Występowanie drobnych urazów jest dosyć częste wśród dzieci. Upadki podczas zabaw ruchowych, kontuzje sportowe czy inne nieprzewidywalne zbiegi okoliczności stanowią niejako część dzieciństwa oraz okresu dojrzewania. Wypadki te kończą się zazwyczaj jedynie powierzchownymi urazami bez przerwania ciągłości skóry, czy zmiażdżenia tkanki podskórnej. Niezbędna jest adekwatna reakcja opiekuna na każdy uraz u dziecka. Postępowanie w celu łagodzenia dyskomfortu powinno natomiast zależeć od jego rodzaju oraz reakcji pociechy.
Konsekwencje drobnych urazów
Ważne jest, by każda kontuzja była opatrzona w odpowiedni sposób. Już na miejscu zdarzenia powinno się prowadzić działania mające na uwadze minimalizowanie ryzyka pojawienia się krwiaka oraz łagodzenie bólu. Najczęściej stosowanymi metodami, w kontekście sportu amatorskiego, jest ochłodzenie części ciała, która doznała urazu lodem. Oprócz schłodzenia sugerowane jest również uniesienie urażonej kończyny w celu redukcji prawdopodobieństwa obrzęku.
Zazwyczaj drobne urazy nie mają żadnych poważnych następstw. Ich skutkiem jest jedynie pobudzenie receptorów bólu, które następnie przekazują impulsy elektryczne do mózgu, co rejestrowane jest przez człowieka jako ból. Ból pozwala na uruchomienie mechanizmów obronnych, np. zabierania ręki od źródła gorąca czy ostrych krawędzi.
Ból po urazie stanowi jednak najczęściej źródło niepotrzebnego dyskomfortu i należy mu zapobiegać. Istotne w celu łagodzenia bólu jest zaopatrzenie urazu już w chwili zdarzenia. W tym celu należy ograniczyć potencjalny obrzęk i podskórne wylewy krwawe w opisany w poprzednich akapitach sposób. Lekkie urazy sportowe u dzieci zwykle nie prowadzą jednak wcale do obrzęków. Warto pamiętać, że czasem najlepszą pomocą w celu łagodzenia dyskomfortu u dziecka są słowa otuchy.
Zapobieganie najlepszą metodą
Na szczęście urazy, które wymagają pomocy specjalistów, są relatywnie rzadkie. W każdym niepewnym przypadku nie powinno się jednak wahać przed konsultacją z trenerem bądź lekarzem. Wczesne postawienie diagnozy jest skorelowane z szybszym powrotem do pełnej sprawności ruchowej. Rozwianie wątpliwości co do konsekwencji urazu pozwala na zachowanie spokoju i bardziej adekwatne postępowanie w celu łagodzenia problemu u dziecka.
Drobne urazy u dzieci zwykle nie są niczym groźnym. Szczególnie jeżeli do zdarzenia dochodzi w bezpiecznym, kontrolowanym środowisku. Przypadki groźnych dla zdrowia kontuzji najczęściej zdarzają się, gdy zasady bezpieczeństwa nie są brane pod uwagę w trakcie zabaw. Sport uprawiany w miejscu do tego nieprzystosowanym, z nieodpowiednio dobranym sprzętem oraz odzieżą ochronną znacznie częściej skutkuje poważnymi konsekwencjami, niż w przypadku zachowywania zdroworozsądkowych zasad.
Jak dbać o skórę swojej pociechy?
Oprócz dbania o bezpieczeństwo przestrzeni do zabaw warto zadbać również o skórę dziecka. Rodzice małych miłośników sportu powinni w swoich apteczkach posiadać preparaty, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji, szczególnie gdy jest ona narażona na zmiany związane z aktywnością fizyczną dziecka. Przykładem takiego preparatu jest żel Fastum Junior, który dzięki oryginalnej recepturze i połączonemu działaniu składników pochodzenia naturalnego chroni naczynia krwionośne, wspomaga naturalne zmniejszanie obrzęków, a także daje przyjemne uczucie chłodzenia.
*Post gościnny
Dobrze wiedzieć, że taki produkt istnieje. U dzieci wciąż jest szansa, że pojawi się jakiś nowy drobny uraz, więc dobrze mieć go pod ręką.
Nie mam dzieci, ale moje siostra ma, więc wysłałam jej informacje o tym żelu, wydaje się rewelacyjny! 🙂
Czasami mam wrażenie, że rodzice są przewrażliwieni i każdy uraz u dziecka traktują jak przynajmniej stan przedśmiertny… Ja za dzieciaka potrafiłam się cała potłuc, wstawałam, otrzepywałam się i szłam dalej, a że siniaki były? Ot, życie, od siniaka na girce nikt nie umarł jeszcze XD
Nie, no bez przesady, nie jest tak źle 🙂
Taki żel to i ja potrzebuję – moja skóra szybko reaguje siniakami na najdrobniejsze uderzenia czy nawet złapanie ręką!
Ostatnio też mam ten problem.
Każdy musi upaść by wstać nawet dziecko
Bez tego nie nauczymy się życia 🙂
Apteczkę warto mieć dobrze zaopatrzoną w różne higieniczne produkty, zwłaszcza przy dzieciach.
Nigdy nie wiadomo co i kiedy się zdarzy.
Z pewnością taki żel w wyposażeniu apteczki bardzo się przydaje, oczywiście najlepiej jak najmniej urazów, ale ciekawość świata dzieci ma też potknięcia.
Każdy musi przez to przejść.
Warto mieć w domu taki żel, przy dwójce maluchów urazy są na porządku dziennym 🙂
Dokładnie.
No niestety, jak to dzieci -wypadki sa nieuniknione. grunt, zeby nie panikowac i nie przesadzac. Znam niestety takich rodziców, któzy z najmniejszym skaleczeniem od razu jada na sor – nawet jak to jest rozcięcie zdzbłem trawy albo miniaturowa drzazga.
Ja w tej kwestii jestem zahartowana. Ale z Soru zdarzyło nam się korzystać kilka razy…, głównie z urazami głowy.
Dzieci jak to dzieci, ciągle w ruchu i zawsze coś się dzieje i coś się może stać…
Tylko trzeba wiedzieć jak reagować, by nie robić paniki.
A to fakt jak drobny uraz, to bez paniki trzeba…
Mój syn jest bardzo ruchliwy, w związku z czym często ma siniaki czy zadrapania. Dopiero raz miał poważniejszą kontuzję, która wymagała fachowej porady, na szczęscie skończyło się na strachu.
I oby tak zostało.
Myślę, że każda mama skorzysta z porad, które znajdują się w tym wpisie.
🙂
Wypadki i urazy w przypadku dzieci są nieuniknione – więc warto wiedzieć, jak sobie radzić i jak ulżyć maluszkowi w cierpieniu.
Dokładnie.
Jako dziecko non stop praktycznie byłam poobijana, bo chociaż byłam cicha, to przy okazji nieustraszona. Rodzice pocieszali mnie plastrami z Muminkami i hasłem „do wesela się zagoi” 🙂 Bardzo ważne dla dziecka w takiej sytuacji jest podejście rodziców – w świecie dziecka nawet drobny uraz to często wielka sprawa…
Do wesela się zagoi – do dziś sama stosuję ten tekst 😀
U nas na szczęście nie było takich wypadków, ale jestem przygotowana na wszelki wypadek
To dobrze.
Wiedza warta przyswojenia! Zwłaszcza przez rodziców i tych, którzy dziećmi się opiekują.
🙂
Myślę, że dla rodzica to bardzo przydatny tekst.
🙂