Infekcja układu pokarmowego to nieprzyjemny problem, występujący często u dzieci. Biegunkę możemy stwierdzić, jeśli zaobserwujemy zmianę konsystencji stolca na luźną lub płynną oraz wzrost liczby wyróżnień. Jest ona szczególnie niebezpieczna u niemowląt, ponieważ w krótkim czasie może doprowadzić do odwodnienia.
Przyczyny występowania biegunek
Najczęstszą przyczyną biegunek są zakażenia wirusowe. Szczególnie groźne są infekcje rotawirusowe, które mogą mieć ciężki przebieg z wysoką gorączką. Na szczęście na rynku dostępna jest szczepionka uodparniająca na patogen. Innymi wirusami prowadzącymi do nieżytu żołądkowo-jelitowego są norowirusy oraz adenowirusy. Przyczyną biegunki mogą być także bakterie, szczególnie jeśli obserwujemy wysoką gorączkę oraz obecność krwi w stolcu.
Odwodnienie jako ciężkie powikłanie biegunki
Odwodnienie jest najgroźniejszą konsekwencją omawianego stanu. Określa się je jako niedobór wody w organizmie poniżej poziomu zapewniającego jego prawidłowe funkcjonowanie. Stan odwodnienia można określić na podstawie wielu czynników, np. procentowej utraty masy ciała, suchości śluzówek, zapadnięciu gałek ocznych, napięciu skóry, obecności łez. Na podstawie tych niespecyficznych objawów można zakwalifikować odwodnienie jako:
- niewielkie – dziecko jest przytomne, śluzówki jamy ustnej są wilgotne, gałki oczne niezapadnięte, a skóra elastyczna,
- umiarkowane – dziecko jest niespokojne, gałki oczne są zapadnięte, śluzówki podsychające, a skóra mniej elastyczna,
- ciężkie – dziecko jest senne lub nieprzytomne, śluzówki są suche, gałki oczne zapadnięte, skóra nieelastyczna.
Leczenie biegunki
Pojawienie się biegunki nie wymaga wykonywania dodatkowych badań diagnostycznych, ponieważ mają one niewielki wpływ na postępowanie lecznicze. Biegunkę leczymy głównie objawowo, dbając o odpowiednie nawodnienie oraz, w przypadku pojawienia się gorączki powyżej 38°C, podając leki przeciwgorączkowe. U dzieci o masie ciała do 10 kg podstawowe zapotrzebowanie na wodę obliczamy według wzoru 100 ml x masa ciała dziecka. Każdorazowo po wymiotach i oddaniu stolca biegunkowego należy podać kolejne 5-10 ml/kg płynu najlepiej w postaci płynu wieloelektrolitowego, który można zakupić w aptece. Podczas nawadniania unikamy soków, ponieważ zawarte w nich cukry mogą nasilać objawy. W trakcie biegunki utrzymujemy także dotychczasowe żywienie, a w przypadku dzieci karmionych mlekiem matki – karmienie piersią. Nie stosujemy głodówek, które niebezpiecznie zmniejszają ilość dostarczanych kalorii i przyczyniają się do osłabienia organizmu. Jeśli dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, starajmy się wybierać takie o wysokiej zawartości wody np. zupy czy owoce.
Biegunka wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się pieluszkowego zapalenia skóry. W trakcie choroby należy szczególnie zadbać o czystość tej okolicy oraz odpowiednią pielęgnację. Na odparzenia u niemowląt dobrze sprawdzi się krem Bepanthen Baby, który stosowany przy każdej zmianie pieluszki pomaga zabezpieczyć skórę przed drażniącym działaniem moczu i kału oraz nawilża ją, przyspieszając regenerację naskórka.
Tekst ma charakter informacyjny. Nie może być traktowany jako porada medyczna lub farmaceutyczna.
*post gościnny
Cenne rady dla młodych mam 🙂
Warto wiedzieć, ale życzę, żeby nie musieć wykorzystywać tej wiedzy.
wiem jak parę moich znajomych bardzo się męczyło, szkoda, że tego wpisu nie było wcześniej 😉
Myślę, że wielu osobom jeszcze mimo wszystko się przyda.
Syn miał 7 miesięcy jak trafił do szpitala z powodu rota wirusa. To były cieżkie chwile dla nas wszystkich
Wierzę. Ja wylądowałam z dwójką na raz.
Moje dzieci jako niemowlęta nie miały na szczęście biegunek.Jwdnak tak jak piszesz, nie wolno dopuścić do odwodnienia dziecka.
Moje złapały rotawirusa równocześnie.
Cieszę się, ze mam na tyle duże dzieci, iż ten problem mnie nie dotyczy,
Na całe szczęście moje potomstwo jakimś cudem uniknęło biegunek.
Tylko pozazdrościć.
Temat jest mi totalnie obcy, ale warto poznac sposoby na biegunke u maluchow 😉