Zanim jeszcze dziecko przyjdzie na świat, zaczynamy kompletować wyprawkę dla noworodka. Najczęściej jest ona bardziej obszerna, gdy rodzicami zostajemy po raz pierwszy. Po czasie okazuje się dopiero, że niektóre rzeczy były kupione zupełnie niepotrzebnie, zwłaszcza mam tu na myśli różne gadżety. W tym poście skupię się na jednym z nich. Myślę, że gryzak dla dziecka to obowiązkowa pozycja na liście wyprawkowej.
Każde dziecko prędzej czy później przechodzić będzie etap ząbkowania. Nie sposób przewidzieć jak zareaguje. Są maluszki, które ten etap przechodzą bardzo gładko, a są takie, które bardzo się męczą: gorączkują, mają gorączkę, biegunkę czy inne objawy. To okres, w którym mocniej się ślinią i namiętnie wkładają do buzi, co tylko znajdzie się w zasięgu: począwszy od własnych kończyn, poprzez zabawki i inne przedmioty, dlatego warto zaopatrzyć się w gryzak. Jego zadaniem jest złagodzenie bólu i uczucia swędzących dziąseł
Na co zwracać uwagę przy doborze gryzaka?
Asortyment sklepów dziecięcych jest niesamowicie szeroki. Z półek atakują nas właściwie przedmioty stworzone z różnych materiałów, z wypełnieniem czy bez, we wszystkich kolorach tęczy, o różnych teksturach. Jest jednak kilka elementów, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy decydujemy się na gryzak dla dziecka:
- Bezpieczeństwo – przeznaczenie jest znane, a więc musimy zadbać o bezpieczeństwo maluszka. Gryzak nie powinien mieć żadnych ostrych krawędzi, ani elementów, które można odgryźć czy połknąć. Jego kształt powinien być dostosowany także do małej rączki, aby dobrze się go trzymało. Ponadto, najlepiej by posiadał certyfikat bezpieczeństwa i był pozbawiony szkodliwego Bisfenolu A.
- Utrzymanie czystości – ponieważ naturalnie gryzak przeznaczony jest do tego, by brać go do buzi, powinniśmy sprawdzić czy łatwo będzie go myć. Przed pierwszym użyciem najlepiej go wyparzyć, w celu pozbycia się wszelkich bakterii.
- Wygląd – gryzak dla dziecka ma nie tylko funkcję kojącą, ale będzie również traktowany jako zabawka. Kształt i wygląd stanowi także o jego atrakcyjności z punktu widzenia małego użytkownika.
Gryzaki – kolorowy zawrót głowy
Jak wspomniałam wcześniej można wybierać spośród szerokiej gamy produktów. Wszystkich modeli jest dosłownie do wyboru, do koloru. Mamy różne rodzaje gryzaków:
- Żelowe – można je schłodzić w lodówce, utrzymują długo niską temperaturę przeciwdziałając obrzękom.
- Wodne – wypełnione są wodą destylowaną. Także nic nie stoi na przeszkodzie by je schłodzić, jednakżę temperatura szybko wraca do normalnego poziomu.
- Drewniane – słyną z właściwości antybakteryjnych i są bardzo trwałe itd.
- Logopedyczne – przeznaczone są dla dzieci mających problemy z rozwojem jamy ustnej
- Do podawania pokarmów – ich budowa przypomina smoczek, z tym, że mają dodatkową funkcję podawania pokarmu.
Producenci oferują nam gryzaki, które mają specjalne uchwyty, by dziecku łatwiej je było utrzymać. Są takie, które mają montowane smycze, dzięki czemu trudniej jest je zgubić. Kolejną opcją są gryzaki z wypustkami, które dodatkowo masują dziąsełka. Sklepy dla dzieci oferują też połączenie tego gadżetu z grzechotką.
Ciekawszym modelem jest zabawka z funkcją gryzaka – Żyrafka Sophie. Nie dość, że jest urocza to ma jeszcze kilka dodatkowych zalet. Jej historia sięga 60 lat wstecz. Wykonana jest z bezpiecznego lateksu, jej ubarwienie stymuluje wzrok dziecka. Zwierzątko oddziałuje też na słuch, ponieważ po naciśnięciu delikatnie piszczy, a na dodatek… pachnie. Wygodnie się ją trzyma dzięki długiej szyi. Może więc ona zostać przyjacielem Waszego maluszka. Dostać ją można w różnych opcjach, także z wygodnymi uchwytami.
Jakie jest Wasze doświadczenie w temacie wyboru gryzaka dla dzieci?