Na rynku obecnie znajduje się duża liczba różnego rodzaju gier dla dzieci. Zarówno te bardziej skomplikowane, jak i te prostsze najczęściej posiadają oznaczenia dotyczące przeznaczenia do wieku malucha. Wszystkie gry mają wiele zalet i dają nie tylko przyjemność, ale również naukę nowych umiejętności. Niestety standardowy rodzic może czuć się nieco przytłoczony ogromem wyboru zabaw dla swojego podopiecznego. Jak kupować gry odpowiednie dla małego dziecka? Podpowiadamy, które z nich będą najbardziej rozwijające, dając przy tym dużą frajdę niejednemu maluchowi.
Wyjątkowe zalety współczesnych gier dla najmłodszych
Gry to nie tylko doskonały sposób na zabawę, ale równie często cenne lekcje służące rozwojowi każdego dziecka. Warto zdecydować się właśnie tylko na taką rozrywkę, która spełnia oba te warunki. Da to szansę dziecku na szybszy rozwój, ale też nauczy go, że przyjemne zajęcia mogą być również pożyteczne.
Niektóre z gier w łatwy sposób angażują ludzi do wspólnej zabawy. Nieważne, czy jest to rodzic z dzieckiem, czy dziecko z rówieśnikiem, tego rodzaju rozrywka pełni również funkcje społeczne czy integracyjne. Jest to forma zabawy, której przyjemność płynie z kontaktu bezpośredniego z drugim człowiekiem. A granie dla maluchów często pozostawia po sobie niezapomniane chwile, które w dalszym życiu przeradzają się w piękne wspomnienia z dzieciństwa.
Rodzaje gier dla przedszkolaków, które uczą i bawią jednocześnie
Gry zręcznościowe to często szybka i przyjemna rozgrywka, która cechuje się zazwyczaj intuicyjnymi zasadami. Zazwyczaj są uwielbiane przez maluchów z chęcią chcących wygrać kolejną rundę. Oparte na powtarzalności zabawy zazwyczaj przyczyniają się do rozwoju psychomotorycznego dziecka. Gry zręcznościowe to często bardzo prosta rozrywka, dlatego może w nie grać niemal każdy maluch.
Gry losowe oparte są na niewiadomej. Kto wygra? Ile punktów zdobędzie? Te inne pytania mogą pojawić się w głowie dziecka podczas na przykład podczas rzucania kostek do gry. Ten rodzaj zabawy jest bardzo dynamiczny i szybko przyciąga uwagę prawie każdego malucha. Najważniejsze podczas tej rozrywki jest to, że dziecko uczy się przegrywać i wygrywać w dość prosty i szybki sposób.
Kolejne z zabaw to gry karciane. Oparte na tradycyjnym „Piotrusiu” czy „Wojnie” szybko zyskują żywe zainteresowanie dzieci. W gry karciane najlepiej jest grać w parzystą liczbę osób. Najmłodsi po zapoznaniu się z zasadami powinni uczyć się w nie grać wraz ze swoimi rówieśnikami. Oddalenie się i pozwolenie na samodzielne budowanie rozgrywki uczy malucha sztuki kompromisu oraz umiejętności funkcjonowania w grupie.
Natomiast gry pamięciowe nadają się doskonale dla bardzo małych dzieci. Wśród nich należy wyróżnić jedną z ciekawszych zabaw dla maluchów, czyli memo dotykowe Goki. Ta gra jest dostępna już od trzeciego roku. Uczy dziecko nazywania kolorów oraz ćwiczy w dużym stopniu jego pamięć wzrokową. A na rynku znajdziesz również wiele innych różnych gier pamięciowych dla dzieci, dzięki którym Twoje dziecko będzie mogło wzmocnić swą zdolność do kojarzenia kolorów, liczb, wzorów i innych.
Ostatnią kategorią są gry familijne, które są dedykowane zabawie w gronie całej rodziny lub najbliższych. Ta rozrywka oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych posiada również inne zalety. Dzięki tego typu grom rodzina spędza wspólnie czas, bawiąc się przy tym oraz ucząc nowych rzeczy. Gry familijne to często tytuły łatwe do opanowania polecane każdej rodzinie.
Mamy nadzieję, że Twoje dziecko pokocha swoją nową grę. Koniecznie zdecyduj się na taką, w którą będzie miał ochotę grać przez długi czas.
Ostatnio moje dzieci mają jazdę na gry karciane. Nie ma dnia, by chocby bez jednej partyjki wojny czy makao się obeszło. Dla mnie to plus, bo dzieci uczą się szybko liczyć przy makao.