Dzieci i młodzież, tak samo, jak dorośli, mogą zmagać się z problemami psychologicznymi. Każdy z nas może borykać się z większymi lub mniejszymi kłopotami. Psycholog dzieci i młodzieży pomoże np. kiedy nasze dziecko ma zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe, zaburzenia nastroju i w wielu innych sytuacjach. To także dobra droga, aby przeprowadzić konsultacje wychowawcze. Decyzja o zabraniu dziecka do psychologa nie powinna być odwlekana, ponieważ nierozwiązane problemy dziecka mogą wpłynąć na jego funkcjonowanie i dojrzewanie. Jak przebiega wizyta u psychologa? Dlaczego w niektórych przypadkach warto wybrać spotkanie online?
Jak przebiega wizyta u psychologa dziecięcego online?
Zabranie dziecka do psychologa i szukanie pomocy, to oznaka mądrości, miłości i wsparcia. Psycholog dopasowuje metody do potrzeb dziecka, każda wizyta i terapia są zindywidualizowane. Spotkania z dziećmi przebiegają w luźnej i przyjemniej atmosferze, są to przyjacielskie rozmowy, podczas których dziecko powinno zaufać psychologowi oraz otworzyć się na swoje problemy. Pierwsza wizyta odbywa się bez udziału dziecka. Psycholog dziecięcy online, to niekiedy najszybsze rozwiązanie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych i nagłych. Konsultacje online z psychologiem dziecięcym nie różnią się merytorycznie od wizyt stacjonarnych. Spotkania odbywają się w wybranym przez rodzica terminie poprzez wideorozmowę.
Konsultacja psychologiczna online – wady
Psycholog online, to czasem jedyne rozwiązanie. Oczywiście, posiada ono kilka wad. Po pierwsze nie każdy ma dostęp do Internetu w domu, a odbywanie tego typu rozmów w miejscu publicznym nie jest dobrym pomysłem. Przeszkodą mogą być również umiejętności dziecka w obsłudze komputera. Niektórzy młodzi pacjenci lubią bezpośredni kontakt z drugą osobą i tylko wtedy otwierają się i mówią o swoich problemach. Rozmowa przez kamerkę może być stresująca dla dziecka.
Konsultacja psychologiczna online – zalety
Konsultacja online, na której psycholog dla młodzieży czy psychoterapeuta dziecięcy z Sensly spotykają się z naszym dzieckiem, posiada szereg zalet. Przede wszystkim jest to możliwość pomocy w sytuacjach nagłych i kryzysowych, takich jak śmierć bliskiej osoby czy wypadek. Wizyty online, to dla niektórych dzieci jedyne rozwiązanie. Spotykają się ze specjalistą, który chce im pomóc, a jednocześnie są w bezpiecznym miejscu, np. w domu rodzinnym. Dzieci i młodzież dobrze znają Internet, dlatego konsultacja online jest dla nich bardziej komfortowa, mogą się otworzyć na współpracę. Jest to kwestia bardzo indywidualna, wizyta w gabinecie psychologa może być dodatkowym czynnikiem stresogennym. Rodzaj spotkać i terapii należy dostosować do potrzeb dziecka.
Psychoterapia dzieci. Różnice w efektach terapii online i stacjonarnej
Psychoterapia online nie różni się znacząco od spotkań stacjonarnych. Psycholog widzi swojego pacjenta, obserwuje go, może z nim porozmawiać. Ponadto konsultacje online mogą odbywać się w sytuacjach, w których dziecko najbardziej tego potrzebuje. Gdyby nie rozwój techniki wiele osób nie skorzystałoby z takich usług. Technologia sprawiła, że terapia stała się bardziej powszechna. To idealne rozwiązanie dla osób, które np. mieszkają daleko od jakiegokolwiek gabinetu psychologa, mają utrudniony dojazd czy mają problemy z poruszaniem się. Techniki i metody terapeutyczne spotkań online i tradycyjnych nie różnią w szczególnym stopniu. Efekty terapii zależą od umiejętności psychologa, dobry specjalista w taki sam sposób przeprowadzi każdą rozmowę, wyda odpowiednie zalecenia i postawi prawidłową diagnozę.
Uważam, że psychoterapia online to super sprawa dla dziecka. Młodzież w tych czasach jest bardzo obeznana w Internecie. Moja córka uczestniczy w terapii online z psychologiem. Mówi, że bardzo dobrze się czuje w takiej sytuacji.
Cieszę się, że macie pozytywne doświadczenia 🙂
Wiesz taka konsultacja, jeśli problem nie jest złożony, na pewno ma swoje zalety. Zawsze można spóbować i sprawdzić, czy taka pomoc pomoże dziecku
Aktualnie nie zawsze możemy udać się osobiście w wyznaczonym czasie. Myślę, że dobrze, że są takie możliwości.
Ważne, aby oswajać ludzi z możliwością korzystania z tego typu wizyt. Wiele osób sądzi, że pójście do psychologa to wielki wstyd, a to całkowicie niezgodne z prawdą
Właśnie! Nadal panują dziwne stereotypy. A to specjalista jak każdy inny.
Na pewno plusem jest to, że konsultacja może się odbyć sprawnie.
Wiadomo, trudno zastąpić relacje na żywo.
Przyznam, że trudno mi wyobrazić sobie sesję z psychologiem przeprowadzoną wirtualnie, tak ważnym jest mowa całego ciała podczas tych spotkań, ale obecna rzeczywistość wymaga od nas i takich rozwiązań za pośrednictwem ekranów komputera.
Trudno zastąpić kontakt w cztery oczy, ale dobrze mieć alternatywę.