Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsta dolegliwość okresu niemowlęcego i noworodkowego. Rodzice maluchów doskonale są świadomi, że przypadłość ta powoduje u dziecka duży ból i dyskomfort. Malec staje się grymaśny i płaczliwy, a także może mieć lekko podwyższoną temperaturę ciała. Pieluszkowe zapalenie skóry można jednak skutecznie leczyć, a także mu zapobiegać. Jak więc zrobić to dobrze?
Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka – czym ono dokładnie jest?
Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka to nazwa dolegliwości związanej z pojawieniem się charakterystycznych, bolesnych zmian w określonych miejscach na skórze u dziecka. Samo określenie „pieluszkowe” jest używane dlatego, że stany zapalne najczęściej obejmują te partie ciała, które są narażone na kontakt z pieluchą, moczem i kałem. Okazuje się, że zmiany chorobowe skóry w przebiegu tej dolegliwości mogą być wyjątkowo zróżnicowane. Obejmują one np. pojawienie się rumienia, pęcherzyków, a także innych grudek i wykwitów. Mogą one swędzieć i piec, aczkolwiek za każdym razem powodują u dziecka ogromny dyskomfort.
Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry jest dolegliwością, na której występowanie składa się niezwykle wiele czynników. Mogą one występować pojedynczo, a także mogą ze sobą współistnieć. Do najczęstszych przyczyny, które warunkują pieluszkowe zapalenie skóry, zalicza się:
- wilgoć – mowa tu głównie o kontakcie skóry z moczem o kwaśnym odczynie, który doprowadza do uszkodzenia wierzchniej warstwy naskórka;
- nadmierne tarcie skóry przez pieluchę, szczególnie, kiedy jest ona wykonana z nieodpowiednich materiałów;
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry dziecka – w tym zakresie należy rozumieć np. nieodpowiednie kosmetyki do ciała, które niekorzystnie wpływają na barierę lipidową, a także niedostateczne zmienianie pieluszki;
- nawracające biegunki;
- uczulenie i reakcje alergiczne;
- wady układu moczowego.
Pieluszkowe zapalenie skóry najczęściej dotyka dzieci pomiędzy 7 a 12 miesiącem życia. Rodzice, obserwując skórę dziecka, a także jego zachowanie, nie powinni mieć problemów z rozpoznaniem dolegliwości.
Jak objawia się pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka objawia się stopniowo – rzadziej nagle. Co więcej, dolegliwość ta może rozwijać się powoli i obejmować coraz to większe parte tkanek skóry. Na samym początku, rodzice w miejscu kontaktu ciała z pieluszką będą mogli zaobserwować widoczny rumień. Nie jest wykluczone, że pojawi się także lekki obrzęk. Nieco później, będzie można zaobserwować dość intensywne złuszczanie się naskórka. Jeśli w tym momencie, nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, proces będzie postępował. Dochodzi do znacznego nasilenia się opuchlizny, a także pojawiają się wyraźniejsze zmiany skórne. Mogą one przybierać postać grudek, pęcherzyków, a także zmian przypominających delikatne owrzodzenie. Dziecko odczuwa duży dyskomfort, uporczywy świąd i pieczenie. Zaczyna rozdrapywać zmiany, co utrudnia ich gojenie się. W ten sposób przenoszone są także bakterie, co może doprowadzić do nadkażenia rany.
Jak można leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?
Lecząc pieluszkowe zapalenie skóry w warunkach domowych, trzeba wykazać się szybką reakcją. Im dalej stan zapalny będzie się pogłębiał, tym bardziej konieczne będzie wdrożenie terapii farmakologicznej po konsultacji ze specjalistą. Pierwszym krokiem do skutecznej redukcji pieluszkowego zapalenia skóry jest stosowanie odpowiednich preparatów jak np. Sudocrem. Maść ta nie tylko wspiera procesy gojenia i regeneracji tkanek skóry, ale także wykazuje się działaniem antybakteryjnym. Sudocrem łagodzi także świąd i pieczenie, więc przyniesie dziecku natychmiastową ulgę. Dodatkowo konieczna jest dbałość o higienę miejsc zmienionych chorobowo. Do kąpieli powinno się jednak wybierać środki o silnie nawilżającym i kojącym działaniu.
Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry – o czym warto pamiętać?
Pieluszkowe zapalenie skóry jest wypadkową wielu czynników, oddziałujących na tkanki skóry dziecka. Profilaktyka pomaga je ograniczyć, a tym samym zredukować ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Warto zwrócić uwagę na dobór pieluszek, które powinny gwarantować odpowiednią cyrkulację powietrza, a także być wykonane z odpowiedniego materiału. Częstotliwość zmiany wyrobów chłonnych również ma tu ogromne znaczenie. Rodzice muszą również dbać o higienę okolic intymnych u dziecka, koniecznie za pomocą odpowiednich kosmetyków, które nie wykazują się drażniącym i agresywnym działaniem.
źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory
Post sponsorowany
Kiedyś babcie takie zapalenie leczyły mąką ziemniaczaną , która wszystkie stany zapalne likwidowała błyskawicznie, dzisiaj chyba już niewiele osób wie o tym…
Nie tylko babcie 🙂
O delikatną skórę maluszka trzeba dbać z największą pieczołowitością.
Zgadza się.
Dziękuję za informację. Warto to wiedzieć.
Nie słyszałam o tej dolegliwości, ale pewnie bywa uciążliwa i bolesna.
Nie jest taka rzadka wśród maluszków.
Ten etap już na szczęście za nami, a w pracy z dziećmi póki co takiego przypadku nie miałam – ale jest to wiedzą niezbędna zarówno rodzicom, jak i opiekunkom oraz wychowawcom w grupach żłobkowych.
Przerabiałam temat na swoich dzieciach.
Ta dolegliwość napewno jest bardzo przykra, warto jej zapobiegać
Zdecydowanie. Moje dziecko miało, nic przyjemnego.
bardzo ciekawe