Usypianie dzieci dla wielu rodziców może być niezwykle wymagającym wydarzeniem. Cowieczorne kłótnie, płacze, awantury, krzyki oraz niekończące się pobudki mogą z powodzeniem zniechęcić do tej czynności każdego opiekuna – niezależnie od tego jak wiele książek o rodzicielstwie udało mu się przeczytać przed powitaniem pociechy na świecie. Jakie wieczorne rytuały pomogą więc pozbyć się nam sennego buntu malucha oraz zapewnią mu spokojną, przespaną noc? Sprawdź tutaj!
Gotowi, do startu… sen!
Piramida Maslowa mówi jasno: zanim zabierzemy się za ostateczne usypianie malucha, powinniśmy upewnić się, że wszystkie jego potrzeby fizjologiczne zostały zaspokojone. Zniwelowanie głodu i pragnienia, komfort posiadania świeżego powietrza, czystej pieluszki, wygodnego ubranka czy ciepłego miejsca do spania mogą odgrywać niezwykle znaczącą rolę w wieczornej rutynie każdego dziecka.
Przed podjęciem próby zaśnięcia naszej pociechy, należy podać jej pełnowartościowy posiłek, zatroszczyć się o odpowiednie nawodnienie oraz higienę. Jeżeli pomimo podjęcia wszystkich tych czynności maluch wciąż płacze i jest niespokojny, warto upewnić się, że nic mu nie dolega. W tym celu, przy powtarzających się epizodach bezsenności, może być konieczna konsultacja medyczna. Nieważne czy mamy do czynienia z młodszym czy ze starszym dzieckiem – jego komfort fizyczny oraz stan zdrowia są zawsze absolutną podstawą do osiągnięcia głębokiego i satysfakcjonującego snu.
Zatroszcz się o poczucie bezpieczeństwa i bliskości
Poczucie bezpieczeństwa i bliskości są szczególnie ważnym elementów wieczornych rytuałów. Dlaczego? Niespokojne, wystraszone dziecko – dokładnie tak jak osoba dorosła – nie zatrzyma towarzyszącemu lękowi natłoku myśli. Żeby zniwelować niezdrowy poziom katastrofizmu u najmłodszych, warto przyjrzeć się ich codziennym aktywnościom. Słuchanie kłótni rodziców, agresywne rodzeństwo, nieadekwatne bajki czy historie mogą negatywnie wpływać na wszystko to, co wieczorami próbuje przetworzyć młody umysł malca.
Nie należy tutaj zapominać o prostych, rodzinnych rytuałach: buziak w czoło, przytulanie, kołysanie, głaskanie, delikatne bujanie czy nawet zwykłe bycie obok mogą okazać się być tymi elementami, nad którymi należy popracować w sypialni pociechy. Takie działania uspokajają w końcu jej układ nerwowy oraz regulują wytwarzanie melatoniny – hormonu odpowiadającego za utrzymanie zdrowego rytmu okołodobowego każdego człowieka.
Wpraw dziecko w odpowiedni nastrój
Nastrój jest niezaprzeczalnie tym czynnikiem, który może znacząco pomóc nam w skutecznym usypianiu malucha – niezależnie od jego wieku. Jak więc zbudować go w taki sposób, aby z łatwością móc odtwarzać go niewielkim nakładem fizycznym oraz mentalnym podczas wieczornych rytuałów?
Oto wieczorne czynności, które pozwolą poinformować organizm Twojego dziecka, że nadszedł czas na sen:
- śpiewanie kołysanek – zwłaszcza wśród młodszych dzieci, które w dużej mierze uzależniają swoje zaśnięcie od głosu i obecności osoby znaczącej
- czytanie książek – dobranych tak, żeby ilustracje nie stymulowały nadmiernie dziecka powodując jego rozbudzenie
- delikatny masaż – dotyk działa kojąco i łagodząco, a przed snem pomaga uspokoić organizm oraz osiągnąć stan głębokiego odprężenia
- słuchanie audiobooków – ta alternatywa pozwala odciążyć rodziców przed snem malucha, będąc doskonałą alternatywą dla papierowych książek
Należy również napomknąć, że dzięki audiobookom jesteśmy w stanie ograniczyć czas spędzony przez dzieci przy ekranach – jako że właśnie tam zazwyczaj kończy się ich usypianie przy deficytach czasowych rodziców. Mnogość lektorów, sposobów ich intonacji, rodzajów powieści oraz ogólnej aranżacji wybranych audio książek jest praktycznie nieograniczona. Zawsze warto zaczynać od sprawdzonych pozycji, takich jak Dziewczynka w parku, audiobook , czy klasyczną, znaną i lubianą Karolcię, będące sprawdzonym źródłem wiedzy i relaksu dla najmłodszych.
Zadbaj o odpowiednie oświetlenie
Oświetlenie ma znaczenie! Dlatego właśnie należy zatroszczyć się nie tylko o jego odpowiedni rodzaj w sypialni malucha, ale również o zdrowy kontakt z wszelkimi źródłami światła w ciągu dnia. Jak efektywnie wspomożemy dzieci przed zaśnięciem?
- ograniczając czas spędzony na korzystaniu z urządzeń elektrycznych do 2h przed snem
- zamieniając zimne biało-niebieskie źródła światła na ciepłe i czerwone
- wyposażając pokój dziecka w szczelne zasłony eliminujące światło ulicznych latarni
- usuwając z sypialni wszystkie źródła niepożądanego światła – zabawek, elektrycznej niani czy brokatowych ozdób
Najważniejsze jednak o czym powinniśmy pamiętać borykając się z trudnościami w zasypianiu naszego dziecka to fakt, że jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami. Być może nasz maluch przechodzi właśnie jeden z kryzysów rozwojowych? Być może potrzebuje coś zamanifestować? Albo po prostu jest typem sowy? Możliwości jest wiele, a ich zniwelowanie jest osiągalne tylko w jednym przypadku: kiedy to my, rodzice, emanujemy bezpieczeństwem, pewnością siebie i spokojem.
Wieczorne rytuały są ważne niezależnie od wieku! Myślę, że wszystko, co sprawdza się u najmłodszych, jest istotne także w dorosłym życiu 🙂
Też staraliśmy mieć rytuały wieczorem. Ba, teraz dzieci duże, a rytuały niektóre (nieco zmodyfikowane) nadal zostały jak choćby przykrycie kołderką.
A do tego przytulas u nas musi być.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że sen jest bardzo ważny w życiu dziecka. Nie raz trzeba się napocić, żeby nasz maluszek wreszcie zasnął. Dziękujemy za podzielenie się z czytelnikami cennymi wskazówkami.
🙂
Myślę, że taka stałość wieczornych rytuałów jest bardzo ważna.
Tak.
Mi niestety jeszcze się ta lista nie przyda,ale polece Twój wpis przyjaciółce na pewno skorzysta
🙂
Też to przerabiałam usypianie dzieci, ale kiedyś nie było takiej wiedzy gdzie poszukać…
Teraz człowiek znajdzie odpowiedź na wszystko.