Jaki zestaw klocków wybrać w zależności od wieku dziecka?
Kiedy w domu pojawia się dziecko, od razu, co przychodzi nam na myśl, jest to, aby dać mu najlepsze możliwe zabawki. Na początku są to przytulanki, z czasem grzechotki, potem zabawki interaktywne. Kiedy dziecko kończy czwarty rok życia i rozpoczyna naukę jako dumny przedszkolak, warto pomyśleć o nieco bardziej angażujących zabawkach. Warto pomyśleć o LEGO.
LEGO Duplo dla maluchów
Pierwsze LEGO, o jakim warto pomyśleć, są LEGO Duplo, a więc specjalne proste zestawy zabawek o dużych elementach, które dziecko może do woli układać. Większe rozmiary Lego wynikają oczywiście z troski o bezpieczeństwo malucha. Należy uczyć dziecko pracy z małymi elementami, tak aby w przyszłości nauczyło się, że nie wolno brać ich do buzi albo odczepiać klocków za pomocą zębów. Klocki LEGO Duplo są proste i duże, zawierają niewiele elementów, po to, aby maluch nie zraził się. W końcu w tym wieku nie chodzi o stawianie potężnych domów, których wieże sięgają sufitu, a o pokazaniu dziecku, że za pomocą kilku prostych klocków może stworzyć domek lub schronienie dla ludzi i zwierząt. Kiedy maluch dorośnie i zacznie interesować się seriami na przykład kinem superbohaterskim, warto pomyśleć o pierwszym zestawie z klasycznym LEGO lub zestawie nawiązującym do popularnych serii typu Lego Spider Man. Zanim kupimy opakowanie LEGO, koniecznie sprawdźmy zalecenia producenta co do wieku użytkowników.
Klasyczne LEGO
LEGO Classic to seria dla dzieci (ale też młodzieży!) zawierająca tradycyjne klocki o różnym kształcie i rozmiarze. Znajdziemy tu zarówno cegiełki, jak i koła. Seria ta ma na celu oswoić dziecko z kształtem klocków LEGO i pokazać mu, że z kilku lub kilkunastu klocków może tworzyć kolorowe piramidy, domki dla figurek i dla lalek, mury obronne, wieże, fortece, pojazdy, a także tajemnicze machiny służące do podboju kosmosu. Moc LEGO Classic polega na tym, że dzieci zachęca się, aby tworzyły własne projekty, zamiast opierać się na gotowych rozwiązaniach. Prostota LEGO Classic daje wyobraźni większe pole do popisu. W głowie dziecka mały prostokątny klocek może stać się łodzią podwodną, statkiem, czołgiem lub magicznym kamieniem ukrytym głęboko pod kolorową piramidą.
Dla fanów seriali i gier
Uczeń szkoły podstawowej na pewno już interesuje się jakimiś filmami i grami. A może jest fanem? LEGO oferuje młodym (i w sumie tym starszym też) fanom wielu serii zestawy klocków umożliwiające im stworzyć miejsca, jakie można zobaczyć na ekranie kina. Z tego powodu w asortymencie LEGO znajdziemy serie takie jak LEGO Harry Potter, LEGO Star Wars, LEGO Disney Princess, LEGO Marvel, LEGO DC… Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co istotne, rodzice i starsze rodzeństwo może z młodszym zbudować nić porozumienia właściwe dlatego, że członkowie rodziny przejawiają podobne zainteresowania i mogą je praktykować, układając lodowy zamek Elsy, figurkę Kapitana Ameryki czy wspaniałe wieże Hogwartu.
Architektura i sztuka
Im dziecko robi się starsze, tym trudniej je czymś zająć – najwcześniej spędza czas przed ekranem monitora. Tymczasem LEGO obrało bardzo interesującą drogę, kierując swoje produkty już nie tylko do wąskiej grupy dzieci i nastolatków, ale także osób dorosłych. Jednym z interesujących przykładów owego otwarcia się na potrzeby dorosłych fanów LEGO – stęsknionych za budowaniem i zarazem chętnych, aby powrócić do czasów beztroskiego spinania klocków – są LEGO Art i LEGO Architecture. Zestawy te składają się niekiedy z wielu tysięcy elementów, toteż ich ułożenie mogłoby być zbyt trudne dla młodszego nastolatka, ale na pewno nie z pomocą taty i mamy. Zestawy te pozwalają na rekonstrukcję najważniejszych budowli i dzieł sztuki. Dlaczego by nie postawić sobie na parapecie szczegółowej repliki Statuy Wolności? Albo powiesić na ścianie podobizny członków zespołu The Beatles? Tu warto też przyjrzeć się LEGO Creator, z czego zdecydowanie najbardziej godnym uwagi zestawem wydaje się szczegółowa replika Titanica. Sam zestaw to zabawa na wiele dni z użyciem – uwaga! – dziesięciu tysięcy elementów.
Post sponsorowany
Duplo bardzo długo było u nas w użyciu. Do tego dokupiliśmy tory i pociąg z innej firmy, kompatybilnej z Duplo i naprawdę razem bardzo dobrze się sprawdzało. Teraz zestawy Lego trafiły do młodszych dzieci w rodzinie.
U nas podobnie.
Dobrze, że można wybrać klocki do wieku dziecka, na pewno można go tym sposobem „odgonić” od komputera.
Układanie klocków zdecydowanie jest lepsze niż ślęczenie przed komputerem.
Klocki to dobry pomysł dla każdego:) moje dzieci uwielbiają LEGO, zresztą ja też 🙂 super rozwija wyobraźnię
Bez wątpienia warto wiedzieć, które klocki będą najbardziej odpowiednie do wieku.
Nie zaszkodzi wiedzieć.