Jak zapakować sprzęt rowerowy na wakacje do samochodu?
Osoby, które nawet na wakacjach nie wyobrażają sobie życia bez swoich rowerów, często zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej przewozić je samochodem. Oto najlepsze rozwiązania, wykorzystywane przez rowerzystów.
Transport roweru w środku samochodu
To rozwiązanie, które posiada naprawdę długą listę zalet. Pozwala nie tylko uchronić rower przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także umożliwia bezpieczne pozostawienie go w aucie na czas postoju. Przewożenie roweru wewnątrz auta w żaden sposób nie wpływa na jego obrys zewnętrzny, co pozwala oszczędzać paliwo i nie zaburza aerodynamiki.
Niemniej jednak, jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób będących posiadaczami pakownych, dużych aut, takie jak vany lub też busy. W takiej sytuacji z powodzeniem można umieścić rower we wnętrzu auta i wciąż cieszyć się odpowiednią ilością przestrzeni na pozostałe bagaże. W przypadku mniejszych aut, przewożenie rowerów w ich wnętrzu często wiąże się z koniecznością złożenia fotela oraz demontażu roweru.
Przewożenie rowerów na zewnątrz samochodu
Osoby, które nie mają w środku auta wystarczającej ilości miejsca na to, aby swobodnie umieścić tam rower, mogą zdecydować się na przewożenie rowerów w zewnętrznych bagażnikach. Bagażnik rowerowy na samochód występuje w wielu wariantach. Oto dostępne na rynku rozwiązania.
Bagażnik dachowy
Jest to sposób przewożenia roweru, na który decyduje się największa liczba osób. Na auto zakłada się specjalne belki, do których mocuje się bagażnik rowerowy. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest dość niska cena samego bagażnika – pod warunkiem, że auto jest już wyposażone w belki.
Bagażniki montowane na dachu zapewniają możliwość swobodnego korzystania z bagażnika samochodu i podnoszenia jego klapy. Bagażnik rowerowy dachowy to najlepsze rozwiązanie dla osób, które dużo i często jeżdżą na rowerze – nie trzeba go demontować. Umożliwia sprawne ściąganie i zakładanie roweru. Na dachu przeciętnego samochodu zmieścić się mogą nawet trzy jednoślady.
Bagażnik na hak
Jest to również popularne wśród rowerzystów rozwiązanie. Bagażnik montowany na haku holowniczym nie zwiększa spalania w tak dużym stopniu, jak bagażnik dachowy. Dodatkowo, jest znacznie cichszy w trakcie jazdy. Z powodzeniem można załadować na niego nawet ciężki rower elektryczny.
Dostępne na rynku nowoczesne bagażniki na hak są odchylane, dzięki czemu nie utrudniają korzystania z bagażnika. Niestety, minusem tego rozwiązania jest nieznaczne zwiększenie szerokości pojazdu. Kierowcy, którzy nie posiadają haka holowniczego, muszą go kupić, zamontować oraz zalegalizować.
Bagażnik na klapę
Jest to najmniej popularny typ bagażników. Zakłada się go na klapę samochodu. Trzeba podkreślić, że jest to jedyny typ bagażnika, który nie dopasuje się do każdego samochodu. Bagażnik na klapę powinien być kompatybilny z jej rozmiarem i kształtem – na szczęście możliwości dostosowania są dość duże.
To doskonałe rozwiązanie dla osób, które z rowerów korzystają dość rzadko – na przykład tylko w czasie wakacyjnych wyjazdów, raz lub dwa razy do roku.
*post sponsorowany
Zdecydowanie kocham tn bagażnik na hak. Jest możliwośc przewożenia 4-5 rowerów, łatwo je zapakować i jest dostęp do bagażnika.
To fajna rzecz.
Oj jest tych opcji i możliwości sporo. Mam bagażnik dachowy i jego minusem to wiadomo jest większe spalania, ale też konieczność dźwigania roweru na dach samochodu.
Bardzo ciekawe informacje, dobrze wiedzieć, przekazuję dalej 🙂!
Z pewnością jest to kluczowa kwestia, z tego względu, że niebawem wiele osób będzie z niej korzystać.
Mój mąż nieraz przewoził swój rower na bagażniku dachowych, uważa że to dobry sposób
My na nasze wyjazdy, wypożyczaliśmy bagażnik do auta na hak.
To też dobra opcja.