Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla dziecka?
Niewłaściwie dobrane obuwie w dzieciństwie ma kolosalny wpływ na zdrowie stóp. Biorąc pod uwagę, że 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, a zaledwie 10-15% dorosłych w dobrze rozwiniętych państwach nie ma z nimi problemu, nietrudno stwierdzić, co może być tego przyczyną.
Niewłaściwie dobrane obuwie w dzieciństwie ma kolosalny wpływ na zdrowie stóp. Biorąc pod uwagę, że 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, a zaledwie 10-15% dorosłych w dobrze rozwiniętych państwach nie ma z nimi problemu, nietrudno stwierdzić, co może być tego przyczyną. Ważne zatem, by wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla dziecka.
Ciekawostki o stopach
Stopy mają „ciężkie” zadanie – przede wszystkim muszą unieść ciężar naszego ciała. Pozwalają nam utrzymać stabilizację, odpowiadają także za amortyzację. W stopach znajduje się aż 26 kości i 33 stawy, które powiązane są 107 ścięgnami. Sami przyznacie, że jak na tak niewielką powierzchnię wynik jest imponujący – a jak rozkładają się proporcje utrzymania naszego ciała? Otóż 1/3 ciężaru przejmują pięty, przodostopie utrzymuje 40%, a reszta rozkłada się na zewnętrzną część stopy oraz palce.
Kiedy biegamy obciążenie stóp wzrasta dziewięciokrotnie, z kolei, gdy chodzimy na szpilkach aż 28-krotnie! (źródło: poradnik podologiczny).
O stopy trzeba dbać!
Zła kondycja stóp może skutkować wieloma innymi dolegliwościami tj. kłopoty z kolanami, biodrami czy kręgosłupem. To właśnie stopy mają znaczący wpływ na poprawną postawę całego ciała. Najczęstszą przyczyną problemów jest niewłaściwie dobrane obuwie: za duże, za małe, czy używane wcześniej przez kogoś innego. Dlaczego? Niewłaściwy dobór obuwia sprzyja deformacjom, a tego każdy rodzic chciałby uniknąć.
Kiedy zaopatrzyć dziecko w obuwie?
Małe stópki lubią swobodę. Nie powinniśmy wciskać niemowlaka w buty, bo on najzwyczajniej w świecie ich nie potrzebuje. Zaleca się wręcz, by stopy maluszka jak najczęściej były gołe. Stymulacja, głaskanie, masowanie są także wskazane. Ważne, by nie ograniczać ruchów, zatem lepsze będą luźne grubsze skarpetki, aczkolwiek wykonane z takiego tworzywa, które pozwala skórze oddychać, niż mikrobutki, które ładnie się prezentują. Maluch powinien się czuć komfortowo, móc poruszać paluszkami, więc wszelka odzież, łącznie ze śpiochami, nie powinna go krępować. Niektórzy mówią, że w buciki można zaopatrzyć dziecko, gdy zaczyna siadać i raczkować, inni uważają, że lepiej poczekać do momentu, aż zacznie stawać – tego procesu też nie powinniśmy przyspieszać. Dziecko rozpocznie naukę chodzenia, gdy do tego dojrzeje – stawianie go na siłę w pozycji pionowej czy wkładanie do chodzika, by „przyspieszyć” ten proces, przynieść może więcej szkody niż pożytku. Naszą czujność wzbudzać może fakt, jeśli do 18-miesiąca życia ta umiejętność nie będzie opanowana.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów dla dziecka?
Wybierając pierwsze obuwie powinniśmy uwzględnić kilka kryteriów.
- Tworzywo – najbardziej wskazane będzie naturalne, unikamy sztucznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów.
- Podeszwa – najlepsza będzie elastyczna i sprężysta, posiadająca funkcję antypoślizgową, a także płaska (bez obcasów).
- Przód buta – powinien mieć szeroki i wysoki czubek, aby zapewnić paluszkom możliwość prawidłowego ułożenia i poruszania nimi.
- Cholewka – polecana jest taka, która sięga lekko ponad kostkę i ma usztywniony i elastyczny zapiętek, którego funkcją jest utrzymanie prawidłowego ułożenia stopy.
Wybór ułatwić Wam też może znak „Zdrowa stopa”. Certyfikat ten przyznawany jest markom wyróżniającym się dobrym obuwiem, zabezpieczającym prawidłowy rozwój i funkcjonowanie stopy dziecka. W skład komisji orzekającej o jego wydaniu wchodzą: ortopeda, antropolog, konstruktor obuwia, technolog i materiałoznawca – zatem mamy pewność, że nie jest on rozdawany byle komu.
Warto sięgać też po sprawdzone marki jak Bobux buty. Filozofię firmy stanowi hasło: „Bosa stopa to najlepsza rzecz, jaką możesz podarować swojemu dziecku”. Ich obuwie powstaje we współpracy z fizjoterapeutami i pediatrami i dopasowane jest do fazy rozwojowej dziecka. Wybór jest ogromny, od kapci, przez sandałki, półbuty po trzewiki. Marka jest na rynku już ponad 30-lat i znają się na rzeczy, a ponadto obuwie produkują ręcznie!
O czym należy pamiętać przy wyborze obuwia
Przede wszystkim, jeśli nie ma takiej potrzeby, sami nie dokupujcie wkładek ortopedycznych. Bez konsultacji ze specjalistą istnieje ryzyko, że po prostu zaszkodzicie swojemu dziecku. Prawidłowy rozmiar obuwia, też jest bardzo ważny – stopa nie powinna być ściśnięta, ale też nadmiar luzu nie jest dobry. Przyjmuje się, że obuwie powinno być 5-10mm większe niż rozmiar stopy. I pamiętajcie – jeżeli cokolwiek Was niepokoi, nie szukajcie rozwiązań samodzielnie, lepiej skonsultujcie się z ekspertem w danej dziedzinie.
Nie mam dzieci, ale słyszałam że najważniejsze jest aby noga była w takich bucikach stabilna. Fajny post, warty przeczytania szczególnie dla młodych mam.
Zawsze można podpowiedzieć znajomym 🙂
Z całą pewnością z zakupem butów dla malucha lepiej jest poczekać na odpowiedni moment. Dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku każdego dziecka może on nastąpić w innym terminie .
Tak właśnie jest.
To prawda, odpowiedni wybór butów jest właściwy, by zapewnić dziecku zdrowe stopy.
Dlatego warto szerzyć tą wiedzę.
Przy zakupie butów dla dziecka na pewno warto jest zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii i nie zaszkodzi wiedzieć co jest niezwykle ważne.
Niestety sporo ludzi kieruje się głównie aspektem wizualnym lub ceną.