Wiersze powinny być dla naszych dzieci ważnym elementem podczas nauki, ponieważ są odpowiedzialne za rozwój wyobraźni oraz kreowanie własnych poglądów. Dzieci poznając wiersze są w stanie zacząć postrzegać świat nieco inaczej i zwiększyć swój poziom inteligencji. Jako rodzice zadbajmy więc o to, aby dostarczyć naszym dzieciom jak najlepsze warunki do rozwoju za pomocą wierszy.
Dlaczego dzieci powinny recytować wiersze?
Wiersze dla dzieci nie tylko są dobrym narzędziem do pogłębiania wiedzy czy ciekawości o świecie. W dzisiejszych czasach niestety coraz mniej rodziców dba o to, aby ich dzieci miały dostęp do wierszy. Jako dorośli, doświadczeni ludzie powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób możemy pomóc naszemu dziecku z różnymi problemami. Jednym z nich może być na przykład stosunkowo słaba pamięć dziecka. Tutaj z pomocą przychodzi nam oczywiście recytowanie wierszy. Czynność ta, jeśli jest stosowana regularnie, pomaga dziecku poprawić i usprawnić swoją pamięć a także skupienie, ponieważ podczas nauki wiersza na pamięć, malec musi wytężyć umysł, skupić się w stu procentach na danym tekście, aby zapamiętać jak najwięcej. Ponadto, oprócz pamięci recytacja poprawia także umiejętności czytania. Rozwija wyobraźnię i inteligencję. Równie ważnym aspektem jest poprawa wymowy. Jeśli chcesz zadbać o to, by Twoje dziecko posługiwało się poprawną polszczyzną, musisz nauczyć je recytacji wiersza. Twój wychowanek na pewno Ci podziękuję za kilka lat.
Najpopularniejsze wiersze dla dzieci
Znamy wszystkie zalety recytowania wierszy od najmłodszych lat. Zadajmy sobie pytanie, od jakiego wiersza powinniśmy zacząć, aby nie zniechęcić naszego dziecka, a w sposób skuteczny i bezstresowy zachęcić i zaciekawić je nauką wierszy? Przedstawiamy wam najbardziej popularne wśród maluchów utwory, których uczą się z uśmiechem na ustach, a potem czekają, aż ktoś je pochwali za piękną recytację. Bo w końcu każdy lubi dostawać komplementy, czyż nie? Bardzo znanym i cenionym autorem wierszy dla dzieci jest między innymi Jan Brzechwa. Jego wierszyki są proste do zrozumienia, nie zawierają także żadnych trudnych słów, są więc zdecydowanie zachęcającym rodzajem literatury. Zwłaszcza jeżeli dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z mówieniem oraz recytowaniem. Najbardziej znane jego wiersze noszą tytuły ,,Na straganie” oraz ,,Pomidor”. Innym równie łagodnie piszącym autorem ukazuje się Julian Tuwim. Jego cierpliwe podejście do pracy sprawiło, że powstały z tego wspaniałe dzieła, uwielbiane przez tysiące dzieci, na przykład ,,Lokomotywa” lub ,,Bambo”. Twórca swoim sposobem pisania wprowadza dzieci w magiczny świat, pozwala poznać nowe tereny, dzięki czemu dzieciaki z chęcią i zaangażowaniem wyrażają ciekawość wobec jego utworów. Są to wiersze idealne na pierwszą naukę tekstu. Oprócz swojego niezwykłego klimatu są pisane nieskomplikowanym językiem, można nawet powiedzieć, że językiem dziecięcym. Ceniona wśród wierszy dla dzieci jest też Maria Konopnicka i jej wpływające na wyobraźnię teksty, np. ,,Krasnoludki”, ,,Niezapominajki” czy ,,Pranie”. Są to dzieła pełne prostych wyrazów, sprzyjających nauce na pamięć.
Dokonujmy wyboru wierszy świadomie
Warto więc poświęcić trochę czasu i spędzić go z dzieckiem, ucząc go recytacji, gdyż w przyszłości przyniesie to same korzyści. Nie powinniśmy poddawać się, jeśli dziecko po pierwszej próbie zrezygnuje lub w ogóle nie będzie zainteresowane. Skupmy się wtedy na metodzie, jaką stosujemy. Spróbujmy zmienić wiersz, zapytajmy naszego malucha, jaka tematyka by go interesowała. Nie wybierajmy na początek zbyt długich tekstów i nie każmy dziecku uczyć się ich przez kilka godzin. Pamiętajmy, że dzieci są żywiołowe i potrzebują wielu przerw.
Wierszyki dla dzieci są nie tylko genialną zabawą, ale również zachęcają dzieci do czytania. Najmłodszych trzeba uczyć czytać i oswajać z książkami.
Jako dziecka bardzo lubiłam wiersze i wierszyki – gust zmienił mi się z wiekiem. Teraz mam wrażenie, że większości przesłań zupełnie rozumiem – zdecydowanie wolę sięgać po prozę! 😉
Do Bambo ostatnio sporo osób nie jest przekonanym, bo podobno propaguje rasizm. Ja tam zawsze ten wiersz za bardzo pozytywny uważałam. Moje dzieci niestety rzadko czytaja wiersze (ja też), wolą prozę. Czasem jednak jak im jakiś ciekawy pokażę, przeczytam, to widzę zainteresowanie.
Mój syn bardzo szybko łapie wszelkie wiersze i wierszyki. Chociaż szczerze mówiąc woli czyta książki z rozbudowaną fabuła niż właśnie wiersze.
Wiersze są specyficzne.
Jako dziecko i nastolatka bardzo lubiłam wiersze. Teraz sięgam już jedynie po powieści które przenoszą mnie w inny magiczny świat.
Dzieciom warto ogólnie dużo czytać i my też staramy się tak robić. Czy to wiersze, czy proza, teraz dzieci już samodzielnie wybierają 🙂
Stawiam, że częściej wybierają prozę.
Przyznam, że bardzo dużo poezji czytałam dzieciom, chętnie podłapywały tę formę rozrywki czytelniczej, niektóre wierszyki same im wpadały do główek, chciały bawić się w recytowanie. 🙂
I to jest fajne.
Ja również uważam podobnie jak Ty. Ogólnie rzecz biorąc, samo czytanie dzieciom rozwija, a nauka recytacji to w ogóle świetna i niesamowicie potrzebna sprawa.
Tym bardziej, że na ogół są rytmiczne i same „wpadają” w ucho.
Brzechwa to klasyk, nasi synowie świetnie poznali jego wiersze. Jednak od pewnego momentu zdecydowali, że chcą słuchać i czytać tylko prozę.
To już bardziej świadomy wybór pewnie.
Czytaliśmy sporo wierszy, kiedy córka była młodsza. Teraz zupełnie to zarzuciliśmy.
Im dziecko starsze tym niestety mniej sięga się po wiersze.
Kiedyś znajomość wierszy była niemalże obowiązkowa. Dziecko miało szansę się z nimi osłuchać, nauczyć na pamięć. Teraz raczej to zanika.
Aczkolwiek młodsze dzieci często uczą się wierszyków.
Wychowałam się na wierszach Brzechwy i Tuwima, podobnie jak moje dzieci. Wspaniałe i cudownie było wrócić do nich przy kolejnym małym słuchaczy. Żałuję tylko, że tak mało dzieci uczą się wierszy na pamięć w przedszkolu lub szkole.
Wszystko zależy od nauczyciela.
mojej starszej takie zapamiętywanie przychodzi już samo, kiedy czytamy jakiś wiersz, bardzo czesto zdarza się, że sama cytuje z pamięci 🙂
I o to chodzi.
Nasz najmłodszy ma bardzo dobrą pamięć, lubi słuchać piosenki i je powtarzać. Tak samo z rymowankami.
Właśnie taka jest zaleta wierszy. Ćwiczą pamięć mimowolnie.
Ja uważam, że wiersze są tak ważne jak i książki 😊
Tak, aczkolwiek cieszą się mniejszym zainteresowaniem
Czytać zdecydowanie warto – zarówno prozę,jak i poezję. Tuwima i innych „klasyków gatunku” lubimy,ale często sięgamy też po wiersze bardziej współczesne – bo są napisane mniej archaicznym językiem.
Ważne, żeby czytać!