Uczulenie u noworodka może przysporzyć rodzicom sporo nerwów. Warto wiedzieć, po czym poznać uczulenie, jak wygląda alergia na mleko matki oraz jak ją leczyć. Uzbrojonym w wiedzę będzie ci łatwiej się z nią zmierzyć!
Uczulenie u noworodka – jak się objawia?
Objawy alergii kontaktowej najczęściej pojawiają się na brzuchu oraz na buzi noworodka. Na skórze mogą pojawić się:
- swędząca pokrzywka,
- wysypka,
- zaczerwienienie,
- nadmierne łuszczenie się skóry.
Przy niekontrolowanym drapaniu może także dojść do zakażenia skóry o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym.
Natomiast alergia pokarmowa u noworodka objawia się:
- atopowymi zmianami pod kolanami i w zgięciach łokci,
- pokrzywką,
- „lakierowanymi” policzkami,
- wymiotami,
- wzdęciami,
- kolką,
- brakiem apetytu,
- zaparciami,
- nieprzyjemnym zapachem z ust,
- nieprawidłowym przyrostem masy.
Ponadto po wystąpieniu któregoś z powyższych objawów dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, a także gorzej śpi.
Jak rozpoznać uczulenie u niemowlaka?
Uczulenie u niemowlaka dość łatwo rozpoznać. Jego objawami są:
- kolki – najczęściej między 3. a 6. tygodniem życia, towarzyszy im wzdęcie brzuszka wraz z jego wyraźną tkliwością. Dodatkowo dolegliwości mogą obejmować gazy, które występują z większą częstotliwością i mają nieprzyjemny zapach;
- zaburzenia oddawania stolca – zaparcia lub biegunki (nawet do kilkudziesięciu stolców na dobę), czasem z domieszką śluzu lub krwi;
- niechęć do przyjmowania pokarmów, rozdrażnienie, grymaszenie przy jedzeniu;
- zmiany skórne, np. wysypka u niemowlaka na twarzy i głowie, zaczerwienie, obrzęk.
Jak wygląda alergia na mleko matki?
- Objawy alergii na mleko matki pojawiają się po narodzinach, zwykle między drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia. Jeśli symptomy uczulenia są widoczne wcześniej, może to świadczyć o przenikaniu alergenów już w życiu płodowym przez łożysko.
- Objawy skórne – krostki i grudki na skórze. Mogą mieć rumieniowe podłoże, powodować świąd, a niekiedy wysięk. Zwykle zauważa się zmiany skórne w obrębie policzków, uszu i na tułowiu.
- Objawy pokarmowe– bóle brzucha, kolki, wzdęcia, zaparcia, biegunki, silne ulewanie, wymiotowanie, brak apetytu.
- Objawy oddechowe – nieżyt nosa, duszności, sapka, ciężki oddech, infekcje oskrzeli, płuc, rzężenie.
Inne objawy uczulenia na mleko matki to m.in. stany zapalne ucha, powracające i przedłużające się przeziębienia, podwyższona temperatura.
Jak leczyć uczulenie u dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, jak leczyć uczulenie. Jeżeli dziecko ma już rozszerzoną dietę (od ok. 6. miesiąca), to najefektywniejszym i najłatwiejszym sposobem wyeliminowania lub złagodzenia objawów alergii jest po prostu unikanie ekspozycji na dany na pokarm.
Jeżeli natomiast alergia pojawi się wcześniej i jej przyczyną jest uczulenie na białka mleka, które stanowi podstawę diety, należy zastosować specjalne, dostępne na receptę preparaty mleka modyfikowanego. Zawarte są tam rozdrobnione cząsteczki białka, których przyswajanie jest na tyle łatwe, że nie wywołuje objawów alergicznych.
Jeżeli występują zmiany skórne, wskazana jest dbałość o odpowiednie natłuszczenie skóry, lekarz może zalecić maści ze sterydem lub antybiotykiem.
To bardzo wazny wpis, alergia często potrafi uprzykrzyć funkcjonowanie takiego malucha. U nas niestety było uczulenie na mleko.
Na szczęście ja nie miałam takich problemów 🙂
Przyznaję, że nie słyszałam o alergii na mleko matki! Wydawało mi się, że dziecko nie może być na nie uczulone. Dobrze jest pogłębiać swoją wiedzę.
A jednak.
Na szczęście nie mieliśmy takich problemów 😉
To macie szczęście