Pandy to charakterystyczne biało-czarne ssaki z rodziny niedźwiedziowatych. Dziennie potrafią zjeść nawet 40kg pożywienia, które w głównej mierze stanowią bambusy, ale również i ryby oraz niewielkie gryzonie. Na świecie występuje zaledwie 1000 osobników tego gatunku, zatem są objęte ochroną. 16 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pandy i z tej okazji przygotowałam coś dla Was.
Darmowe materiały na Dzień Pandy – napis do druku
Już od jakiegoś czasu w pakietach materiałów uwzględniam napisy tematyczne. Możecie je wykorzystać w dwojaki sposób – każdy znak graficzny jest na osobnej kartce. Symbole są na tyle duże, że bez problemu je wytniecie. Oczywiście skoro to święto pandy to motyw tego zwierzęcia jest przewodni i wypełnia każdą cyfrę i literę.
Całość napisu to 16 marca Międzynarodowy Dzień Pandy oraz kropka i wykrzyknik. Oczywiście jeśli napis jest dla Was za długi nie musicie drukować całego pliku, a wybrać tylko te strony, które Was interesują.
Napis 16 marca Międzynarodowy Dzień Pandy.
Gry dla dzieci z okazji Dnia Pandy
Jeśli chodzi o pomoce dydaktyczne, które bawią i uczą tym razem postawiłam na dwie dość znane gry. Pierwszą z nich jest bingo w wersji uproszczonej dla dzieci, drugą jest gra karciana znana jako „Piotruś”
Gra w bingo z pandami
Pakiet do gry w bingo zawiera:
- plansze dla graczy – jest ich 10, więc tyle osób może grać równocześnie;
- 24 kafelki z wizerunkiem pand;
- Kafelki/żetony do zakrywania pól na planszy (tą stronę musicie wydrukować więcej razy, aby każdy z graczy miał po 9 kafelków na rozgrywkę).
Wszystkie elementy polecam zalaminować, dzięki temu posłużą nam znacznie dłużej. Kafelki rozcinamy.
Zasady gry w bingo są proste. Każdy gracz wybiera planszę dla siebie i 9 kafelków do zarywania pól. Żetony z pandami rozkładamy na stoliku, tak, aby pandy nie były widoczne i rozpoczynamy grę. Losujemy kafelek z pandą – jeśli mamy identyczny obrazek na planszy zakrywamy go żetonem. W standardowej wersji wygrywa osoba, która jako pierwsza zakryje wszystkie 9 pól i wypowie hasło „Bingo”. Jeśli macie mniej cierpliwe dzieci zasadę tę można zmodyfikować, wygrywa ten kto jako pierwszy zakryje pola w jednej linii lub po przekątnej (wówczas tylko 3).
Piotruś Panda
Do gry w Piotrusia przygotowałam talię 25 kart. Mamy 12 par (od 1 do 12) i jedną kartę, którą jest Piotruś (13). Możecie wydrukować sobie tylko strony z numerami, albo, jeśli chcecie mieć karty z awersem i rewersem, wówczas polecam druk dwustronny najlepiej na sztywnym papierze (zaprojektowałam też tył kart).
Zasady Piotrusia
W grze może brać udział 2 do 4-5 graczy. Tasujemy karty i rozdajemy wszystkie uczestnikom. Odkładamy na bok wszystkie pary, które nam się trafią. Następnie, losujemy kartę od gracza z prawej strony i czynność tę powtarzamy grając zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli trafi nam się karta pasująca do pary, odkładamy ją, jeśli nie gramy dalej. Przegrywa osoba, która zostaje z Piotrusiem w ręku.
Karty możecie też wykorzystać do innych celów – pomysły można mnożyć, uruchomcie tylko swoją kreatywność.
Tym razem to by było na tyle. Mam nadzieję, że będziecie się dobrze bawić wykorzystując przygotowane przeze mnie materiały na Dzień Pandy.
Jak zawsze podpowiadam, że więcej pomocy dydaktycznych znajdziecie w pobieralni.
Nie wiedziałam, że jest Dzień Pandy. Ciekawe te gry z tymi Pandami.
Świetne inspiracje dla rodziców i nauczycieli. Jest z czego wybierać!