Tłuszcz, chociaż jest wysokokaloryczny, stanowi bardzo ważny składnik każdej zdrowej diety. Nawet dieta odchudzająca powinna zawierać odpowiednią ilość tłuszczu. Składnik ten ma wpływ na gospodarkę hormonalną, układ sercowo-naczyniowy oraz pracę mózgu. Czym powinny charakteryzować się zdrowe tłuszcze i gdzie ich szukać?
Rola tłuszczów w organizmie
Aby organizm prawidłowo funkcjonował, musimy dostarczyć mu, oprócz białka i węglowodanów, zdrowych tłuszczów. Stanowią one przede wszystkim źródło energii. W 1 g tłuszczu znajduje się aż 7 kcal, dlatego nie można przesadzać z jego ilością. Zdrowe tłuszcze w diecie nie powinny dostarczać więcej kalorii niż 30% dziennego zapotrzebowania na energię. Tłuszcze (nawet te zdrowe) mogą także szkodzić, ponieważ przyczyniają się do rozwoju nadwagi i otyłości.
Zdrowe tłuszcze wspomagają przyswajanie witamin A, D, E, K (są to tzw. witaminy rozpuszczalne w tłuszczach). Biorą udział w produkcji rożnych enzymów i hormonów. Odgrywają ważną rolę w wielu przemianach metabolicznych. Wspierają też układ odpornościowy i umożliwiają właściwą pracę mózgu. Ważne jest tylko to, żeby sięgać po odpowiednie, zdrowe tłuszcze.
Które tłuszcze są zdrowe?
Najzdrowsze są tłuszcze nienasycone. Znajdują się w tłustych rybach morskich, a także w olejach roślinnych. Warto sięgać po oleje tłoczone na zimno, ponieważ wówczas, oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, dostarczają nam również wiele witamin i substancji antyoksydacyjnych. Bardzo wartościowym źródłem zdrowych tłuszczów są orzechy, nasiona i awokado. Szczególnie cenione są tłuszcze zawierające kwasy omega-3, ponieważ mają działanie przeciwzapalne. Znajdziemy je zwłaszcza w tłustych rybach, orzechach, siemieniu lnianym i oleju lnianym. Warto uwzględnić te produkty w codziennym jadłospisie.
Tłuszcze nienasycone są wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego nie powinno się na nich smażyć. Pod wpływem wysokiej temperatury w takich tłuszczach wytwarzają się szkodliwe dla organizmu związki chemiczne. Zatem oliwę z oliwek, olej rzepakowy czy olej lniany dodawaj tylko na zimno (np. do sałatek) i na koniec gotowania (np. do zup). Jeżeli szukasz zdrowego oleju do smażenia, to wybieraj tłuszcze nasycone – olej kokosowy ekologiczny albo masło klarowane.
Zobacz także: https://foodsbyann.com/Levann-Supplements-ccms-pol-95.html
Czy masło jest zdrowe?
Masło to tłuszcz mleczny pozyskiwany ze śmietany. Najzdrowszą jego formą jest masło klarowane. W procesie klarowania usuwa się z tłuszczu mlecznego zanieczyszczenia, białka i wodę. Masło klarowane, w przeciwieństwie do masła ekstra, jest odpowiednie do smażenia. Proces klarowania pozbawił je substancji, które obniżały jego punkt dymienia. Dzięki temu można rozgrzewać je nawet do temperatury 250°C i nie będzie to miało negatywnego wpływu na zdrowie. Klarowanie przedłuża też przydatność masła do spożycia – szczelnie zamknięte można przechowywać w lodówce nawet przez kilkanaście miesięcy. Poza tym pozbawione jest kazeiny i laktozy, więc może być spożywane nawet przez osoby z nietolerancjami pokarmowymi.
Ekologiczne masło klarowane ghee działa korzystnie na florę jelitową i nie podnosi poziomu cholesterolu. Spożycie masła klarowanego wpływa za to na wytwarzanie interferonu – substancji o działaniu przeciwwirusowym. Ma przyjemny smak (delikatny, słodkawy i lekko orzechowy), więc pasuje do wielu potraw.
Zdrowe tłuszcze – czym się kierować przy wyborze?
- Wybieraj oleje roślinne tłoczone na zimno i dodawaj je do sałatek i schłodzonych potraw.
- Zdrowe oleje przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, np. w lodówce. Dzięki temu na dłużej zachowasz ich prozdrowotne właściwości.
- Stosuj w kuchni różne tłuszcze. Charakteryzują się one wielością smaków i aromatów. Możesz nimi doprawiać rozmaite potrawy. Na przykład kilka kropli oleju sezamowego doda charakteru daniom azjatyckim, olej z czarnuszki podkreśli smak ryżu, a masło klarowane świetnie skomponuje się z gotowanymi warzywami.
Nie mogę smażyć na maśle klarowanym, mam po nim zgagę.
Uwielbiam orzechy, ale nie jem ich za często 😀 Czasem uda mi się urozmaicić posiłki jakimś zdrowym tłuszczem, ale głównie korzystam z tego w sprayu 😉
U mnie nie ma dnia bez orzechów
zaczęłam stosować różne tłuszcze w kuchni już jakiś czas temu i muszę przyznać, że widzę różnicę. Po posiłku nie czuję się tak ciężko i mój układ pokarmowy nie musi działać na najwyższych obrotach
Dobór tłuszczów to instotna sprawa
Z wielką ciekawością przeczytałam Twój wpis i muszę przyznać, że dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o tłuszczach. Taka wiedza, poukładana i ciekawy tekst, pomogą odnaleźć się w temacie tłuszczów wszystkim rodzicom.
W takim razie bardzo się cieszę
Bardzo przydatny post. Tak mało ludzi dba o swoje zdrowie. Jak obserwuję czasami w sklepach wybory produktów dokonane przez innych to się zastanawiam jak długo jeszcze ten naród będzie miał siłę i ochotę na cokolwiek.
Mnie przeraża kupowanie gotowców niewiadomo z jaką zawartością.
Bardzo fajnie napisałaś to, jest prosto i przystępnie podana wiedza. Myślę, ze każdemu się przyda.
Miło mi to słyszeć/czytać 🙂
Tak to ważne by wybierać zdrowe tłuszcze i dbać o hormonalny układ i serduszko.
Tak jest.
Jak zwykle krótko i konkretnie. Lubię takie merytoryczne posty.
Cieszę się.
Dziś na śniadanko gościło u mnie awokado. Uwielbiam zarówno na kanapki, jak i w sałatkach. Bardzo ciekawy artykuł. 🙂
U mnie gości codziennie.
Jeśli chodzi o zdrowe tłuszcze to nie mam za dużej wiedzy, dobrze dowiedzieć się czegoś więcej.
Ja od stycznia zgłębiam ten temat
Bardzo dobrze, że piszesz o zdrowych tłuszczach. Z przyjemnością poszerzyłam wiedzę w tym zakresie.
Cieszę się.