W kolejnej odsłonie cyklu „Serie książek dla dzieci do kolekcjonowania”, przedstawiam Wam Wydawnictwo Media Rodzina i dwa zbiory, które polecam do czytania z pociechami. Z rodziną Żubrów zaznajomiliśmy się dopiero w ubiegłym miesiącu, natomiast Pana Kuleczkę poznaliśmy kilka lat temu.
Książki dla dzieci zainteresowanych przyrodą: Żubr Pompik – Wyprawy
To cykl książeczek Tomasza Samojlika, w których bohaterami jest żubrza rodzina: Pompik, jego siostra Polinka, tata Pomruk i mama Porada. Wędrują oni poprzez polskie Parki Narodowe, przybliżając dzieciom wiedzę na ich temat. Czytelnicy zyskują sporą dawkę wiedzy przyrodniczo-geograficznej. Poznają gatunki zwierząt i roślin, a mapa ze szlakiem wycieczek żubrów ułatwia zlokalizowanie miejsca ich pobytu.
Układ każdej części jest taki sam. Dowiadujemy się w jakim Parku Narodowym znajduje się rodzina i co charakterystycznego można w nim spotkać. Równocześnie poznajemy symbole konkretnych rezerwatów. Każda książeczka opowiada jedną przygodę, której bohaterami są także mieszkańcy tych miejsc. W środku znajduje się mapa, ciekawostki na temat zwierząt, a na zakończenie podsumowanie najważniejszych informacji.
I. Żubr Pompik – Tajemnica rzeki
Miejsce akcji: Narwiański Park Narodowy, przez który płynie rzeka Narew, charakteryzująca się dużą ilością koryt;
Symbol: błotniak stawowy – drapieżny ptak;
Gatunki zwierząt i roślin: bekas dubelt, wodniczka, płaskonos, cyraneczka, krzyżówka, szuwary;
Ciekawostki: poznajemy rodzaje dziobów ptaków wodnych i błotnych: kaczki płaskonosa, bekasa dubelta, wodniczki czy błotniaka stawowego; dowiadujemy się, że gniazda mogą być budowane nie tylko na drzewach ale i w zaroślach i na wodzie;
II. Żubr Pompik – Bagienn Łoś
Miejsce akcji: Biebrzański Park Narodowy, przez który przepływa rzeka Biebrza, ale na jego terenie znajduje się też mnóstwo bagien;
Symbol: batalion – ptak
Gatunki zwierząt i roślin: łosie, bataliony,
Ciekawostki: dowiemy się dlaczego bagna to nie miejsce dla żubrów; poznamy ciekawostki dotyczące stóp różnych zwierząt tj.: koń, wilk, batalion, żubr, łoś;
III. Żubr Pompik – Plan Bobra
Miejsce akcji: Wigierski Park Narodowy;
Symbol: bóbr;
Gatunki zwierząt i roślin: bobry, storczyki, ryby, żaby, wydry;
Ciekawostki: dowiemy się ile jezior jest na terenie parku; dlaczego płynąca tam rzeka nazywana jest Czarną Hańczą; jakiego koloru szkliwo ma bóbr, do czego potrzebne są mu drzewa, jak nazywa się jego dom, jakie zwierzęta pojawiają się w bobrowych jeziorach; poznamy rodzaje i przeznaczenie zębów zwierząt: bobra, rzęsorka rzeczka, żubra czy lisa.
IV. Żubr Pompik – Rodzina borsuków
Miejsce akcji: Puszcza Kampinoska, pełna lasów, bagien i wydm;
Symbol: łoś;
Gatunki zwierząt i roślin: dzięcioł czarny, muchówka mała, borsuk, łoś
Ciekawostki: dowiemy się jakie gatunki są chronione; jak mieszkają zwierzęta: muchówka, dzięcioł czarny, borsuk, żubr; czy boruki to samotnicy czy wolą żyć rodzinnie, ile czasu zajmuje im zbudowanie domu (labiryntu) i jaki jest ich ulubiony przysmak.
V. Żubr Pompik – Najstraszniejszy drapieżnik
Miejsce akcji: Park Narodowy Bory Tucholskie;
Symbol: głuszec, który już niestety nie występuje w parku;
Gatunki zwierząt i roślin: bóbr sosnowy, jeleń, sosny;
Ciekawostki: dowiemy się ile jezior występuje w parku, dlaczego rzeka tam płynąca nazywa się Strugą Siedmiu Jezior; poznamy rzęsorka rzeczka – uzyskamy odpowiedź dlaczego jest niezwykły i czym się odżywia.
VI. Żubr Pomponik – Zachłanna Mewa
Miejsce akcji: Słowiński Park Narodowy;
Symbol: mewa srebrzysta;
Gatunki zwierząt i roślin: małż omułek, zmieraczek plażowy, mewa srebrzysta, mikołajek nadmorski;
Ciekawostki: charakterystyczne elementy Słowińskiego Parku Narodowego to piaszczyste plaże, jeziora przybrzeżne, wędrujące wydmy i bory sosnowe; poznamy także muszle i pancerze: skorupiaka, żółwia, małża czy ślimaka; uzyskamy także informację co świadczy o tym, że mewa jest zachłanna i czym jest mikołajek nadmorski.
Książeczki czyta się lekko i przyjemnie.
Pan Kuleczka
Pan Kuleczka to seria Wojciecha Widłaka o przygodach wspomnianego bohatera i jego wyjątkowych podopiecznych. Każda z części, poza pierwszą, ma swój podtytuł i wszystkie wydane są w twardej oprawie. Łącznie od 2002 roku ukazało się ich osiem:
- Pan Kuleczka,
- Pan Kuleczka. Skrzydła,
- Pan Kuleczka. Spotkanie,
- Pan Kuleczka. Światło,
- Pan Kuleczka. Dom,
- Pan Kuleczka. Radość,
- Pan Kuleczka. Marzenia,
- Pan Kuleczka. Skarby
W każdej edycji jest 10-12 opowiadań opatrzonych kolorowymi ilustracjami można je nabyć także w formie e-booków.
Pierwsza część wprowadza nas w świat bohaterów. Okazuje się, że na ulicy Czereśniowej pojawili się nowi lokatorzy. Okrągły Pan Kuleczka (którego imienia nikt nie pamięta, za to z łatwością można przyswoić jego nazwisko) miał trójkę kompanów – kaczkę, psa i… muchę. Krążyły plotki, że niegdyś pracował w cyrku, naprawiał zepsute zabawki, a nawet był czarodziejem. Pana Kuleczkę można rozpoznać po tym, że zawsze nosi muszkę, ponadto jest bardzo kulturalny.
Nietypowi lokatorzy
Jego kaczka ma na imię Katastrofa, zresztą to imię bardzo do niej pasuje, bo jest impulsywna, spontaniczna i nieco nerwowa. Wszystko bierze zbyt poważnie i dosłownie, każdą przenośnię traktuje serio. Pies Pypeć to jej przeciwieństwo – jest powolny, flegmatyczny i lubi rozważać wszelkie kwestie. Tym co wyróżnia te zwierzęta to fakt, że potrafią mówić. Tylko mucha Bzyk-Bzyk umie zaledwie bzyczeć i ewentualnie mówić: „nie!” Bohaterów spotykają bardzo przyziemne, codzienne problemy i przygody.
Pan Kuleczka traktuje całą trójkę jak kochający ojciec. Polecam te historie także rodzicom – reakcje Pana Kuleczki powinny być dla nas wzorem do naśladowania. Jest on niesamowicie opanowany w każdej sytuacji. Jego wyrozumiałość i cierpliwość jest po prostu bezgraniczna i nieważne czy Katastrofa z Pypciem zbili lustro grając w domu w piłkę, czy doprowadzili dom do stanu jak po przejściu huraganu. Zawsze zachowuje on zimną krew, zwłaszcza gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo jego podopiecznych. Nie oznacza to jednak, że jest on totalnie obojętny na ich wyczyny, co to, to nie!
Pan Kuleczka – rodzinne, życiowe opowieści
Pan Kuleczka troszczy się o swoich małych przyjaciół, uczy ich, pozwala zdobywać nowe doświadczenia, angażuje ich w prace domowe, pokazuje im świat i odkrywa z nimi wiele rzeczy. Najzwyczajniej dba o ich rozwój. Stara się na bieżąco rozwiązywać wszelkie problemy, które pojawiają się w ich życiu. Wyjaśnia im trudne zagadnienia, metafory, zjawiska lub po prostu obserwuje i nasłuchuje licząc na to, że sami dojdą do konkretnych wniosków. W zasadzie każdy rozdział kończy się pozytywnym akcentem.
Z opowiadaniami przejdziemy przez wszystkie pory roku, poznamy ulubione zabawy bohaterów, ich obawy, strachy, różne punkty widzenia i sposoby na akceptowanie odmienności. Dostarczą nam one także dawkę humoru. Większość historyjek ma ok. 3 stron, opatrzonych dodatkowo ilustracjami. Te książki dla dzieci mogą być doskonałą inspiracją także dla dorosłych na zorganizowanie wolnego czasu dzieciom niezależnie od pogody. Uczulą na zasady bezpieczeństwa, pokażą jak nawzajem troszczyć się o „członków rodziny”. Polecam bo są naprawdę bardzo życiowe. Od rzeczywistości w zasadzie oderwany jest tylko fakt, że zwierzęta gadają i ktoś może chcieć w domu trzymać kaczkę i muchę 🙂 Myślę, że w każdym z bohaterów można dostrzec cechy dzieci.
Mam na liście zakupów Pana Kuleczkę 😉
Niezła kolekcja książeczek. Wyglądają interesująco;-)
Bardzo dobre wydawnictwo. Hmm, dlaczego żadna z tych serii nie gościła u mnie w domu?
Nie znamy Pana Kuleczki, Żubr Pompik pojawił się u nas w formie prostej gry, ale też jakoś specjalnie nie wzbudził zainteresowania młodzieży 😉
Akurat rozważam zapoznanie córki z serią „Pan Kuleczka”. Wydaje się ciekawa i bardzo sympatyczna.
Polecam
Pan Kuleczka- nie znam ale widze ze u nas zdałby egzamin:0 ogólnie kochamy bajki wiec każdą zawsze z radoscią czytamy
Fajne opowiadania, na pewno przypadłyby Wam do gustu.
Moje dzieci uwielbiały Pana Kuleczkę, nie mogły się od niego oderwać. 🙂
Bo on bardzo sympatyczny jest 😉
Bardzo lubimy książeczki z tej serii.
Chłopcy uwielbiają zagadki i ilustracje.
Zawsze cieszę się gdy słyszę, że dzieci lubią książki
Jak zwykle najbardziej podobają mi się ilustracje 🙂
😊
Świetnie, że powstają takie serie. Są kolorowe, pięknie wydane i edukują, a wybór tematyki bardzo szeroki.
I uzależniają, ale to akurat pozytywny nawyk.
Bardzo lubimy Pana Kuleczkę, to sympatyczne książki dla maluchów
Super, że go znasz… W sumie pierwsze wydanie ma już naście lat.
No proszę, świetna kolekcja. 🙂
Spora, ale jeszcze nie do końca skompletowana.
Z prezentowanych książeczek, to widziałam już POMPIKA.Jeszcze nie mieliśmy okazji czytać żadnek z nich, ale kilka bajek obejrzeliśmy i bardzo nam sie spodobaly. Myślę że skusimy się na jakiś tytuł.Jeden lub dwa tak na początek 🙂 „Oan Kuleczka” również wydaje się ciekawy, wiec może wybiwrzemy po jednym tyrule z serii.
Póki co czekam na dalsze przygody Pompika
Ciekawe, czy spodobałoby się moim dzieciom 😉
Musiałabyś się przekonać 😉
Bardzo mnie ten Żubr Pomponik zainteresował. U nas z serii książeczek to był szał na Zuzię, teraz im trochę przeszło. A także książeczki o kowboju Kubie 🙂
Czekam na kolejne edycje, bo sam człowiek przyswoi informacje o których pojęcia nie miał.
Rewelacyjne książki dla dzieci
Pan Kuleczka bardzo do mnie przemawia. Z chęcią przeczytałabym o jego przygodach 😉
Naprawdę można znaleźć wiele odniesień do życia normalnej rodziny, tylko „mamy” tutaj brak
Jak będę miała dzieci w odpowiednim wieku, to z pewnością będę szukać takich propozycji. Na razie nie mam w ogóle dzieci 🙂
Zawsze w rodzinie mogą się trafić 😉
W każdym domu powinno znaleźć się kilka książek
Powiem Ci szczerze, że nieszczególnie dużo pozycji mam dla siebie. Ale jeśli chodzi o dzieci to już jest chyba obsesja 😂