogodzić różne obowiązki, ale nie zawsze jest dobra dla naszej kariery.
Praca zdalna dla kobiet w ciąży i rodziców dzieci do lat 4
7 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca m.in. pracy zdalnej. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcy mają obowiązek uwzględnić wniosek o pracę zdalną składany m.in. przez kobiety w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4.
Pracodawca może odmówić takiemu pracownikowi pracy w trybie zdalnym, jeśli home office nie jest możliwe ze względu na organizację pracy w zakładzie czy rodzaj świadczonych przez niego obowiązków. Sprawa wydaje się prosta. Przykładowo sprzedawca-kasjer w sklepie stacjonarnym, który wychowuje małe dziecko, nie może wykonywać swoich zadań z domu, ale sytuacja jest dyskusyjna w przypadku księgowej, która opiekuje się trzylatkiem.
Niemniej pracodawca nie ma obowiązku przyzwolić na pracę zdalną, ale jeśli jego odmowa będzie niezgodna z prawdą lub nosi znamiona dyskryminacji pracownika, to ten ma prawo dochodzić swoich praw przed sądem.
Problem z opieką nad dzieckiem a praca zdalna
Nowelizacja Kodeksu pracy z dnia 7 kwietnia 2023 roku ułatwiła wielu kobietom, mającym możliwość pracy zdalnej, pogodzenie obowiązków domowych z zawodowymi. Nikt nie zaprzeczy przecież, że praca zdalna uwalnia od, często bardzo uciążliwych, dojazdów do miejsca zatrudnienia i pozwala zachować więcej energii, czasu, a nawet pieniędzy.
Ten czas i energię można przeznaczyć np. na obowiązki domowe. Praca zdalna wspomaga również sprawne zarządzanie planem dnia wszystkich domowników. Mama może spokojnie odprowadzić maluszka do żłobka lub przedszkola, a potem odebrać go wcześniej. Zaletą jest też możliwość zostania z dzieckiem w domu, gdy z jakichś powodów nie może ono zostać pod cudzą opieką.
Dlatego właśnie praca zdalna to bardzo pożądana forma zatrudnienia wśród rodziców małych dzieci. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy starają się skutecznie rekrutować najlepszych pracowników. Ogłoszenia o pracę w Bielsku oraz w innych miastach kraju zawierają bardzo dużo ofert pracy zdalnej, w których wprost pisze się, że firma sprzyja także młodym rodzicom.
Nie traktuj home office jak czasu tylko dla dziecka
Jeśli maluch jest chorowity, przedszkole nie działa z uwagi na okres urlopów albo opiekunce wypadło coś ważnego, praca zdalna bywa zbawienna. Jednak home office, przysługujące z uwagi na fakt sprawowania opieki nad małym dzieckiem, nie oznacza, że taki tryb działania to po prostu czas na zajmowanie się maluchem, a nie pracą.
Jeśli zależy nam na naszej karierze, zdecydowanie nie wolno traktować home office, jako trybu, który pozwoli pełnić jednocześnie rolę pracownika i domowej przedszkolanki. Praca zdalna usprawni plan dnia i pomoże podczas losowych dni, kiedy niemożliwym jest znaleźć alternatywną opiekę do dziecka, ale nie jest rozwiązaniem, dzięki któremu da się zupełnie zrezygnować z posyłania dziecka do żłobka, przedszkola czy pod opiekę kogoś innego.
Jak pracować zdalnie z dzieckiem w domu i nie zwariować?
Podczas losowych sytuacji, kiedy nasz maluch zostaje z nami w domu, a my musimy pracować, warto odpowiednio przygotować się do takiego trybu działania. Stwórz dziecku jego własne centrum dowodzenia, ale jak najbliżej mamy. Miękka mata czy ulubiony kocyk powinny leżeć tuż obok biurka. Na taką przestrzeń zabieramy ulubione, wyjątkowe zabawki.
Twoja uwaga siłą rzeczy będzie bardzo rozproszona, ale dziecko będzie pod ręką, więc nieco łatwiej przyjdzie Ci jego pilnowanie. Co więcej, maluch nie poczuje się opuszczony czy odseparowany, a może pomyśli, że wręcz pracuje razem z mamą. Doskonale, jeśli zdołasz namówić go na wspólną zabawę pod tytułem “dzień w pracy z mamą”. Bowiem w takich sytuacjach często zdarza się, że dziecko będzie zazdrosne o inne sprawy opiekuna i zechce wszelkimi dostępnymi sposobami skupić uwagę na sobie.
Musimy wykazać się anielską cierpliwością i np. pokazać maluchowi, że oto właśnie dzielicie ten czas razem, bawiąc się wspólnie w dzień pracy. W takich dniach rodzice chętnie sięgają po ulubione bajki swoich dzieci, które skutecznie skupiają ich uwagę. Nie ma w tym nic złego, ale nadużywanie oglądania telewizji czy innych ekranów to mało pedagogiczny i, na dłuższą metę, także bardzo niezdrowy sposób na wychowanie i pracę zdalną.
Praca zdalna z dzieckiem — uwagi praktyczne
Jeśli pracujesz w domu z dzieckiem, miej wszystko, co niezbędne pod ręką. Lekarstwa, jedzenie lub więcej zabawek — nie trać czasu na szukanie tego, czego na pewno będziesz tego dnia potrzebować. Pogódź się także z tym, że nie będzie to zbyt produktywny dzień. Nie wymagaj od siebie ugotowania najlepszego posiłku, jeśli to możliwe, nie umawiaj wtedy żadnych spotkań, a ambitniejsze zadania zachowaj na później.
Być może będziesz musiała także popracować trochę dłużej, bo na przykład doraźne interakcje z maluchem zajęły Ci więcej, niż byś tego chciała. Zorganizuj dzień tak, aby nadrobić ten czas, np. gdy z pracy wróci Twój partner i przejmie opiekę nad dzieckiem. Idealnie, jeśli tego dnia to właśnie ktoś inny zajmie się maluchem i nawet jeśli wszyscy zostaniecie w domu, znajdź pomieszczenie, które w największym stopniu pozwoli Ci odseparować się od hałasów.
Postaraj się także po prostu nie myśleć o dziecku. Zaufaj, że ma doskonałą opiekę, a ty możesz produktywnie działać. Praca zdalna nie do końca pozwala oddzielić przestrzeń zawodową i prywatną, dlatego takie zadanie trzeba wykonać w naszym umyśle i, chociażby wyraźnie rozgraniczyć godziny przeznaczane wyłącznie na pracę, od tych, w których zwracamy się m.in. ku sferze rodzinnej.
Artykuł sponsorowany
Fajnie, że poruszasz ten temat, bo jest on owiany wieloma mitami. Jestem zdania, ze wszystko jest w życiu możliwe 😉
Ja pracuję zdalnie od momentu przejścia na urlop macierzyński, ale nie w zawodzie, w którym pracowałam wcześniej (niestety nie ma takiej możliwości).
O swoich doświadczeniach piszę w nowo powstałym Magazynie, który jest niejako efektem podjęcia wyzwania, jakim jest praca z domu z trójką dzieci. Jest co opisywać, bo praca z dziećmi to kawał wyzwania.